Διατροφή Συνταγή μπισκότο με αυγά 2 (απλό)

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Συστατικά:
1. Αλεύρι ολικής
2. Καλαμποκάλευρο
3. Ρυζάλευρο
4. Μπέικιν πάουντερ
5. Γάλα χωρίς λακτόζη
6. Νερό
7. Αυγά
8. Τσόφλι από ένα αυγό
9. Λίγο μέλι
10. Λίγο σησαμέλαιο

Εκτέλεση:
Ὀλα μια ζύμη και στο φούρνο.

100% αποδοχή.
augopsomo.webpaugopsomo2.webp
 
Ευχαριστούμε Γιώργο για την ωραία συνταγή !
Μόνο για το γάλα δεν είμαι σίγουρη γιατί αν είναι του εμπορίου θα έχει πολλά συντηρητικά, αλλά φαίνεται ότι ο Σπύρος το λάτρεψε :D
 
Μόνο για το γάλα δεν είμαι σίγουρη γιατί αν είναι του εμπορίου θα έχει πολλά συντηρητικά
Απλό γάλα χωρίς λακτόζη είναι. (με λακτάση για να διασπαστεί). Δεν έχει πρόσθετα κτλ.
φαίνεται ότι ο Σπύρος το λάτρεψε
Αν δεν είχε τσόφλι, θα το τρωγε και κάποιος ακόμα..
 
@fortunatos
αν δεχεσαι παραγγελιες κανε τον κοπο ρε παλικαρε για τις 15 που εχουμε την συναντηση να μου φτιαξεις ενα τετοιο μπισκοτακι να κερασω την @ilie mp

To θελω με χονδροκομενο τσοφλι μεσα να "κρατσαναει" 😛
 
Λοιπόν ούτε και εγώ ξέρω. 😉
Καταλαβαίνω όμως οτι αυτό που έφτιαξες, δεν χρειάζεται να φουσκώσει ή οτι μπορεί να υπάρξει σκεύος σε συνδυασμό με την ποσότητα της ζύμης που να δίνει ένα επιθυμητό αποτέλεσμα ψίχας και κόρας, ανάλογα του χρόνου και της θερμοκρασίας. Ούτως ή άλλως τρίμμα το δίνεις.
Δε νομίζω οτι το μπέικινγκ μπορεί να κάνει κακό..., απο την άλλη όμως πρέπει να υπάρχει και ένας λόγος για να μπει.
Δοκίμασε να φτιάξεις σπιτικό προζύμι.
 
Γιώργο από τη στιγμή που βαζεις αυγά το μπεικινγκ δεν χρειάζεται. Στα κέικ που τρώμε εμείς το βάζουμε μόνο για να φουσκώσει. Αλλά και στα δικά μας αν βάλουμε αυγουλάκια πάλι το μπεικινγκ δεν είναι απαραίτητο.
 
Δε νομίζω οτι το μπέικινγκ μπορεί να κάνει κακό..., απο την άλλη όμως πρέπει να υπάρχει και ένας λόγος για να μπει.
Γιώργο από τη στιγμή που βαζεις αυγά το μπεικινγκ δεν χρειάζεται.
Οκ παιδιά, δεν το ήξερα :)
@fortunatos
αν δεχεσαι παραγγελιες κανε τον κοπο ρε παλικαρε για τις 15 που εχουμε την συναντηση να μου φτιαξεις ενα τετοιο μπισκοτακι να κερασω την @ilie mp
To θελω με χονδροκομενο τσοφλι μεσα να "κρατσαναει" 😛
Να βάλω μέσα και κανά σποράκι; Να κρατσανάει περισσότερο; :)
 
Να βάλω μέσα και κανά σποράκι; Να κρατσανάει περισσότερο; :)

Αναποφλοιωτα παρακαλω...


Παντως για να μεινω και λιγο on topic

To μπεικιν θα το απεφευγα για αλλους λογους και οχι γιατι εβαλες αυγα, εξ'αλλου σε μια συνταγη για αλλο σκοπο μπαινει το μπεικιν και για αλλο τα αυγα... Καμια σχεση το ενα με το αλλο ως προς τις ιδιαοτητες που δινει το καθενα σε ενα μειγμα.

Το μπεικιν λοιπον ειναι ενας καθαρα χημικος παραγοντας διογκωσης αποτελουμενος κυριως απο μαγειρικη σοδα η οποια ειναι η "ευπεπτη" ονομασια του διττανθρακικου νατριου και προερχεται κι αυτη απο χημικη ενωση.


Δεν εχεις λοιπον κανενα λογο να επιβαρυνεις τον Σπυρο με χημικα διογκωτικα και εξτρα νατριο στην διατροφη του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συστατικά:
1. Αλεύρι ολικής
2. Καλαμποκάλευρο
3. Ρυζάλευρο
4. Μπέικιν πάουντερ
5. Γάλα χωρίς λακτόζη
10. Λίγο σησαμέλαιο

Πες μου οτι αγορασες ολα αυτα τα υλικα για τον Σπυρακο!;
Το λεω γιατι δεν υπαρχουν παντα σε ολα τα σπιτια.
 
Γιώργο αντί για σησαμέλαιο μπορούμε να βάλουμε ελαιόλαδο;
Επίσης μπορεί να διατηρηθεί στην κατάψυξη;
Το χω δει σε συνταγές... λίγο έβαλα πάντως..
Μη ξεχάσεις να βάλεις και herb mix;) ή και κανένα ψιλοκομμένο λαχανικό.
Το έκοψα κομματάκια και το έβαλα κατάψυξη,.. Το βγάζω σε θερμοκρασία δωματίου και τρελαίνεται!
Πες μου οτι αγορασες ολα αυτα τα υλικα για τον Σπυρακο!;
Και να ταν μόνο αυτά... 😳
Δεν εχεις λοιπον κανενα λογο να επιβαρυνεις τον Σπυρο με χημικα διογκωτικα και εξτρα νατριο στην διατροφη του.
Δεν το ήξερα.. Ελάχιστο έβαλα γιατί έτσι κι αλλιώς δεν ήξερα πόσο να βάλω.
 
Έστειλα σήμερα να μου πάρουν υλικά για μπισκότα. Ωστόσο είχαμε αστοχία στο ρυζαλευρο και στο γάλα αμυγδάλου που τελικά έγινε καρύδας. Να τα χρησιμοποιήσω τι λέτε; IMG_20190107_235210-744x992.webpIMG_20190107_235121-744x992.webpIMG_20190107_235123-744x992.webpIMG_20190107_235205-744x992.webpIMG_20190107_234919-744x992.webpIMG_20190107_235128-744x992.webp
 
Εγώ είχα πάρει ρυζάλευρο από κατάστημα βιολογικών. 500γρ σακουλάκι κάπου 1,5€ σκέτο ρυζάλευρο χωρίς πρόσθετα. Σε συσκευασία που μοιάζει δηλαδή με αλευριού. Αυτή η κρέμα για παιδιά δεν ξέρω κατά πόσο κάνει.

ryzaleuro.webp

Το δε γάλα καρύδας πήχτρα στα Ε. 🙄
Φατα εσύ καλύτερα :)
 
Θα τα γυρίσω πίσω αύριο. Θα προσπαθήσω να βρω γάλα χωρίς λακτόζη αλλά αν δεν έχει θα πάρω γάλα αμυγδάλου, λες να κάνει;
 
γάλα χωρίς λακτόζη
Έχει και ο Βασιλόπουλος και ο Σκλαβενίτης (νομίζω πλέον και τα λιντλ).
Το γάλα αμυγδάλου κατά κανόνα έχει σταθεροποιητές*, γαλακτωματοποιητές* και αλάτι... Μερικά έχουν και ζάχαρη (ούτε για μένα δεν τα αγοράζω).

* το τι ακριβώς είναι αυτά ένας θεός ξέρει... Και ο @Tony Forpus 😉👍
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα πάρω σήμερα με τα χιόνια τους δρόμους και τα μαγαζιά με την ελπίδα ότι θα βρω.

Την κρέμα με το ρυζαλευρο δεν άντεξα και την δοκίμασα, ότι χειρότερο, χίλιες φορές φαριν λακτε 😁
 

Σχετικά θέματα

Back
Top