Διατροφή Σχετικα με συσκευασμένες τροφές

VASSILIS25

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Κιλκίς
Εδώ και ένα μήνα που έχω το καναρίνι μου πήρα μία συσκευασμένη τροφή κάθωτι από το foroum πείστηκα οτι είναι καλύτερη λόγω κλειστής συσκευασιας οσο και λόγω εγγύησης της από κάποιο όνομα του χώρου(εταιρία). Όλες οι συσκευασμένες τροφές όμως λογικ΄α δεν είναι ίδιες. Σε τι μπορεί να διαφέρουν αυτές απο εταιρια σε εταιρία; Έχει βρεί κάποιος κάποια που να είναι από πείρα του καλύτερη;
 
ενα πραγμα που πρεπει να προσεξεις ειναι η συσκευασια να ληγει τουλαχιστον μισο χρονο μετα και καλυτερα πανω απο χρονο, ανεξαρτητως εταιριας. Απο κει και περα η συσταση του μιγματος εξαρταται απο τι καναρινια εχεις.στα καναρινια φωνης συνιθιζονται μιγματα που περιεχουν αντι νιζερ(εχουν ελαχιστο), σημαντικη ποσοτητα ρουπσεν που λεγεται (εμπειρικα μονο, δεν υπαρχει πουθενα επιστημονικα τεκμηριωμενο) οτι βελτιωνει τη χροια της φωνης τους. Αυτο που σιγουρα ισχυει ειναι οτι το ρουπσεν (ή αλλιως ελαιοκραμβη γνωστη μαζι με τη σογια σαν ενα απο τα πιο διαδεδομενα μεταλλαγμενα ειδη) ειναι αρκετα φθηνοτερο 😉. Επισης χρησιμοποιειται απο εκτροφεις μαλινουα και κιτρινων καναρινιων για τεκμηριωμενο αυτη τη φορα λογο οτι καποια ουσια της, φυσικη χρωστικη, τονιζει το κιτρινο χρωμα.

για μενα πολυ καλα μιγματα ειναι αυτα που εχουν τουλαχιστον 2% περιλλα

γνωστες εταιριες ειναι η

Beduco NV : Select Your Language

και

[x]

[x]

καθως και η witte mollen και Manitoba αλλα δεν τις βρισκεις τοσο ευκολα

εχω ακουσει και για καποιες King αλλα δεν ξερω τη συσταση τους

Πολυ καλα απο συσταση κατα τη γωνμη μου ειναι τα μιγματα

[x]

και

80 CANARY PREMIUM
(without rapeseed)
της Delinature (beyers)


αλλα τα βρισκεις δυσκολα και με παραγγελια. Της verse laga κυριως κυκλοφορει η
[x]

και η
[x]

για την τελευταια εχω ακουσει οτι τα vam pellets οτι δεν τα πολυσυμπαθουν τα πουλιακαι η σωστη αυγοτροφη κατα την γωνμη μου τα αντικαθιστα επαξια με το παραπανω
 
Back
Top