Γενικά Συχνές μετακινήσεις με κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nef

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2020
Μηνύματα
7
Πόλη
London / Athens
Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να πάρω ποδήλατο και να πηγαίνω επίσκεψη στο πατρικό μου τα σαββατοκύριακα με τον Λούη παρέα. (απόσταση 20 λεπτών με τα πόδια)
Έχει το εξοχικό του (παλιό του κλουβί) εκεί και γνωρίζει τον χώρο και τους γονείς μου (η μαμά μου τον λατρεύει).
Γενικά ο Λούης εκνευρίζεται όταν του αλλάζω κλουβί αλλά θέλω να πιστεύω ότι όπως συνηθίζει τις αλλαγές στο κλουβί του θα συνηθίσει και τις βόλτες μας.
Πιστεύετε ότι είναι κάτι που συνηθίζεται από τα κοκατίλ ή θα τον ταλαιπωρώ;
 
Πιστεύω πως θα λατρέψει αυτές τις βόλτες σας! Θα βρει πολλά ενδιαφέροντα που θα του κεντρίσουν το ενδιαφέρον, θα ανανεώσουν την ψυχολογία του και θα συσφίξουν την σχέση σας.
Όλα αυτά τα έχω διαπιστώσει προσωπικά (όχι με ποδηλατικές βόλτες). Οι οποίες πιστεύω πως σίγουρα θα του αρέσουν λόγω της αμεσότητας που προσφέρουν με το περιβάλλον αλλά και των ήχων (πχ άλλων πουλιών).
Καλά να περάσετε και να μας γράψεις εντυπώσεις.🚲
 
Πιστεύω πως αυτές οι βόλτες εκτός από διασκεδαστικές για το πουλάκι σου θα είναι και τρομακτικές. Οι λακούβες , τα αμάξια , τα μηχανάκια θα το στρεσάρουν και θα το τρομάζουν. Θα πρότεινα να πηγαίνεις σε κάποια ώρα όπου οι δρόμοι είναι ήσυχοι. Επίσης οι παπαγάλοι είναι ζώα ρουτίνας . Να κανονίσεις μια συγκεκριμένη ώρα και μέρα για να πηγαίνεις εκεί.
 
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ @Sissy Ναι αυτά σκεφτόμουν και εγώ πάνω κάτω. Οι παπαγάλοι όπως και τα περισσότερα πουλάκια τρομάζουν εύκολα. Ίσως πρώτα να βρω μια διαδρομή που θα είναι πιο ήρεμη γι'αυτόν. Συμφωνώ απόλυτα για την ρουτίνα και γενικά φροντίζω να έχει μια σταθερή καθημερινότητα. Θα το δοκιμάσω και θα κάνω καινούριο post για να ενημερώσω πως παει για την περίπτωση που ενδιαφέρονται και άλλα μέλη.
Ευχαριστώ για την απάντηση και τους δύο!
 
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ @Sissy Ναι αυτά σκεφτόμουν και εγώ πάνω κάτω. Οι παπαγάλοι όπως και τα περισσότερα πουλάκια τρομάζουν εύκολα. Ίσως πρώτα να βρω μια διαδρομή που θα είναι πιο ήρεμη γι'αυτόν. Συμφωνώ απόλυτα για την ρουτίνα και γενικά φροντίζω να έχει μια σταθερή καθημερινότητα. Θα το δοκιμάσω και θα κάνω καινούριο post για να ενημερώσω πως παει για την περίπτωση που ενδιαφέρονται και άλλα μέλη.
Ευχαριστώ για την απάντηση και τους δύο!
Τόσα χρόνια εμπειρίας με παπαγάλους με έχουν διδάξει πως:
Ναι μεν θέλουν μια καθημερινή ρουτίνα
αλλά.
Βασικότατο ρόλο παίζουν ο χαρακτήρας κάθε πουλιού αλλά και η συμπεριφορά και οι ευκαιρίες που δίνει ο κάθε φροντιστής... Ακριβώς όπως αφορά τους γονείς και τα παιδιά.
Οι φοβικοί δημιουργούν φοβικούς, υπάρχουν όμως και αυτοί που δημιουργούν προϋποθέσεις, δίνουν δυνατότητες δοκιμών και εκεί επιλέγει ο αμέσως ενδιαφερόμενος τι του αρέσει ή όχι.
Πάντα βέβαια "με μέτρο" και έχοντας πλήρη αντίληψη στις όποιες αντιδράσεις.κάτι που δεν μπορώ να γνωρίζω εγώ που συμβουλεύω (με τα δικά μου δεδομένα) τον "άλλον" 🙂
 
@Ledagcc Αν επιτρέπεται που πηγαίνεις το πουλάκι σου για βόλτα με harness; Ρωτάω επιδή ψάχνω ένα ανοιχτό μέρος χωρίς πολλά δέντρα, ανθρώπους σκυλιά κ.λ.π. για να κάνω κάποια βόλτα με το παπαγαλάκι μου.
 
Back
Top