Αναπαραγωγή Συνταγή τροφής για νεοσσούς

bobsgu

Banned
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
77
Με απασχολεί τώρα τελευταία η συνταγή τις φτιαχτείς τροφής για νεοσσούς καναρινιών.
Έχασα 2 πουλάκια λόγο έλλειψης σίτισης από τους γονείς τους και αναγκαστικά να τα ταΐζω εγώ,
με ένα μίγμα πολύ απλό που περιέχει:
(κρόκο αυγού-τριμμένη φρυγανιά-μήλο-χλιαρό νερό).
Θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν φίλοι μου αν αυτό το μίγμα είναι επαρκές
σε διατροφικές αξιες στην σίτιση τον νεοσσών μέχρι να έρθουν σε θέση να τράφουν μονη τους,
Η πρέπει να προσθέσω και κάτι άλλο π.χ. Πολυβιταμίνες-"σπιρουλινα"-μουρουνέλαιο;
επειδή εγώ δεν είμαι και πολύ ψαγμένος στο θέμα.
Ευχαριστώ.
ΜΠΑΜΠΗΣ.
 
μπαμπη καλη μερα,

ο θεμης εχει δικιο στο εμποριο θα την βρεις ετοιμη, εγω παιρνω αυτην απο την εταιρια "QUIKO".
καλη επυτιχια

τονι
 
(κρόκο αυγού-τριμμένη φρυγανιά-μήλο-χλιαρό νερό). Για μενα μ'αυτο το μειγμα μπορεις ανετα να τα μεγαλωσεις εκτος και αν δεν εχεις λιγο χρονο που χρειαζεται για να κανεις το μειγμα και παρεις ετοιμο!
 
Παιδιά το θέμα είναι από αυτό το post
να βγάλουμε ένα σαφές συμπέρασμα για να μπορούμε εμείς μονοι μας
να προσφέρουμε το καλύτερο για τα πουλια μας,
μιας και της τυποποιημένες τροφές δεν τις πολυεμπιστεύομαι
και δεν μπορούν με τίποτα να φτάσουν της διατροφικές αξιες του φρέσκου αυγού
και τον υπολοιπων συστατικών που δίνουμε εμείς στα πουλία μας,
γίαυτό το οτιδήποτε ειπωθεί θα προσφέρει βοήθεια σε όλους εμάς για να κάνουμε καλύτερες τροφές
για τάισμα νεοσσών και να έχουμε όσο το δυνατόν πιο υγιή πουλια.

Ευχαριστώ για της ευχέσας και εύχομαι και εγώ με την σειρά μου, σε όλους σας καλή αναπαραγωγική χρονια.
ΜΠΑΜΠΗΣ.
 
Εγω παντως ποτε δεν χρησιμοποιησα ετοιμη τροφη για νεοσσους και παντα φτιαχνω δικο μου υλικο και φτιαχνω ακριβως αυτο το μιγμα που αναφερει ο φιλος παραπανω αλλα προσθετω και μουρουνελαιο γιατι ξερω οτι ειναι πολυ πλουσιο σε βιταμινες.
 
μιας και της τυποποιημένες τροφές δεν τις πολυεμπιστεύομαι
και δεν μπορούν με τίποτα να φτάσουν της διατροφικές αξιες του φρέσκου αυγού
και τον υπολοιπων συστατικών που δίνουμε εμείς στα πουλία μας,

Μπαμπη μου επετρεψε μου να διαφωνησω,
υπαρχουν τροφες που εχουν τα παντα και μας κανουν και τη ζωη πιο ευκολη,
επισης οι δικες μα τροφες ειναι πιο ευκολο να αλοιωθουν και να βαλουν σε κινδυνο τα μικρα
ενω οι τροφες σε σκονη διατηρουνται πιο ευκολα και για παρα πολυ μεγαλο διαστημα

ΜΦΧ
Πανος
 
μιας και της τυποποιημένες τροφές δεν τις πολυεμπιστεύομαι
και δεν μπορούν με τίποτα να φτάσουν της διατροφικές αξιες του φρέσκου αυγού
και τον υπολοιπων συστατικών που δίνουμε εμείς στα πουλία μας,


Μην είσαι τόσο σίγουρος για τη διατροφική αξία των τροφών που φτιάχνουμε μόνοι μας γιατί είναι πολύ δύσκολο να φτιάξουμε μια πλήρης και ισορροπημένη τροφή για νεοσσούς. Δεν μπορούμε ή εν πάση περιπτώσει πολύ δύσκολα μπορούμε να προσφέρουμε μια πλήρη τροφή με τόσες πολλές βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κ. Α. όπως είναι οι έτοιμες επώνυμες τροφές.
 
φίλε Μπάμπη δες κ αυτό.Ίσως σε βοηθήσει. Το βρήκα σε κάποιο άλλο site.

Αν το πρόσεχες λίγο καλύτερα θα έβλεπες οτι δεν πρόκειται
για αυγοτροφή για νεοσσούς! Αλλά για μια συνταγή αυγοτροφής
για όλα τα πουλιά μας.
 
Τελίκα για όσους ενδιαφέρονται θα συνεχίζω να δίνω το μίγμα από (μήλο-κρόκο αυγού-φρυγανιά) + λίγο ρυζάλευρο-καλαμποκάλευρο-τριμμένο μύγδαλο και λίγες σταγόνες πορτοκαλιού.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε.
ΜΠΑΜΠΗΣ.
 
Back
Top