Διατροφή Σχετικά με τη διατροφή ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nandin
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nandin

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
12
Πόλη
Μυτιλήνη
Χρονια πολλά σε όλους! Θα θελα να με βοηθησετε λιγο! Εχω ενα lacewing ρικ νεκ ... Τον εχω μονο 3 μερες με σημερα... Ειναι αρκετα ηρεμος και μου βγαζει κατι απιστευτες κραυγες οταν δεν τηου δινω σημασια. Οταν βαζω το χερι μου ομως στο κλουβι του... Ειναι ακομα λιγο ανησυχος! Δεν με αφηνει να τον χαιδεψω πολυ ουτε να τον βγαλω! απο διατροφη... Του εχω βάλει σπορους και του εχω δωσει μηλο και μπανανα και τα εχει τσακισει! τι αλλο μπορω να του δινω; Εχω μπερδευτει λιγο με αυτα που εχετε γραψει στο φορουμ και δεν θελω να κανω λαθη... Καθωσ δεν ειχα ποτε ξανα παπαγαλακι! Με το μπανιο του που διαβασα τι γινεται; Πωσ κανει; συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα χρειαζομαι βοηθεια για να ειναι καλα και να περναει καλα! Εχω 😱..
 
Καταρχάς να σου ζήσει και να τον χαίρεσαι... Δεν έχω μεγάλο παπαγάλο, αλλά αυτά που θα σου πω ισχύουν για όλους. Στο θέμα της διατροφής μπορείς (και πρέπει) να του δίνεις από φρούτα και λαχανικά σχεδόν τα πάντα που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση αρκεί να είναι πλυμμένα και στεγνά. Απαγορευμένα είναι το αβοκάντο, τα κρεμμύδια, ο καφές, το κακάο, το αλκοόλ και ότι είναι πικάντικο, έχει αλάτι ή ζάχαρη. (ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα). Τέλος κάποια από τα καλλωπιστικά λουλούδια που έχουμε στο σπίτι είναι επικίνδυνα αν τύχει και τα φάει. Τέλος, για μεγάλους παπαγάλους αποφεύγεται η διατροφή αποκλειστικά με σπόρους, διότι είναι φτωχοί σε διατροφική αξία, ενώ οι μεγάλοι παπαγάλοι έχουν μεγάλες διατροφικές ανάγκες. Η καλύτερη λύση, αν και όχι τόσο διαδεδωμένη στην Ελλάδα, είναι τα λεγόμενα pellets. Είναι λίγο δύσκολα να τα βρεις, στα περισσότερα πετ σοπ δεν τα ξέρουν καν, αλλά είναι μονόδρομος για τους μεγάλους παπαγάλους διότι αποτελούν ολοκληρωμένο και πλήρες γεύμα. Περισσότερα για τα pellets θα σου πουν οι πο έμπειροι που τα χρησιμοποιούν και που έχουν μεγάλους παπαγάλους. Προς το παρόν δες αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-τα-pellets-των-παπαγάλων.2855/

Όσο για το μπάνιο, πρέπει να κάνουν συχνά (ακόμη και κάθε μέρα δεν πειράζει) ακόμη και τώρα το χειμώνα, γιατί τους βοηθάει να έχουν καθαρό φτέρωμα και να "αναπνέει". Τώρα το χειμώνα θα πρέπει να προσέχεις πολύ να μην τον πιάνουν ρεύματα αέρα ενώ είναι βρεγμένος γιατί μπορεί να αρρωστήσει. Αφού είναι μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά να μην υπάρχει κανένα παράθυρο ανοιχτό κοντά του. Για το μπάνιο θα πας να αγοράσεις μία ειδική μπανιέρα για μεγάλους παπαγάλους απ' το πετ σοπ, θα τη γεμίσεις νερό και θα τη βάλεις στο κλουβί και αυτός θα κάνει μόνος του... Στην αρχή ίσως τη φοβάται, αλλά πιστεύω σύντομα θα τη χρησιμοποιήσει από περιέργεια και θα του αρέσει. Μετά, όταν θα αποκτήσετε οικειότητα θα μπορείς να τον κάνεις και εσύ μπάνιο, είτε καταβρέχοντας τον είτε κάτω απ'το νεροχύτη, τη ντουζιέρα κτλ. Υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι (περισσότερο για να διασκεδάζετε μαζί). Ψάξε λίγο στις παρουσιάσεις πουλιών του φόρουμ και θα βρεις πολλά αστεία βιντεάκια επί του θέματος...

Κάτι άλλο που πρέπει να φροντίσεις, είναι να έχει αρκετά παιχνίδια για να απασχολείται. Να ξέρεις ότι οι παπαγάλοι τα λατρεύουν. Μπορεις να αγοράσεις από το πετ σοπ ή να φτιάξεις από ασφαλή υλικά αν έχεις λίγο φαντασία. Δες αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/

Επίσης περιηγήσου στο φόρουμ, διάβασε για τη διατροφή των παπαγάλων για την οποία υπάρχει πολύ υλικό, για τη διαμονή τους κτλ. Γενικά θα βρεις πολύ πράμα να διαβάσεις στο φόρουμ...

Το σημαντικό είναι να μην αγχώνεσαι. Τώρα μπορεί να σου φαίνεται βουνό (και μένα έτσι μου φαινόταν όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ), αλλά σιγά-σιγά διαβάζοντας και ρωτώντας σου λύνονται οι απορίες. Ότι θέλεις ρώτα, μη διστάσεις και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
 
σε ευχαριστω πολυ πολυ, αυτα τα εχω διαβασει ηδη εδω και 3 μερες που ψαχνω και εχω μπερδευτει παρα πολυ! Θελω απλα να μου τα πειτε λιγο πιο απλα και τι να κανω καθως ειμαι στισ πρωτες μερες!😱
 
Ναντιν σχετικα με ποιο θεμα τι να κανεις; Κανε τις ερωτησεις σου λιγο πιο συγκεκριμενες για να σου δωθουν και συγκεκριμενες απαντησεις. :) 😉

Οσον αφορα τη διατροφη ενα καλο μιγμα σπορων αφου αυτα εχει μαθει να τρωει το πουλι ειναι απαραιτητα. Σιγα σιγα μπορεις να τη μαθεις να τρωει τα πελετς. Φρεσκα φρουτα και λαχανικα εποχης καλα πλυμενα καθε μερα σε μικρες ποσοτητες αρχικα εαν το πουλακι δεν ετρωγε τετοια πριν. Σπανακι, μπροκολο, λαχανο, πιπερια κοκκινη και πρασινη, φρεσκο καλαμποκι με τη ροκα, αρακας και αλλα πολλα που λεει στο θεμα της διατροφης. Τωρα στις αρχες και για να μη σε προβληματισουν οι πιθανες υδαρες κουτσουλιες απο τη μεγαλη ποσοτητα νερου που περιεχεται στα φρουτα και λαχανικα μπορεις να της τα δινεις μαζι με λιγο βρασμενο ρυζι.
 
για το μπανιο που αναφερεις μια εξισου καλη λυση ειναι να το ψεκαζεις με ενα βαποριζατερ (δεν ξερω αν το λεω καλα αλλα εννοω αυτο το πιτσιλιστηρι που εχουν τα κομμωτηρια για να καταβρεχουν τα μαλλια). Οι ρικνεκ προτιμουν το καταβρεγμα ενω οι μονκ για παραδειγμα προτιμουν ενα μπωλ η ενα βαθυ πιατο. μια χαρα τα πας μην αγχωνεσαι. το πουλι εχει αλλαξει περιβαλλον και θελει καποιο διαστημα να συνηθισει. υπομονη και θα ανταμειφθεις με μια υπεροχη σχεση.
 
Κοίτα, προς το παρόν όπως σου είπα μην αγχώνεσαι. Για αρχή μπορεί να ταϊστεί με απλό μείγμα σπόρων, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να το αντικαταστήσεις με τα πέλετς που ανέφερα τα οποία θα του εντάξεις στη διατροφή σιγά-σιγά διότι πολλές φορές δεν τα δέχονται αν έχουν συνηθίσει στους σπόρους...

Τώρα τις πρώτες μέρες προσπάθησε να είναι ήρεμος και να υπάρχει ησυχία στο χώρο του για να περάσει πιο γρήγορα και "ανώδυνα" το σοκ της αλλαγής. Αφιέρωσε του αρκετό χρόνο και μίλα του απαλά και σύντομα θα συνηθίσει την παρουσία σου και θα προσαρμοστεί. Το κλουβί του, το οποίο θα πρέπει να είναι όσο πιο μεγάλο και άνετο γίνεται, θα πρέπει να βρίσκεται σε μία φωτεινή, κεντρική θέση απ' όπου θα 'χει παράλληλα θέα σ' όλο το χώρο. Καλό είναι να μη βρίσκεται στην κουζίνα διότι λένε πως στην κουζίνα μας υπάρχει ένα υλικό, το τεφλόν που είναι επικίνδυνο για τα πουλιά όταν μαγειρεύουμε και θερμαίνεται. Αν δεν είναι εφικτό, μπορείς να τον έχεις στην κουζίνα, αλλά προσπάθησε να είναι αρκετά μακρυά από την ηλ. κουζίνα που μαγειρεύουμε. Το ίδιο κάνω κι εγώ διότι δεν υπάρχει άλλη λύση, αλλά έχουμε αρκετά μεγάλη κουζίνα. Προσπάθησε να διατηρείς το κλουβί του καθαρό, όπως επίσης και τα σκεύη φαγητού, τις ποτίστρες και τις πατήθρες. Να του αλλάζεις καθημερινά το νερό του για να είναι πάντα καθαρό. Επίσης ξέχασα να σου αναφέρω παραπάνω ότι θα πρέπει να του δίνεις αυγοτροφή την οποία είτε θα αγοράσεις έτοιμη είτε απλά θα του βράζεις μία στο τόσο ένα αυγό και θα του το δίνεις μαζί με το τσόφλι. Το αυγό είναι η πιο συνηθισμένη και απαραίτητη πηγή πρωτεϊνών που παρέχουμε στα πουλιά μας. Κάτι άλλο που ξέχασα είναι ότι θα πρέπει να υπάρχει στο κλουβί του το λεγόμενο σουπιοκόκαλο (το κόκαλο που έχει η σουπιά) ή κάποιο grid που είναι σαν θρυμματισμένα πετραδάκια. Τα προαναφερθέντα βοηθούν τα πουλάκια στη χώνεψη αλλά τους προσφέρουν και ασβέστιο και διάφορες άλλες ουσίες που τα βοηθούν να χτίσουν ένα γερό σκελετό, αλλά και να παράγουν καλά αυγά (οι θηλυκές) σε περιπτώσεις αναπαραγωγής. Τέλος δαγκώνοντάς τα ακονίζουν το ράμφος τους, αλλά αυτό το κάνουν και δαγκώνοντας τα παιχνίδια, τα ξύλα κτλ... Σουπιοκόκαλο υπάρχει ειδικό στα πετ σοπ, αλλά μπορείς να ζητήσεις και σε ιχθυοπωλείο και να το χρησιμοποιήσεις αφότου το καθαρίσεις καλά. Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις ένα μείγμα grid από πετ σοπ και να το βάζεις στην αυγοθήκη του σε μόνιμη βάση. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό: The Pet Express - Cede 1200g Bird Minerals (eggshell & Skeleton) - Minerals Sharp Stomach Grit CeDe Minerals provide requirement masselements και δε χρησιμοποιώ σουπιοκόκαλο.

Σιγά-σιγά θα αρχίσει να σε συνηθίζει και μπορείς να αρχίσεις να τον προσεγγίζεις όσο μπορείς. Καλό είναι να τον αφήνεις να κάνει τη βόλτα του και να πετάει μέσα στο σπίτι για να ξεπιάνεται και να διασκεδάζει λίγο. Αυτό βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο τώρα ακόμα που δε σε γνωρίζει καλά, οπότε θα ήταν καλύτερα να μην το επιχειρήσεις ακόμα αλλά να δεις πως θα εξελιχθεί η σχέση σας πρώτα. Όταν πια πατήσει στο χέρι σου, τότε τα δυσκολότερα πέρασαν. Τότε μπορείς να τον βγάζεις έξω, να του μαθαίνεις κόλπα και να τον εκπαιδεύεις.

Αν μπορείς ανέβασε μερικές φωτογραφίες με τον μικρούλη σου να τον δούμε και μεις... 😀
 
θα ανεβασω συντομα φωτο... Να εισαι σιγουρος, σας ευχαριστω για την βοηθεια όλους! Με το τσοφλι το αυγο;
 
Με το τσοφλι ειναι μια χαρα το αυγο, κομμενο στα δυο. 😉 Και τα λαχανικα ωμα!
 
μα με το τσοφλι; και στα δυο; θα τρελαθω! Οκ... Και τα λαχανικα ΩΜΑ!
 
Ναι μην αγχώνεσαι, με το τσόφλι! Γιατί το τσόφλι είναι πηγή ασβεστίου! Και τα λαχανικά τα δίνουμε ωμά για να έχουν όλες τις θρεπτικές ουσίες τους γιατί με το βράσιμο ένα μέρος των βιταμινών και των θρεπτικών ουσιών χάνεται. :)
 
Kαλως ηρθες και να χαιρεσει το μικρο σου φιλο! Πως τον λενε και ποσο ειναι;
Εμενα τρωει πολυ μηλο αλλα ειδικα για το μανταρινι τρελαινεται. Να ξερεις ομως πως δεν θελει πολυ. Εμενα το επιασε διαρροια απο το πολυ μανταρινι!
 
Back
Top