Γενικά Σχετικά με το κελαήδημα παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Niva99
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Niva99

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουλ 2022
Μηνύματα
437
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις...
1) Συνήθως, τις περισσότερες ημέρες, ο Patrick δεν σταματάει να κελαηδάει, αλλά μερικές μέρες (σπάνια, και ειδικά τον χειμώνα) κελαηδάει ελάχιστα. Γιατί συμβαίνει αυτό?
2) Κάνει διαφορετική φωνή σε εμένα (όταν βάζω το δάχτυλο ή το χέρι μου κοντά του) και άλλη στα άλλα πουλιά που κελαηδάνε. Γιατί?
*Αυτό γίνεται τους τελευταίους μήνες, μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης του*
3) Μερικές φορές, όταν κελαηδάνε ορισμένα πουλιά, αρχίζει να κελαηδάει κι αυτός. Άλλες πάλι, κελαηδάνε τα άλλα πουλιά, άλλα αυτός δεν κάνει τίποτα, σαν να μην τα καταλαβαίνει. Γιατί γίνεται αυτό?
 
  • Like
Αντιδράσεις: grt460
Συνήθως, τις περισσότερες ημέρες, ο Patrick δεν σταματάει να κελαηδάει, αλλά μερικές μέρες (σπάνια, και ειδικά τον χειμώνα) κελαηδάει ελάχιστα. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Είναι θέμα διάθεσης, και η διάθεση εξαρτάται άμεσα από την ηλιοφάνεια. Επίσης, αν βρίσκεται σε φάση πτερόρροιας, έχει πιο σοβαρά πράγματα να κάνει από το να τραγουδά. Η κατασκευή φτερών είναι εξουθενωτική, και εφόσον φτιαχτούν, πρέπει να καθαριστούν από το περίβλημά τους, κάτι που παίρνει ώρες. Είναι απολύτως φυσιολογικό να είναι κουρασμένος, κατσούφης, ήσυχος ή και κάπως επιθετικός σε αυτήν την φάση.

2) Κάνει διαφορετική φωνή σε εμένα (όταν βάζω το δάχτυλο ή το χέρι μου κοντά του) και άλλη στα άλλα πουλιά που κελαηδάνε. Γιατί?
*Αυτό γίνεται τους τελευταίους μήνες, μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης του*
Γιατί δεν είστε πτηνό. Χωρίς ηχογράφηση μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε, αλλά το πιο πιθανό στα πουλιά έξω να απευθύνει κλιτικές φωνές, μονοτονικές ή διτονικές κραυγές που ουσιαστικά δηλώνουν την παρουσία και το είδος του. Είναι σαν να λέει "γεια σας, είμαι ένα μπάτζι, βρίσκομαι εδώ!" Εσείς από την άλλη τον γνωρίζετε και σας γνωρίζει κι εκείνος, οπότε δεν έχει νόημα να σας συστήνεται συνεχώς. Αντιθέτως, όταν βλέπουν κάποιον που συμπαθούν ή γενικά έχουν καλή διάθεση, κάνουν το λεγόμενο "μουρμούρισμα", όπου σιγοτραγουδούν και κουνούν το κεφάλι τους πάνω κάτω, όπως ο Σκρουτζ εδώ. Και τα θηλυκά το κάνουν, αλλά λιγότερο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Όσο για ολοκλήρωση εκπαίδευσης, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο με κανένα ων, ανθρώπου και μπάτζι συμπεριλαμβανομένων, οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε.

3) Μερικές φορές, όταν κελαηδάνε ορισμένα πουλιά, αρχίζει να κελαηδάει κι αυτός. Άλλες πάλι, κελαηδάνε τα άλλα πουλιά, άλλα αυτός δεν κάνει τίποτα, σαν να μην τα καταλαβαίνει. Γιατί γίνεται αυτό?
Εξαρτάται. Κάποια πράγματα είναι θέμα γούστου, πχ τα δικά μου δεν τραγουδούν ποτέ σε περιστέρια, αλλά όχι μόνο τραγουδούν στα κοτσύφια και τα σπουργίτια, αλλά τα μιμούνται κιόλας. Έχει επίσης σχέση και με το τι κάνει εκείνη την ώρα. Αν τρώει ή καθαρίζεται, μπορεί να μην έχει όρεξη ή χρόνο για μουσική, αν δεν κάνει κάτι συγκεκριμένο, είναι κι αυτό ένας τρόπος να περάσει η ώρα. Δεν νομίζω να μπορει κανείς να απαντήσει με έρευνες σχετικά με το τι είδους πτηνά κάνουν άλλα είδη πτηνών να τραγουδούν και γιατί, είναι θέμα παρατήρησης.
 
Αντιθέτως, όταν βλέπουν κάποιον που συμπαθούν ή γενικά έχουν καλή διάθεση, κάνουν το λεγόμενο "μουρμούρισμα", όπου σιγοτραγουδούν και κουνούν το κεφάλι τους πάνω κάτω, όπως ο Σκρουτζ εδώ. Και τα θηλυκά το κάνουν, αλλά λιγότερο.
Ακριβώς αυτό κάνει! Και το κάνει συνέχεια, παρόλο που είναι θηλυκό (ξέρω ότι το όνομα "Patrick" είναι αγορίστικο. Της έδωσα αυτό το όνομα, επειδή όταν την πήρα ήταν μόνο λίγων μηνών, οπότε δεν ήταν ξεκάθαρο το φύλο της)
 
@Niva99 πολλά θηλυκά τραγουδούν πολύ, απλώς δεν είναι τόσο γρήγορα στο να πιάνουν νέους σκοπούς και να μιμούνται φωνές. Επίσης έχουν διαφορετικούς χαρακτήρες, όπως κι εμείς. Η Ίρις (πράσινο) τραγουδά όλη μέρα, ενώ η Αυγή (κιτρινοπράσινο) όχι και τόσο, προτιμά να με δαγκώνει. Γούστα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Είναι φυσιολογικό να το κάνει συνέχεια, είναι φυσιολογικό κάποιες φορές απλά να κάθεται ήρεμη. Τα δικά μου μουρμούρανε με την τηλεόραση π.χ η όταν έχουν ανθρώπο κοντά τους. Στα ξένα πουλιά κάνουν το λεγόμενο "chirp" κάτι σαν κάλεσμα να το πούμε. Σίγουρα θα έχεις παρατηρήσει ότι το πρωί όταν ξημερώνει ξεκινάει τη μουρμούρα γιατί μπαίνει το φως μέσα.
 
Back
Top