Αναπαραγωγή Σωστή επιλογή ζευγαριών gloster

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπερα φιλοι μου! Διαβαζω τις τελευταιες μερες για τα gloster, σας ειχα πει οτι αγορασα ενα ζευγος gloster περυσι αλλα τελικα βγηκανε 2 θυληκα καναρινακια!Φετος λοιπον εφτασε η ωρα να αγορασω 2 αρσενικα gloster. Εχω την σουσου(ανοιχτοχρωμη) και την στρουμπουλα(γκρι-ασπρο).
1ον) υπαρχει περιπτωση η στρουμπουλα να ειναι blue;
2ον) η σουσου θεωρειτε yellow gloster ή ποικιλοχρωμη;
3ον) Τι χρωμα αρσενικα πρεπει να παρω για να μου δωσουνε blue απογονους;
rsz_img_20180819_130646.webp rsz_img_20180819_130659.webp rsz_img_20180819_130711.webp rsz_img_20180819_130724.webp rsz_img_20180819_131152.webp rsz_img_20180819_131209.webp rsz_img_20180819_131220.webp rsz_img_20180819_131251.webp rsz_img_20180819_131451.webp rsz_img_20180819_131500.webp
Επισης θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος αυτο το buff X yellow και το yellow X yellow καπως καλυτερα αν γινεται, διοτι διαβαζοντας για τις αναπαραγωγες των gloster μπερδευτηκα λιγο ειναι πολλα που πρεπει να προσεξω!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν αντέχει σε σχόλια η πιο πάνω γενετική ανάλυση.Ας την αφήσω καλύτερα.
ΕΔΩ υπάρχουν υποδείγματα απο έναν μεγάλο εκτροφέα. Στην δεύτερη στήλη είναι πάντα τα θηλυκά. Για τα δικά σου θηλυκά τα ανάλογα ζευγαρώματα βρίσκονται στα Να 22 και 30 . Τα αρσενικά που βρίσκονται στην πρώτη στήλη είναι απο χρωματική άποψη μια καλή επιλογή. Φυσικά χρειάζονται πολλά ακόμα για να ολοκληρώσεις μια εικόνα για την ποικιλία. Τα πτερώματα των δικών σου φαίνονται να είναι Yellow(σκληρό) για το κίτρινο πουλάκι και Buff (μαλακό) για το Μπλού. Είναι μια υπέροχη ποικιλία πουλιών που αξίζει των κόπο να την μελετήσεις. Θα σου χαρίσει πολλές συγκινήσεις. Χρειάζεται όμως ψάξιμο και διάβασμα.
 
Με πρασινο αμα το βαλεις αρσενικο θα παρεις
50%Πρασινα και 50% Blue...
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου και με βοηθησες αρκετα! Δηλαδη εγω τωρα πρεπει να αγορασω ενα πρασινο αρσενικο(corona)για να ζευγαρωσει με το γκρι-ασπρο θυληκο μου, προκειμενου να παρω απογονους 50% blue και 50% πρασινα; Αλλα οταν λεμε πρασινο αρσενικο εννοουμε καποιο που θα ειναι ολο πρασινο σκουρο σαν αυτο για παραδειγμα rsz_1gloster-canary.webp ;

Καλημέρα φίλε μου. Το consort blue μπορείς να το βάλεις με πρασινο corona με ποικίλους μου. Θα σου δώσει και Blue
Σε ευχαριστω πολυ βασιλη για την απαντηση σου!

ΕΔΩ υπάρχουν υποδείγματα απο έναν μεγάλο εκτροφέα. Στην δεύτερη στήλη είναι πάντα τα θηλυκά.
Κυριε μακη ο πινακας με βοηθησε παρα πολυ στο να καταλαβω τι ακριβως αρσενικα ψαχνω! Σας ευχαριστω πολυ! Αν βαλω το yellow θυληκο μου με ενα blue αρσενικο τι απογονους θα παρω;Και ποιο θα ηταν το καλυτερο αρσενικο για την yellow θυληκια μου;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
...Αν βαλω το yellow θυληκο μου με ενα blue αρσενικο τι απογονους θα παρω;Και ποιο θα ηταν το καλυτερο αρσενικο για την yellow θυληκια μου;
Οι απόγονοι θα είναι 50-50, Mπλου και Πράσινοι. Ανάλογα δε, με το πόσο βαρύ σε μελανίνες θα είναι το Μπλού, θα πάρεις και πουλάκια που θα κυμαίνονται απο light έως heavy varigate . Οσο για το δεύτερο ερώτημα, δεν υπάρχει καλό ή κακό. Το θέμα είναι ο χρωματικός στόχος, η επιδίωξη,. Αλλά σε σχέση με τη συνάφεια των πτερωμάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για το λόγο ότι μιλάμε για πουλιά εμφάνισης Εγώ θα έλεγα ότι πρώτα πρέπει να βρεις σωστούς συντρόφους όσο αφορά τα στάνταρ τής ράτσας σε συνδυασμό με αυτά που έχεις στα χεριά σου και τον φτερωματων τούς και εφόσον σταθεροποιήσεις το κοπάδι σου μετά να μπεις στο τρυπακι των αποχρώσεων! Δλδ φαντάσου να πετύχεις με τη μια το χρώμα που θέλεις χωρίς όμως εμφανισιακά να προσεγγίζεις ή να ξεφύγεις και άλλο (αν θες) από αυτό που λέμε γκλοστερ !
 
Για το λόγο ότι μιλάμε για πουλιά εμφάνισης Εγώ θα έλεγα ότι πρώτα πρέπει να βρεις σωστούς συντρόφους όσο αφορά τα στάνταρ τής ράτσας σε συνδυασμό με αυτά που έχεις στα χεριά σου και τον φτερωματων τούς και εφόσον σταθεροποιήσεις το κοπάδι σου μετά να μπεις στο τρυπακι των αποχρώσεων! Δλδ φαντάσου να πετύχεις με τη μια το χρώμα που θέλεις χωρίς όμως εμφανισιακά να προσεγγίζεις ή να ξεφύγεις και άλλο (αν θες) από αυτό που λέμε γκλοστερ !
Καταλαβα τι εννοεις σταματη και τα εχω διαβασει και αυτα σε κατι αρθρα.. Θα προσπαθησω να εχω ζευγη που θα μου δινουνε σωστους gloster απογονους
 
Back
Top