Γενικά Συνύπαρξη Cockatiel με Green cheek conure

AlexandraK

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2020
Μηνύματα
7
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια απορία. Έχω ένα cockatiel 3χρονια τώρα και σκεφτόμασταν εγώ και ο σύντροφος μου να αποκτούσαμε ένα νεο μελός στην οικογένεια μας και συγκεκριμένα ερωτευτήκαμε τα green cheek conures. Θα μπορούν να συνυπάρξουν αυτά τα δυο είδη μαζί; Βέβαια θα τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά αλλά όταν θα τα βγάζω έξω υπαρχει περίπτωση να βρίσκονται στον ίδιο χώρο. Λέτε να τσακώνονται ή το conure που θεωρείται πιο δυνατό να επιτεθεί στο cockatiel? Επίσης φοβαμαι μηπως ζηλέψει το cockatielπου είναι τόσα χρόνια μαζι μας αν αρχίσουμε και δίνουμε περισσότερη προσοχή στο νεο πουλάκι.
Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για αυτό το κατεβατό 😅
 
Καλησπέρα. Εννοείται ότι σέβομαι τις επιθυμίες αλλά και το γούστο σας. Παρόλα αυτά θα ήθελα να σας ρωτήσω...εφόσον υπάρχει ακόμα μία θέση για ένα φτερωτό στο σπίτι σας, γιατί δεν παίρνετε ένα κοκατίλ, του ιδίου φύλου αν δεν προσδοκείτε σε αναπαραγωγή, που θα μιλάει την ίδια γλώσσα με αυτό που ήδη έχετε;
Επίσης, σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί να κρατήσετε σε Καραντίνα το νεοεισελθέν πτηνό. Αυτό μπορείτε να το επιτύχετε ακολουθώντας τις οδηγίες του άρθρου https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
Τέλος σας επισυνάπτω το άρθρο του φόρουμ για το είδος για το οποίο ενδιαφέρεστε και ως προς την επιθετικότητα, θα ήθελα να τονίσω ότι ελεύθερα μέσα στο σπίτι χωρίς επιτήρηση δεν γίνεται να τα έχετε, ενώ ότι ακόμα και με επιτήρηση, σε περίπτωση συμπλοκής θα χαθεί χρόνος μέχρι να απομακρύνετε το ένα εκ των δύο
 
Η κονούρα με τα κοκατίλ μου δεν τα πάνε και πολύ καλά, γίνεται επιθετική συχνά και στον χώρο της δεν δέχεται κανένα, αντιθέτως με το μπάτζι μπορούν να συνυπάρχουν δίπλα δίπλα και ενίοτε στο ίδιο κλουβί όταν πάμε ταξίδι. Επειδή όμως το ράμφος της είναι ιδιαίτερα δυνατό και μπορεί να προκαλέσει τραυματισμό πάντα έχω το νου μου σε περιπτώσεις που διαμένουν στο ίδιο κλουβί.

Αυτό είναι προσωπική εμπειρία και σε καμία περίπτωση δεν προσδιορίζει γενικότερα τις σχέσεις που μπορεί να έχουν τα είδη μεταξυ τους
 
Back
Top