Φροντίδα Σχετικά με σκουριά στο κλουβί

Δέλτα

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2016
Μηνύματα
40
Πόλη
Άνω Λιόσια
Γειά σε όλους
Μιας και το κλουβί που έχει το καναρίνι μου είναι μικρό και όχι το πιο κατάλληλο αποφάσισα να το μετακομίσω . Μετά από μια γρήγορη βόλτα στο πετσοπ διαπίστωσα πως τα περισσότερα ήταν παρόμοια με το δικό μου αν όχι λίγο χειρότερα. Τυχαίνει να έχω μια ζευγαροστρα που είναι ιδανική σε διαστάσεις 42×28×32 το μόνο πρόβλημα που έχει είναι λίγη σκουριά στοίς γωνίες, το έχω ήδη καθαρίσει καλά.Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν θα έχει κάποιο πρόβλημα το καναρίνι.
 
Αν καθαρίσεις και βάψεις τα σκουριασμένα μέρη της, δεν θα είναι καλύτερα και πιο καθαρά;
Αφού το έχεις στη διάθεσή σου και είναι περισσότερο ευρύχωρο και άνετο προτείνω να το κάνεις.
Τα κλουβιά στα pet shops είναι και παραμένουν λίγο πολύ παρόμοια με το δικό σου.
Αν θες περισσότερο χώρο πας στη λύση του μεγαλύτερου.
Αν όχι, μένεις με το παλιό.
 
Έχω ήδη καθαρίσει μερική από την σκουριά όσο μπορούσα δηλαδή. Υπάρχει κάποια μπογιά που να είναι ασφαλείς;
 
Η σκουριά καθαρίζει με καθαρό πετρέλαιο. Αν δεν έχεις, βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ ή και σε βενζινάδικο. Θα την τρίψεις καλά-καλά με ένα ποτισμένο πανάκι, θα το αφήσεις να στεγνώσει και μετά πάρε ένα μικρό κουτάκι οικολογική λαδομπογιά βάψε τοπικά τα επίμαχα σημεία και άφησέ την να στεγνώσει καλά σε εξωτερικό χώρο πριν βάλεις το πουλάκι μέσα.
 
Πάρε και λίγο νέφτι ή βενζίνη να τρίψεις να φύγει το πετρέλαιο.
Αν δε φύγει δεν πιάνει καμιά μπογιά ή υπάρχουν πολλά προβλήματα.
 
Το καθάρισα και το πέρασα το πρώτο χέρι ήδη το δεύτερο το απόγευμα έχει αρχίσει και δείχνει πολύ καλύτερα. Κατέληξα να το βάφω όλο μίας και τελικά είχε σχεδόν σε κάθε γωνία σκουριά και σε μερικά σημεία έφυγε το χρώμα και ήταν σαν μπαλομενο. Η μπογιά που πήρα είναι οικολογική και άοσμη. Το καναρίνι το βάζω μέσα μετά από μια εβδομάδα;
Πάντως το πετρέλαιο δούλεψε και καθάρισε το περισσότερο σχεδόν όλο
 
Το καναρίνι το βάζω μέσα μετά από μια εβδομάδα;
Χρειάζεται να στεγνώσει καλά. Μια εβδομάδα είναι υπεραρκετή. Αν δε βιαζεσαι τη μεταφορά άστο. Τρεις μέρες είναι αρκετές.
 
Back
Top