Αναπαραγωγή Σωστή προετοιμασία για το ζευγάρωμα των καναρινιών μου

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Αυτη τη στιγμη εχω τα καναρινια μου σε κλουβα χωριστα τα αρσενικα απο τα θυληκα στο μπαλκονι. Επειδη θα ξεκινησω την αναπαραγωγη καπου στα μεσα του Μαρτη αν βοηθησει ο καιρος θα ξεκινησω με την αρχη του νεου ετους καπου προς στα μεσα Γεναρη την προετοιμασια.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξις:Τι ειναι προτιμοτερο να βαλω στις ζευγαρωστρες μου πρωτα;Να βαλω τα αρσενικα και επειτα 15 μερες πριν την ενωση να βαλω τα θυληκα με χωρισμα η αντιθετα δηλαδη να μπουν στις ζευγαρωστρες τα θυληκα και να ποαραμεινουν στην κλουβα τα αρσενικα η τελος να γινει οι προετοιμασια στις κλουβες και το Μαρτη να μπουν τα ζευγαρια στις ζευγαρωστρες με χωρισμα;
 
Η γνώμη μου Θοδωρή είναι, να βάλεις τον Γενάρι τα αρσενικά
στις ζευγαρώστρες ένα-ένα, για να μπορείς να τους κάνεις προετοιμασία χωριστά, ανάλογα
με τον βαθμό "ετοιμότητος" του καθ' ενός.
Τα θηλυκά να τα προετοιμάσεις όλα μαζί στη κλούβα και στις αρχές του Φλεβάρη ή λίγο αργότερα, αν θέλεις, να τα βάλεις με χώρισμα
στις ζευγαρώστρες.
 
Τα πουλια τα εχω στη ζευγαρωστρα με χωρισμα σιδερενιο ετσι ωστε να βλεπονται, οταν το αρσενικο πυρωσει κελαηδαει βλεποντας τη θηλυκια, ηδη εμενα αρχιζει και πυρωνει, δεν αποκλειεται μεσα στο φεβρουαριο να εχω φωλια και αυγα, οσο πιο γρηγορα ζευγαρωσουν τοσο το καλυτερο για μας και τα πουλια, γιατι αν πεσουμε μεσα στις ζεστες παρουσιαζονται προβληματα
 
Back
Top