Διατροφή Συνταγή για παπαγάλους

Michalis e

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2018
Μηνύματα
98
Πόλη
Λάρνακα
Καλησπερα! Σημερα οταν πηρα τον παπαγαλο μου (smoothie) στον πτηνιατρο μου ειπε οτι η αυγοτροφη δεν κανει για τους παπαγαλους και οτι τους κανει προβλημα στα νεφρα. Επισεις οτι οι περισσοτερες τροφες που αγοραζουμε εχουν πολλα σπορια ενω πρεπει να εχουν οι τροφες το 10% σπορους! Ετσι τον ρωτισα τι τρωφες ειναι καταλληλες και μου εδωσε αυτη την συνταγη! Τι λετε;IMG-e6a72d688d5588e0f25515962d4523a5-V.webp
 
Eίναι δύσκολο γενικά να κρατάς τα νούμερα και τα ποσοστά σε τόση ακρίβεια καθημερινά. Το ίντερνετ είναι γεμάτο με τέτοιες συνταγές. Κι αν δεν τα τρώει όλα όσα του δίνεις κι απλά περιμένει το επόμενο που του αρέσει τι θα κάνεις; Η γνώμη μου είναι ότι ένα καλό μίγμα σπόρων και μια καλή μάρκα πέλετς πρέπει να υπάρχουν στο κλουβί. Όχι 2 γεμάτα μπολ σαφώς δίνοντας του τη δυνατότητα να διαλέξει μόνο όσους σπόρους του αρέσουν πολύ π.χ. τους ηλιόσπορους, αλλά 1 κουταλιά της σούπας π.χ. Γεμάτη απο το καθένα μέχρι να δεις πόσο περίπου τρώει σε μια μέρα. Αν δεις ότι το απόγευμα το έχει σχεδόν τελειώσει θα του συμπληρώσεις σαφώς φαγητό. Τα λαχανικά είναι καλύτερης ποιότητας τροφή γιατί δεν περιέχουν τόσα σάκχαρα όσα τα φρούτα που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση και είναι συνήθως πολύ γλυκά. Να δίνεις μεγαλύτερη βάση στα φρέσκα λαχανικά εποχής και λιγότερα φρούτα και να προτιμάς τα όχι πολύ γλυκά π.χ. Πρασινη μπανάνα, πράσινο μήλο, μάνγκο όχι παραγινωμένο, παπάγια (τα τροπικά θεωρώ ότι μπορείς εύκολα να τα βρεις στην Κύπρο και θα είναι και καλής ποιότητας). Αν στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα προσθέτεις 2-3 φορές βρασμένα ή φυτρωμένα όσπρια και λίγους ξηρούς καρπούς νομίζω ότι καλύπτεις πολύ καλά το κομμάτι της διατροφής.

Διάβασε κι αυτό. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
 
Back
Top