Φροντίδα Σωστό και οικονομικό κλουβί για ζευγάρι μπάτζι

Θωμαις

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2016
Μηνύματα
108
Πόλη
Σαλαμίνα
Γεια σας.Χρονια πολλα και καλη χρονια.:)Αποφασισα να αγορασω ενα θηλυκο μπατζι για να κανει παρεα στο αρσενικο μπατζακι μου. Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα σωστο και οικονομικο κλουβι για να στεγασει τα δυο πουλακια.Αυτο που εχω ειναι μια χαρα για ενα παπαγαλακι αλλα για δυο θεωρω πως ειναι μικρο. Εχω αναζητησει καποια κλουβακια αλλα οσα μου αρεσαν ειτε ηταν πολυ ακριβα ειτε ειχαν εξαντληθει.Αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιους τυπους κλουβιων θα ημουν ευχαριστημενη. Ευχαριστω πολυυυ:)
 
Αρχικά θα πρέπει για περίπου ένα μήνα να έχεις τα πουλιά σε ξεχωριστά κλουβιά για αποφυγή μετάδοσης ασθενειών αλλά και για να συνηθίσουν το ένα το άλλο (καραντίνα)

Μετά σε ότι αφορά το κοινό κλουβί (που αρχικά μπορείς να έχεις μόνο το νέο πουλί μέχρι να τα ενώσεις) θα ήταν προτιμότερο να είναι νίκελ και όχι βαμμένο με εκείνη την "πλαστική" μπογιά γιατί συχνά τα παπαγαλάκια την τρώνε, απο σχήμα καλύτερα κάποιο ορθογώνιο αλλά με έμφαση στο ύψος και όχι στο πλάτος για να μπορούν να σκαρφαλώνουν.
Τέλος για τις διαστάσεις θα έλεγα πολύ χοντρικά τουλάχιστον 40*40*60
π.x. κάτι τέτοιο : http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/kloybia-papagalvn/Kλουβί- Παπαγάλου- Νίκελ

Επίσης αν θες πες μας τι διαστάσεις έχει το κλουβί που έχεις το ένα;
 
Λοιπον το κλουβι που εχω εχει διαστασεις 42χ30χ57cm και θεωρω οτι ειναι μικρο για δυο παπαγαλακια, αλλωστε θελω να ειναι μεγαλουτσικο για να ειναι ανετα τις ωρες που παραμενουν μεσα σε αυτο.
 
Νομίζω πως αυτό είναι ο βασιλιάς του vfm σχεδόν για κάθε χρήση...👍
Έχει δικό του -φθηνό σχετικά- σταντ με ρόδες, για να φτιάξεις πολυκατοικία ή και μόνο του...
Μπορείς να το μεγαλώσεις προσθέτοντας άλλο ένα είτε στο ύψος είτε στο μήκος...
Μπορείς να κάνεις αφαιρούμενη και την σχάρα...
Και όχι δεν το έχω στην κατοχή μου αλλά το έχω δει από κοντά... 😉
 
Ειναι ωραιο και πολυ οικονομικο κλουβι αλλα το υψος του δεν ειναι χαμηλο για παπαγαλους;
*Μαρια μου, ναι το 57 ειναι υψος
 
Ειναι ωραιο και πολυ οικονομικο κλουβι αλλα το υψος του δεν ειναι χαμηλο για παπαγαλους;
*Μαρια μου, ναι το 57 ειναι υψος
Αυτό που σου προτείνει ο Σπύρος είναι πολύ καλό, σίγουρα θα ήταν καλύτερα 20 εκ. ψηλότερο αλλά αν βάλεις μια σειρά πατήθρες είσαι εντάξει.

Το δικό σου υστερεί σε μήκος αρκετά αλλιώς ευρύχωρο είναι.
 
Back
Top