Διατροφή Συσκευασμένη τροφή για κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Την άλλη Δευτέρα θα πάω να πάρω απο τον Άγγελο το κοκατιλάκι μου! Ε, λοιπόν, στην περιοχή μου πουθενά δεν πωλείται τροφή για κοκατίλ. Ζήτησα να μου παραγγείλουν αλλά δεν προβλέπεται να έχουν σύντομα γιατί υπάρχουν πολύ λίγοι με κοκατίλ στη Λιβαδειά, και οι περισσότεροι τα ταΐζουν με χύμα τροφή. Όμως εγώ δεν εμπιστεύομαι τις χύμα, και ψαχνω απεγνωσμένα τις συσκευασμένες. Οι μόναδικές επιλογές μου εδώ είναι η κλασική Vitakraft Menu για Budgies και η Vitakraft Amazonian για παπαγάλους της Αφρικής. Σκέφτηκα οτι η μείξη αυτών των δύο τροφών είναι μιά μέση λύση για κοκατίλ.
Είναι όμως και κάτι άλλο. Η Vitakraft Amazonian περιέχει μέσα διάφορα αποξηραμένα φρούτα ΚΑΙ καυτερή κόκκινη πιπεριά. Ως κλασική ψωνισμένη δοκίμασα ένα κομματάκι παπάγια απο την τροφή και ΕΚΑΙΓΕ ΠΟΛΥ! Αυτό μήπως κάνει κακό στο στομάχι του κοκατίλ; Μήπως για βασική τροφή να του δίνω μόνο Vitakraft Menu;
Μπορώ να φτιάξω μόνη μου κάποιο μείγμα;
Γενικώς ποιές είναι οι απόψεις σας για την κατάσταση;
 
Ναί, μωρέ, τα είδα και αυτά! Γενικώς απο αυτό το φόρουμ έχω πάρει πολλές ιδέες για δημιουργίες με λαχανικά και φρούτα! Μου φαίνεται οτι θα ακολουθήσω την συνταγή για μέιγμα σπόρων απο το πρώτο λινκ. Όμως, απο περιέργεια τώρα: Οι παπαγάλοι δεν καίγονται με την καυτερή πιπεριά;
 
Οι παπαγάλοι δεν έχουν την αίσθηση γεύσης όπως εμείς, οπότε δεν μπορούν να καταλάβουν την καψαικίνη και να την αισθανθούν όπως εμείς. Οι ποσότητες που έχουν τα μειγματα μέσα είναι απολύτως ασφαλή για τα πουλιά, μιας και σε μείγμα του ενός κιλού θα συναντήσεις 10 το πολύ πιπεριές. Καλό θα είναι μιας και πολλοί παπαγάλοι λατρεύουν τις πιπεριές να δίνοντε ώς μια έξτρα λιχουδια για επιβράβευση.
 
Ευτυχώς που δεν αισθάνονται το κάψιμο! Η τροφή αυτή καίει σαν καυτερό τσίλι! Ευχαριστώ Γρηγόρη! Οπότε η Vitakraft Amazonian είναι εντάξει καί για κοκατίλ;
 
Δεν την γνωρίζω προσωπικά, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, ίσως κάποιο μέλος που να την έχει δοκιμάσει μπορεί να βοηθήσει. Κάποιο πετ με παραγγελεία μείγματος δεν μπορεί να βρεθεί; Αν όχι, σε κάποιο online κατάστημα κοίταξες;
 
Στη Λιβαδειά υπάρχει μόνο ένα πετ σοπ και έχει μόνο αυτές τις τροφές που είπα και στάνταρ χύμα μείγμα σπόρων. Όμως άλλους σπόρους, όπως κεχρί, βρώμη, και μερικά άλλα μπορώ να τα βρω και απο αλλού. Όσο για τα online καταστήματα... Δεν έχω πιστωτική κάρτα!
 
Έχουν αναφερθεί στο φόρουμ καταστήμα Online, χωρίς πιστωτική, που δουλεύουν είτε με αντικαταβολή είτε με κατάθεση 😉
 
Back
Top