Γενικά Συντήρηση φωνής σε καρδερινοκάναρο

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα καρδερινοκάναρο. Γνωρίζω όμως πως αυτά τα πουλιά στην πτερόρροια, όσο εύκολα μπορούν να πάρουν φωνές, τόσο εύκολα μπορούν να τις αλλάξουν ανάλογα με το τι ακούν. Υπάρχει κάποιος τρόπος στην περίοδο της πτερόρροιας ώστε να μην αλλάξει το ρεπερτόριό του; Και επίσης υπάρχει κάποιο διάστημα που από εκεί και μετά το ρεπερτόριό του μένει αμετάβλητο;
Ευχαριστώ.
 
Αν θες καρδερινοκαναρο που να "λέει" καρδερίνα πρέπει να ακουει μόνο καρδερίνα. Αν ακουει καναρίνι σιγά σιγά θα χάσει τις πιο πολλες νότες της καρδερίνας και θα πάρει καναρινιου.
Γενικά θα πρεπει να πρεπει να έχεις ένα ηχειακι δίπλα από το κλουβί για να ακούει αυτό που θελεις να "λέει".
Δεν είναι και σίγουρο ότι αυτό που θα το ακουσει θα το "πει" κιόλας.
Ο καλυτερος τρόπος βέβαια είναι να το δοκιμάσεις.
 
Κι εγώ αυτό κάνω εμένα ακούει καρδερίνα αλλά βάζω και άλλα από ηχείο να πάρει κι άλλες φωνές πχ του βάζω αηδόνι!
και έχεις ακούσει να επαναλαμβάνει ήχους / μοτίβα καρδερίνας ή αηδονιού;
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα καρδερινοκάναρο
Ελπίζω να βρεις αυτό που τελικά θα αποφασίσεις. Θεωρώ παρόλα αυτά ότι τα καρδερινοκάναρα είναι υπερτιμημένα όσον αφορά όχι μόνο στο οικονομικό τους κόστος, αλλά και στο κελάηδημα. Επίσης, όπως ίσως θα έχεις ακούσει, κατά την παραγωγή τους πολλά θηλυκά απορρίπτονται με διάφορους τρόπους (συχνά τα αμολάνε στη φύση με αποτέλεσμα τον βέβαιο θάνατό τους), και επιπρόσθετα οι έχοντες αρσενική καρδερίνα την καθοδηγούν όχι στο να αναπαραχθεί με το είδος της ώστε να αυξηθεί / σταθεροποιηθεί η εκτροφή της καρδερίνας, το οποίο επίσης κόστος μου φαίνεται (συλλογικό του είδους, μια και όσο δεν αυξάνεται / ενισχύεται η εκτροφή του, τόσο δεν πέφτουν οι τιμές και επομένως τόσο οι αχαρακτήριστοι κατεβάζουν φωλιές με μικρά ή αιχμαλωτίζουν ενήλικα πουλιά).
 
Όχι ακόμα είναι Μίρκο τώρα αρχίζει.και καθαρίζει η φωνή του αλλά ελπίζω στην πτερωρια που θα κάνει να πάρει και κάτι ακόμα 😉
[automerge]1657517415[/automerge]
Από καρδερίνα Εουμο
 
Θεωρώ παρόλα αυτά ότι τα καρδερινοκάναρα είναι υπερτιμημένα όσον αφορά όχι μόνο στο οικονομικό τους κόστος, αλλά και στο κελάηδημα
Εντάξει, η αλήθεια είναι πως έχουν πολύ ποιό δυνατό και συνεχές κελαηδισμα με καταπληκτική ικανότητα μίμησης (που είναι και ο προβληματισμός μου), αλλά και πάλι όλα αυτά είναι γούστα.
Επίσης, όπως ίσως θα έχεις ακούσει, κατά την παραγωγή τους πολλά θηλυκά απορρίπτονται με διάφορους τρόπους
Οχι απλά έχω ακούσει, αλλά και έχω διαβάσει οποιοδήποτε θέμα εδώ στο φόρουμ σχετικά με τα υβρίδια. Όλα αυτά με την θανάτωση των θυληκών, με την στειρότητα γενικά των πουλιών αυτών με την μη γνώση της προέλευσης της καρδερίνας είναι πράγματι σοβαροί προβληματισμοί. Αλλά πείτε μου. Βλέποντας ένα καρδερινοκάναρο στο petshop, μπορείς να πας τόσο πίσω, να μάθεις με τι προέλευσης καρδερίνας παραχθηκε, ή τι έγιναν τα θυληκα αδέλφια του; Και άντε και ρωτήσεις τον πετσοπά. Ξέρεις ότι θα σου πει αλήθεια;
Όπως και να'χει όλα αυτά παραμένουν στην σφαίρα μόνο του προβληματισμού, για αυτό και απευθύνθηκα εδώ. Δεν έχω κάνει κάποια κίνηση αγοράς ακόμη.
 
Αλλά πείτε μου. Βλέποντας ένα καρδερινοκάναρο στο petshop, μπορείς να πας τόσο πίσω, να μάθεις με τι προέλευσης καρδερίνας παραχθηκε, ή τι έγιναν τα θυληκα αδέλφια του;
Προφανώς και είναι απίθανο να λάβει κανείς απαντήσεις τέτοιου είδους από κατάστημα. Παρόλα αυτά αγοράζοντάς το ενισχύεται αυτού του είδους η αναπαραγωγή με όποια πιθανή συνέπεια ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου.
 
Η συζήτηση παίρνει άλλη τροπή, και δεν υπάρχει λόγος να τοποθετηθώ. Έχουν γραφτεί πολλές γνώμες στο σχετικό θέμα, για το αν αποτελεί η παραγωγή υβριδίων εκτροφικό στόχο. Παρόλα αυτά θα πω πως όλο αυτό μου φαίνεται κάπως υπερβολικό, δηλαδή γιατί η αγορά ενός τέτοιου πουλιού ενισχύει τις προαναφερθέντες συνέπειες και πως ξέρουμε ότι όλοι οι....Υβριδιοπαραγωγοί πράττουν με αυτόν τον τρόπο;
Επομένως οδηγούμαστε στην αναζήτηση εκτροφέα που κρατά τα θηλυκά. Αυτό πιστεύω ότι συζητιέται.
 
Εγώ πάντως μόλις σήμερα έκανα συμφωνία για να δώσω σε δύο εκτροφείς καναρινιών συνολικά 15 θηλυκά υβρίδια για παραμάνες. Και ούτε καν δωρεάν.

Γενικά αν βγάζεις "λογικούς" αριθμούς υβριδιων και έχεις σχέσεις με εκτροφείς (είτε καναρινιών είτε ιθαγενών) αποκλείεται να σου "μένουν" θηλυκά που να μην ξέρεις τι να τα κάνεις.
 
Back
Top