Φροντίδα Συνύπαρξη Cockatiel με Conure

Panos1972

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2018
Μηνύματα
72
Πόλη
Αγρίνιο
Καλημέρα. Σκέφτομαι κάποια στιγμή να φερω ενα μεγαλύτερο κλουβι και να βαλω μεσα και τους 2 παπαγαλους. Για την ωρα εχω τα κλουβια τους διπλα διπλα για να συνηθησουν το ενα το αλλο. Τι λετε;
 
Το κοκατιλ βέβαια δεν γνωρίζουμε εάν έχει διάρροια ή όχι. Δεν έπρεπε να φέρεις τα δύο πουλιά σε επαφή γιατί εάν έχει κάτι θα κολλήσει και το άλλο.
Είναι δύο διαφορετικά είδη και εάν δεν θέλεις παρατράγουδα δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να τα βάλεις σε ένα κλουβί.
 
Καλημέρα κ καλορίζικα!

Θεωρητικά, θα πρέπει να τα έχεις χωριστά για κανέναν μήνα (καραντίνα). Βέβαια, έτσι δίπλα-δίπλα που τα έχεις νομίζω ότι και πάλι μπορεί να κολλήσουν κάποιες πιθανές αρρώστιες (το ένα με το άλλο).

Πρακτικά, δεν νομίζω ότι θα αντέξεις να τα έχεις χώρια, έτσι όπως θα κλαίγονται.. εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν άντεξα 👎
 
Το κοκατιλ βέβαια δεν γνωρίζουμε εάν έχει διάρροια ή όχι. Δεν έπρεπε να φέρεις τα δύο πουλιά σε επαφή γιατί εάν έχει κάτι θα κολλήσει και το άλλο.
Είναι δύο διαφορετικά είδη και εάν δεν θέλεις παρατράγουδα δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να τα βάλεις σε ένα κλουβί.
Το κοκατιλ σημερα ηπιε παλι νερο και επεζε με την εφημερίδα που εχω στο πατο του κλουβιου
 
Το κοκατιλ σημερα ηπιε παλι νερο και επεζε με την εφημερίδα που εχω στο πατο του κλουβιου
Δεν έχει φάει τίποτα αυτές τις μέρες; Πρέπει να απομακρύνεις τα δύο κλουβιά ή ακόμη καλύτερα να τα έχεις σε διαφορετικά δωμάτια για τουλάχιστον έναν μήνα. Το κοκατιλ μόλις το πήρες. Λερωθηκε από διάρροια. Μπορεί να είναι από το στρες μπορεί και όχι. Τον άλλο παπαγάλο τον βρήκες παρατημένο. Συνήθως οι περισσότεροι εγκαταλείπουν τα πουλιά τους όταν είναι άρρωστα. Στο άλλο θέμα σου προτάθηκε να του κάνεις εξετάσεις. Δεν υπάρχει παπαγάλος που θα σου επιτρέψει να καταλάβεις ότι είναι άρρωστος, ειδικά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, εκτός κι αν είναι στα τελευταία του. Φαινομενικά μπορεί να τους βλέπεις καλά αλλά θα πρέπει μα περιμένεις για να σιγουρευτείς.
Το κοκατιλ θα έπρεπε να είχε αρχίσει να τσιμπολογαει. Εάν του έχεις μικρή ταΐστρα όπως στον άλλο, να βάλεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα μια μεγάλη εσωτερική. Τα κοκατιλ εξαιτίας του λοφιου δεν μπορούν να φάνε από τις άλλες που είναι μόνο για καναρίνια και μικρά παπαγαλάκια.
 
Το κοκατιλ θα έπρεπε να είχε αρχίσει να τσιμπολογαει. Εάν του έχεις μικρή ταΐστρα όπως στον άλλο, να βάλεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα μια μεγάλη εσωτερική. Τα κοκατιλ εξαιτίας του λοφιου δεν μπορούν να φάνε από τις άλλες που είναι μόνο για καναρίνια και μικρά παπαγαλάκια.
Με εσωσες! Μολις του εβαλα μια ανοιχτη εσωτερικη ταιστρα και πηγε αμεσως να φαει! Χιλια ευχαριστω!
 
Back
Top