Διατροφή Συνταγή chop

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ledagcc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ledagcc

PB Known Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2022
Μηνύματα
1.832
Πόλη
Aθήνα
Λοιπον σήμερα ειπα να σας μοιραστω την συνταγή του chop που φτιαχνω.
Λοιπον το chop ολο και πιο διάσημο σε ολο τον κόσμο. Ουσιαστικά είναι ενα μείγμα πολλών διαφορετικών λαχανικών και ρυζιών.
Υλικά
1 καρότο
2 πιπεριές (οποιοδηποτε χρώματος)
1 κομματι μπρόκολο
1 κομματι κουνουπιδι
2 φύλλα λολα
1 κομμάτι κόκκινο λάχανο
1 μικρό κομμάτι αναλατο βρασμενο καλαμποκι.
3 φασολακια (σκετα οχι βρασμενα)
400 γραμμαρια μαύρο ρύζι (το ινδιανικο)
300 γραμμαρια ρύζι μακρύκοκκο
1 κ.σ αποξηραμενη ρίγανη
Φυτρα σπορων (προοραιτικα)
Εκτέλεση
Πλενουμε πολυ καλά τα λαχανικά.
Βάζουμε ολα τα λαχανικά μέσα στο μιξερ, και τα ψιλοκοβουμε.
Τα βάζουμε σε ενα ταπερ.
Βραζουμε τα ρυζια οσο λένε οι συσκευασίες (συνήθως 15-20 λεπτά).
Τα αφήνουμε να κρυώσουν.
Τα ανακατευουμε μαζι με τα λαχανικά και προσθέτουμε την ρίγανη.
Αποθήκευση
Το chop μπορει να διατηρηθεί μεχρι και μια εβδομάδα στο ψυγείο ή 2,5 με 3 εβδομάδες στην καταψηξη. Εγώ προτιμω να το αποθηκεύω σε παγοκυστες καθώς μπορω να εχω την ποσοτητα που θέλω ετοιμη. Μπορειτε βέβαια να το αποθηκευσετε σε ενα ταπερ ή οπου αλλού θέλετε.
Σερβίρισμα
Ενας παπαγάλος μικρού μεγέθους θα πρεπει να τρώει 1,5-2 (2 κ.σ) θηκες απο την παγοκυστες. Ενας μεσαίος 2-3 (3 κ.σ) και ενας μεγάλος 4-5 (4-5 κ.σ).
Σημειώσεις
Καλό θα ήταν καθε εβδομάδα να αλλαζετε τα συστατικά ωστε ο παπαγάλος να μην το βαρεθεί.
Το ρύζι καλυτερα να το αφήνετε πιο κρατσανιστο καθώς τους αρέσει περισσοτερο ετσι.
Bon appetite! 😘
 
@MARY58 Καλημερα! Πιστευω κανει για καναρινια αλλα δεν ειμαι σίγουρη. Θα το αφησω στους πιο εμπειρους ρου είδους. Το chop ειναι λειτουργία στο blender οπου δεν λιώνει αλλα ψιλοκοβει τα λαχανικά.
 
@Ledagcc ερώτηση αυτό κάνει κ για καναρίνια; Υγ. Τι είναι το chop; Εργαλείο ή εννοούμε ότι τα ψιλοκόβουμε;🤔 Καλημέρα.
Αν το εχει κανείς με το μαχαίρι μπορεί να το κάνει και στο χέρι. Αλλά αν το έκανα 'ετσι θα τους έδινα τσοπ με αίμα για dressing, όποτε στο μπλέντερ. Αν εξαιρέσουμε τον Ιούλιο που η μαμά του τού είχε μάθει να τρώει τσοπ, τα άλλα τα σκασμένα προτιμούν ολόκληρα λαχανικά. και δη πράσινα. Για κάποια που κάποτε είχε γίνει κιτρινοπορτοκαλί από το πολύ καρότο (βλ. Τραμπ, δεν κάνω πλάκα), με πονά πολύ το ότι τα κοτοπουλάκια μου δεν τρώνε καρότο. Πάντως ρίζι δεν τους δίνω, το φοβάμαι. Τ'ωρα σε κατ'άστημα δίπλα στο γραφείο βρήκα κινόα και αποφλειωμένο καναβούρι, οπότε έχουμε κάτι καινούργιο. Το καναβούρι είναι για τον Σκρουτζ, είναι πολύ παχυντικό για το μέσο πουλάκι, και όσο για την κινόα, δνε ξέρω, έτσι έγραψε η μαμά του Ιουλίου, έτσι θα κάνω.

Νομίζω το δίνει και στα καναρίνια της, ναι.
 
Λοιπον σήμερα ειπα να σας μοιραστω την συνταγή του chop που φτιαχνω.
Λοιπον το chop ολο και πιο διάσημο σε ολο τον κόσμο. Ουσιαστικά είναι ενα μείγμα πολλών διαφορετικών λαχανικών και ρυζιών.
Υλικά
1 καρότο
2 πιπεριές (οποιοδηποτε χρώματος)
1 κομματι μπρόκολο
1 κομματι κουνουπιδι
2 φύλλα λολα
1 κομμάτι κόκκινο λάχανο
1 μικρό κομμάτι αναλατο βρασμενο καλαμποκι.
3 φασολακια (σκετα οχι βρασμενα)
400 γραμμαρια μαύρο ρύζι (το ινδιανικο)
300 γραμμαρια ρύζι μακρύκοκκο
1 κ.σ αποξηραμενη ρίγανη
Φυτρα σπορων (προοραιτικα)
Εκτέλεση
Πλενουμε πολυ καλά τα λαχανικά.
Βάζουμε ολα τα λαχανικά μέσα στο μιξερ, και τα ψιλοκοβουμε.
Τα βάζουμε σε ενα ταπερ.
Βραζουμε τα ρυζια οσο λένε οι συσκευασίες (συνήθως 15-20 λεπτά).
Τα αφήνουμε να κρυώσουν.
Τα ανακατευουμε μαζι με τα λαχανικά και προσθέτουμε την ρίγανη.
Αποθήκευση
Το chop μπορει να διατηρηθεί μεχρι και μια εβδομάδα στο ψυγείο ή 2,5 με 3 εβδομάδες στην καταψηξη. Εγώ προτιμω να το αποθηκεύω σε παγοκυστες καθώς μπορω να εχω την ποσοτητα που θέλω ετοιμη. Μπορειτε βέβαια να το αποθηκευσετε σε ενα ταπερ ή οπου αλλού θέλετε.
Σερβίρισμα
Ενας παπαγάλος μικρού μεγέθους θα πρεπει να τρώει 1,5-2 (2 κ.σ) θηκες απο την παγοκυστες. Ενας μεσαίος 2-3 (3 κ.σ) και ενας μεγάλος 4-5 (4-5 κ.σ).
Σημειώσεις
Καλό θα ήταν καθε εβδομάδα να αλλαζετε τα συστατικά ωστε ο παπαγάλος να μην το βαρεθεί.
Το ρύζι καλυτερα να το αφήνετε πιο κρατσανιστο καθώς τους αρέσει περισσοτερο ετσι.
Bon appetite! 😘
Μπρόκολο καρότα φασολακι σπανάκι, έχω κατάψυξη, να τα βγάζω να τα δώσω;; λες όχι βράσιμο στα φασολακια,!! Μπρόκολο, σπανάκι να τα ζεματησω λίγο;;
 
Back
Top