Φροντίδα Σχετικά με την εκπαίδευση παπαγάλου Αμαζονίου

eddiekout

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω πληροφοριες για εκπαιδευση του παπαγαλου μου,
Εχω εναν αμαζονιου 2 ετων και τον εχω περιπου 7 μηνες.
 
Κοίταξε εδώ:

(είναι με διαφορετικές ράτσες αλλά ισχύουν τα ίδια πράγματα)

Και αν κάνεις μια περιήγηση εδώ, θα βρεις πολλές σχετικές συζητήσεις: Φροντίδα, Διαμονή, Εκπαίδευση Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB


Αν εξακολουθείς κι έχεις κάποια απορία, γράψε μας!
 
καλως τον στο φορουμ αν ψαξεις θα βρεις πολλα για την
εκπαιδευση του παπαγαλου σου
 
Ποιο ειδος εχεις; Και για τι εκπαιδευση ρωτας; Εξημερωση η εκπαιδευση ομιλιας και να κανει τρικ?
 
εχω τον (orange-winged amazon)
και θελω εκπαιδευση ομιλιας και να κανει τρικ
 
Έχω και εγώ orange winged. Πες μας όμως την ηλικία του :) και πως και πόσο ασχολείστε μαζί του. Πάντως να ξέρεις ότι θέλει υπομονή. Το πουλί πρέπει να σου έχει απόλυτη εμπιστοσύνη και με μικρά βήματα κάθε μέρα θα φτάσει εκεί που θέλεις.
 
εχω τον (orange-winged amazon)
και θελω εκπαιδευση ομιλιας

Όπως είπε και η Ρούλα χρειάζεται υπομονή, επιμονή και να ασχολείσαι μαζί του αρκετά για να του κερδίσεις την εμπιστοσύνη. :)

Για να του μάθεις να λέει λεξούλες θα πρέπει ανα τακτά χρονικά διαστήματα να του επαναλαμβάνεις την λέξη (που θέλεις να μάθει) αργά και καθαρά και σε στιγμές όπου θα έχει νόημα. Ας πούμε το πρωί που πας να τον δεις θα του λες καλημέρα! 😉

και να κανει τρικ

Κατά τη γνώμη μου η χρησιμοποίηση μιας λιχουδιάς είναι απαραίτητη για να τον δελεάζεις. Όταν θα του μαθαίνεις κάτι και το καταφέρνει θα του δίνεις την λιχουδιά και θα τον χαϊδεύεις και θα του λες μπράβο, τι καλό πουλάκι που είσαι κτλ.
Θέλει υπομονή όμως για να φτάσεις στην τελειοποίηση του τρικ. 😉
 
ειναι 2 ετων. Τον εχω κοντα στους 7 μηνες και λεει καμια δεκαρια λεξεις.
ασχολουμε κανενα τεταρτο την ημερα. Αλλα απο οτι το βλεπω δεν μου εχει πολυ εμπιστοσυνη.
 
, ασχολουμε κανενα τεταρτο την ημερα. Αλλα απο οτι το βλεπω δεν μου εχει πολυ εμπιστοσυνη.

Η πρωτη σου μιση προταση ειναι και ο λογος που προκυπτει η δευτερη μιση. 😉

Ενα τεταρτο την ημερα ειναι σχεδον δεν ασχολουμαι καθολου. Αν δεν ασχοληθεις παραπανω μην περιμενεις ουτε εμπιστοσυνη ουτε εκπαιδευση. Μου κανει εντυπωση που λεει και δεκα λεξεις.
 
Αν δεν έχεις αρκετό χρόνο, βασικά, γιατί δεν πήρες χρυσόψαρο; Ειδικά τώρα που δεν σε εμπιστεύεται, τόσο περισσότερο αν ασχολείσαι, τόσο καλύτερα είναι! Αν δεν θες να αρχίσει το πουλί από τη βαρεμάρα του να μαδιέται...
 
Ενα διωρο πιστευω θα ηταν μια καλη αρχη για να βαλετε μερικες βασεις. Φροντισε ο χρονος που θα περνας μαζι του να ειναι ουσιαστικος και για τους δυο. Πως και πηρες παπαγαλο αφου δεν εχεις χρονο; Δεν τον λυπασαι να μενει μονος του; Ελπιζω τουλαχιστον να εχει απειρα παιχνιδια να απασχολειται. Αλλοι ανθρωποι δεν υπαρχουν στο σπιτι για να ασχοληθουν μαζι του;
 
στο δωματιο που τον εχω περναω 3-4 ωρες την ημερα, εχουμε τετοια επαφη αλλα επιδη ταυτοχρονα δουλευω κιολας δεν μπορω να ασχολουμε. Του μιλαω και του εχω και τραγουδια.
να ρωτησω και κατι ακομα;
καθε ποτε πρεπει να τον κανω μπανιοαυτο τον καιρο,
και πως;
δεν τον εχω ξανακανει και φοβαμαι μηπως παθει κατι
 
καθε ποτε πρεπει να τον κανω μπανιοαυτο τον καιρο,

Μπορείς να τον κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα!


Μπορείς να πάρεις κάποια μπανιέρα από pet shop ή να τον κάνεις εσύ με ένα ψεκαστήρι...ρύθμισέ το να πέφτει το νερό σαν βροχούλα. 😉

Αν τον έχεις σε εσωτερικό χώρο και προφυλαγμένο από ρεύματα αέρα δεν έχεις φόβο να πάθει κάτι. 😉
 
εχω κανει μια καινουρια αρχη, σημερα την ωρα που επαιρνα τον κοκο απο το κλουβι του ηρθε πολυ πιο ευκολα απο οτι ερχοταν και δεν εκραξε καθολου.
τον βλεπω και εχει και πιο διαθεση και δεχεται και πιο πολυ τα χαδια.
για να δουμε τι θα δουμε
 
Ενα διωρο πιστευω θα ηταν μια καλη αρχη για να βαλετε μερικες βασεις. Φροντισε ο χρονος που θα περνας μαζι του να ειναι ουσιαστικος και για τους δυο. Πως και πηρες παπαγαλο αφου δεν εχεις χρονο; Δεν τον λυπασαι να μενει μονος του; Ελπιζω τουλαχιστον να εχει απειρα παιχνιδια να απασχολειται. Αλλοι ανθρωποι δεν υπαρχουν στο σπιτι για να ασχοληθουν μαζι του;
Ανέστη θα βοηθούσε πολλά μέλη να μας πεις τι εννοείς λέγοντας,Φροντισε ο χρονος που θα περνας μαζι του να ειναι ουσιαστικος και για τους δυο. 😕
 
Ανέστη θα βοηθούσε πολλά μέλη να μας πεις τι εννοείς λέγοντας,Φροντισε ο χρονος που θα περνας μαζι του να ειναι ουσιαστικος και για τους δυο. 😕


Κωνσταντινε εννοω οτι δεν αρκει να καθισει κανεις διπλα σε ενα πουλι με γυρισμενη την πλατη και να ασχολειται αποκλειστικα με τον υπολογιστη του η την τηλεοραση και να πιστευει οτι ετσι γινεται κατι η οτι το πουλι περναει καλα επειδη βρισκεσαι διπλα του ασχετα που δεν του δινεις και πολυ σημασια η απλα το εχεις βαλει να καθισει στο σταντ.

Οι παπαγαλοι (ειδικα οι εξημερωμενοι) αποζητουν επαφη και ενασχοληση με τους ανθρωπους τους. Μπορεις να παρεις τα παιχνιδια του και να τον παρακινησεις να παιξει μαζι σου κατι, να φτιαξεις μια απλη χαρτινη κατασκευη με κρυμμενες λιχουδιες μεσα σε διαφορα σημεια, να του δινεις καινουρια αντικειμενα να εξερευνα η πραγματα που δεν χρειαζεσαι πια για να παιξει και να καταστρεψει. Ακομη να τον αφησεις να ερθει μαζι σου σε αλλο δωματιο οταν βγεις απο αυτο που βρισκεται το πουλι ωστε να αλλαζει παραστασεις και να αποκτα ενδιαφερον για το περιβαλλον του. Ακομη και να σε δει να τρως κατι και να ζητησει κι αυτος να φαει ειναι επαφη και δραστηριοτητα σε σχεση με τη ρουτινα του κλουβιου. Μπορουν να χαρουν με λιγα πραγματα οπως με ενα απλο χαρτοκιβωτιο που τους εδωσες να κρυφτουν και να μασησουν. (οταν πλησιαζει η περιοδος αναπαραγωγης πιστευω πως ειναι καλυτερα να αποφευγει κανεις τις κρυψωνες για να μην προκληθουν αλλες συμπεριφορες). Εννοω οι δυο ωρες να ειναι γεματες δραστηριοτητες και το πουλι να επιστρεψει στο κλουβι ικανοποιημενο οτι περασε ομορφα τη μερα του και εκανε κατι διαφορετικο και ενδιαφερον για τον ιδιο. :)
 
Είναι ακριβώς αυτό που λένε οτι σημασία έχει ο ποιοτικός χρόνος που περνάει κανείς με τους αγαπημενους του και όχι ο ποσοτικός.
Η απλή συνύπαρξη σε εναν χώρο, χωρίς να υπάρχει κάποια μορφή επικοινωνίας και συνδιαλλαγής δεν ωφελεί κανέναν. Η συνύπαρξη θα πρέπει να βασίζεται στην δημιουργία ενός καταλληλου κλίματος ηρεμίας και ασφάλειας, αλλά και στη άσκηση συγκεκριμένων δραστηριοτήτων να σκοπό την κάλυψη των αναγκών του πουλιού, είτε αυτή αφορά τις σωματικές ανάγκες, εκγύμναση- διατροφή, είτε την εκπαίδευση του πουλιού με δημιουργικά παιχνίδια και παιχνίδια υπακοής και κανόνων.

Τα παιχνίδια θα είναι προτιμότερο να είναι συνταιριασμένα και προσαρμοσμένα στις ανάγκες και τις δυνατότητες του κάθε είδους. Αλλα παιχνίδια θα προτείνεις σε ενα Budgie, άλλα σε έναν macaw.

Σημασία έχει όπως ανέφερε και ο Ανέστης, να είναι ώρες δημιουργικής εκπαίδευσης ώστε να προσφερουν στο πουλί το αίσθημα της ικανοποίησης και την αίσθησης οτι κάποιος ενδιαφέρεται ουσιαστικά για το ίδιο και τις ανάγκες του.
 
ρε παιδιά, μια ερώτηση. και όταν έχουμε ένα πουλι΄που όταν το έχουμε έξω το μόνο που θέλει είναι να το χαιδέυεις για 2 ακόμα και 3 ώρες τι κάνουμε;
 
Back
Top