Γενικά Συνύπαρξη ζακό με κοκατίλ-Κάνει να βλέπονται καναρίνια με κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vagbou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vagbou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καβάλα
1. Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να συνυπάρξουν ζακό με κοκατίλ στο ίδιο κλουβί;
2. Όποτε έβγαζα το κοκατίλ έξω στο μπαλκόνι με τα καναρίνια αυτά βουβαινόντουσαν ενώ το κοκατίλ κούφαινε την γειτονιά! Υπερισχύει το κοκατίλ;Κάνει να βλέπονται ή σαν τα αρσενικά καναρίνια όχι καλύτερα;
 
1. Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να συνυπάρξουν ζακό με κοκατίλ στο ίδιο κλουβί;
οχι δεν γηνεται να συνηρπαξουν στο ιδιο κλουβι γιατι μπορει ο ζακο να το πληγωσει θανασιμα.
2. Όποτε έβγαζα το κοκατίλ έξω στο μπαλκόνι με τα καναρίνια αυτά βουβαινόντουσαν ενώ το κοκατίλ κούφαινε την γειτονιά! Υπερισχύει το κοκατίλ;Κάνει να βλέπονται ή σαν τα αρσενικά καναρίνια όχι καλύτερα;
καλο ειναι να μην τα εχεις στο ιδιο χορο γιατι μπορει τα καναρινια να κανουν και αυτα σαν το κοκατιλ.
 
1. Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να συνυπάρξουν ζακό με κοκατίλ στο ίδιο κλουβί;
;
Υπαρχει περιπτωση αυτο που λες, εγω εχω δει στο ιδιο κλουβι ζακο με Lovebirds αλλα με την προϋποθεση πως τα εχεις απο μωρα μαζι, αμα ειναι ηδη μεγαλα εγω προσωπικα δε θα το ρισκαρα! 🙂
 
1) Δεν πρεπει να βαλεις κοκατιλ με ζακο στο ιδιο κλουβι.
2) Στο σπιτι μας, ειχαμε κοκατιλ και καναρινια σε κοντινα κλουβια (τα πουλια ειχαν γνωριστει σιγα-σιγα και δεν φοβοντουσαν) Αποτελεσμα ηταν το κοκατιλ να κελαηδαει οπως τα καναρινια!
 
Εγω προσωπικα δεν το θεωρω καθολου καλη ιδεα. Καταρχην τα πουλια προερχονται απο διαφορετικες ηπειρους. Επειτα για τι μεγεθος κλουβιου μιλας;
Για το θεμα με τα καναρινια αφου λες οτι δεν κελαηδουσαν οταν ηταν μαζι με το κοκατιλ τοτε γιατι τα εβγαζες μαζι εξω η στο ιδιο μπαλκονι;
 
Ψήνω κάποια οικογένεια που έχουν ζακό, παραμελημένο ☹ να μου τον δώσουν και γι αυτό ψιλοψάχνομαι-δεν είναι σίγουρο πάντως. Να έκανε και στο ίδιο κλουβί να συνυπάρχουν με το κοκατίλ δεν λέει γιατί είναι 45x45x80cm και είναι κάπως μικρό για ζακό!
Στο μπαλκόνι το έβγαζα το κοκατίλ με τα καναρίνια στην αρχή (ιούνης) για δοκιμή κ γι αυτό δεν το ξανάβγαλα αφού είδα ότι στρεσαρίστηκαν τα καναρίνια ☹
 
Ψήνω κάποια οικογένεια που έχουν ζακό, παραμελημένο ☹ να μου τον δώσουν και γι αυτό ψιλοψάχνομαι-δεν είναι σίγουρο πάντως. Να έκανε και στο ίδιο κλουβί να συνυπάρχουν με το κοκατίλ δεν λέει γιατί είναι 45x45x80cm και είναι κάπως μικρό για ζακό!
Στο μπαλκόνι το έβγαζα το κοκατίλ με τα καναρίνια στην αρχή (ιούνης) για δοκιμή κ γι αυτό δεν το ξανάβγαλα αφού είδα ότι στρεσαρίστηκαν τα καναρίνια ☹

Εαν σου τον δωσουν γιατι δεν παιρνεις ενα καταλληλο κλουβι γι αυτο το πουλι για να ειναι ανετο; Ουτως η αλλως κατα την αποψη μου ειναι καλυτερα το καθε πουλι να εχει το δικο του χωρο και τα δικα του πραγματα εφοσον δεν προκειται για ζευγαρι.
 
Εάν μου δώσουν τελικά τον ζακό (μακάρι!), εννοείται θα αγοράσω μεγάλο κλουβί, κατάλληλο για μεγάλο παπαγάλο. Να δώ που θα χωρέσω στο δωμάτιο μια κλούβα (ζακό) κ το κλουβί (κοκατίλ)!Όλοι οι καλοί χωράνε όμως...
 
στο Αττικο Ζωολογικο παρκο ομως παιδια γιατι εχουν ζακο μαζι με κοκατιλ ; Περιεργο...
 
αποκλειεται απο μικρα διοτι δεν ειναι 1 , 2 αλλα ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΑΓΕΛΗ ΚΟΚΑΤΙΛ ΚΑΙ ΖΑΚΟ.
 
στο Αττικο Ζωολογικο παρκο ομως παιδια γιατι εχουν ζακο μαζι με κοκατιλ ; Περιεργο...
Οπως καταλαβαινω μιλαμε για 'κλουβια' των οποιων οι διαστασεις ειναι πολυ μεγαλες (δωματια), οποτε προκειται για εντελως διαφορετικη περιπτωση.
 
Οπως καταλαβαινω μιλαμε για 'κλουβια' των οποιων οι διαστασεις ειναι πολυ μεγαλες (δωματια), οποτε προκειται για εντελως διαφορετικη περιπτωση.

Σωστά. Κάτι σαν τις φυλακές! Στην μία γωνιά οι μαύροι, στην άλλη οι λευκοί, στην άλλη οι ισπανόφωνοι κλπ :D
Άρα ίσως πέφτει και λίγο ξύλο που και που!
 
στο Αττικο Ζωολογικο παρκο ομως παιδια γιατι εχουν ζακο μαζι με κοκατιλ ; Περιεργο...

Κανονικα δεν θα επρεπε αλλα δυστυχως το εχουν κανει.

Το καλο ομως εκει οπως αναφερθηκε και πιο πανω ειναι οτι δεν μιλαμε για κλουβια αλλα για κλουβες πολλων τετραγωνικων μετρων.
 
Back
Top