Διατροφή Σύσταση Raggio di sole special perilla

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Γνωρίζει κάποιος τη σύσταση σε % σπόρων σε αυτό το μείγμα; Δεν έχω δει ακριβώς πόσο καναβούρι έχει ή λιναρόσπορο και αλλού βλέπω 6% περίλλα αλλού 7%. Ξέρει κάποιος που το χρησιμοποιεί να απαντήσει;
 
Λάμπρο μπορείς να βάλεις και τα link που τα βρήκες;Βγαίνει μόνο σε 25kg;
 
Ναι Δημήτρη από ότι βλέπω είναι 25 KG.
karderines.gr/shop/RAGGIO-SPECIAL-PERILLA-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A7%CE%A1%CE%A9%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%A3-%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%A5-25kg-1?manufacturer_id=40
https://culpret.gr/product.php?productid=11324&cat=&page=1
 
Λάμπρο.. Δες και τη σύσταση της QUIKO CANARY BREEDER PLUS.
.. Μου την πρότειναν και το λέω από καρδιάς.. Δεν περίμενα να δω τόσο καλή αποδοχή!
δεν αφήνουν τίποτα.. Τίποτα!
στο προηγούμενο μείγμα που χρησιμοποιούσα, τo KING GLOSTER POSTURE, από τα καλύτερα στην αγορά, κι όμως.. Δεν άγγιζαν καθόλου μα καθόλου το κεχρί.
Ε.. Μ'αυτό τώρα, λες και τα είχα σε νηστεία 40 μέρες.. Δεν μένει τίποτα! σε καθημερινή βάση!
πάντως, καλά κάνεις και ψάχνεσαι..👍

QUIKO Canary BREEDER PLUS 25kg
 
Ναι και εγώ την έχω έχω δει αυτήν αλλά με χαλάει λίγο το 10% στο νίζερ.
Ψάχνομαι γιατί για την ώρα παίρνω μεμονωμένους συσκευασμένους σπόρους από ornitalia,versela laga και από κατάστημα με βιολογικά και φτιάχνω το μείγμα μόνος μου.Απλά είναι δύσκολο να βαστάς τους σπόρους σε διαφορετικά τάπερ και κάποιοι πάνε χαμένοι. Θα δούμε όμως γιατί για την ώρα από τα μείγματα τα έτοιμα λίγα μου αρέσουν σαν σύσταση. Της raggio φαίνεται καλό αλλά σε ποσοστά μου αρέσει πολύ και αυτό το μείγμα
https://petbirds.gr/product/vadigran-canaries-breeder-plus/
Απλά σαν εταιρία η vadigran δεν ξέρω τί λέει.
Η ornitalia έχει καλό κέχρι απλά αν παίρνεις μεμονωμένους πρέπει να έχεις το νου σου ποιοί θα λήγουν και πότε στο τελικό μείγμα.
 
QUIKO και VADIGRAN έχω την γνώμη οτι είναι ίσως τα καλύτερα μείγματα που κυκλοφορούν ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. Μάλιστα θα έλεγα οτι υπάρχει και μια σωστή αναλογία ποιότητας και τιμής, στις μεγάλες συσκευασίες.
Η Ορνιταλια είχε πάντα υψηλό επίπεδο ποιότητας, αλλά και πάντα κάπως αλμυρή τιμή.
Δημήτρη,όταν σε ένα μείγμα ο βασικός σπόρος δεν καταναλώνεται, δεν μπορεί να είναι απο τα καλύτερα της αγοράς. 😉
 
Είναι γεγονός κ. Μάκη ότι η ornitalia έχει καλά σπορικά αλλά από τα πιο ακριβά στην αγορά. Και προσοχή στις ημερομηνίες λήξης ξαναλέω. Συνήθως βρίσκεις φρέσκα αλλά μου έχει τύχει να πάρω σπόρια που λήγανε σε 2 μήνες και δεν το είδα μόλις το πήρα. Όπως και βιταμίνες ληγμένες ένα χρόνο πριν δεν έτυχε να το δω.
Η vadigran την γνωρίζω αλλά όχι τόσο καλά. Έχετε ακούσει καλά λόγια ή την έχετε δοκιμάσει; Σαν σύσταση αυτή που έδειξα μου άρεσε γιαυτό έλεγα να την δοκιμάσω αλλά φοβάμαι για την ποιότητα και κυρίως του κεχριού που είναι και ο βασικός σπόρος :)
Η versela laga με έχει απογοητεύσει. Το καναβούρι της δεν το τρώνε εύκολα. Όχι μόνο τα μικρά αλλά και τα μεγαλύτερα πουλάκια.
 
Την VADIGRAN την ταΐζω γύρο στα 3,5 χρόνια. Την Quiko την δοκίμασα σαν δεύτερη επιλογή. Εκεί που δίνω το μεγάλο βάρος, είναι το ασπούρι. Για την πρώτη δεν είναι ανάγκη να πώ τίποτα, ο χρόνος που την χρησιμοποιώ μιλάει. Η δεύτερη ήταν πραγματικά μια ευχάριστη έκπληξη! Πάντα μιλώ για την τρέχουσα ποιότητα των μειγμάτων. Πάντακαι κάθε χρόνο, με τις νέες παραλαβές κάνω ένα τεστ βλαστήσεως και έναν έλεγχο σκόνης αλλά και αποδοχής του βασικού σπόρου σε μια μικρή ποσότητα. Πρέπει κανείς να είναι έτοιμος για οποιεσδήποτε αλλαγές, ακόμα και μέσα στην πιο δύσκολη περίοδο και το μείγμα είναι η βασική προϋπόθεση για καλοζωισμένα και υγειή πουλιά όλο τον χρόνο.
 
Εγώ παιδιά χρησιμοποιώ τη vadigran breeder plus. Μου την πρότεινε η κύριος Γιαννης @misalouris και τον ευχαριστώ πολύ γι αυτό. Την χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημενη. Έχει φοβερή αποδοχή από τα καναρίνια μου και θεωρώ ότι η μεγάλη συσκευασία διατίθεται και σε καλή τιμή σε σχέση με άλλες.
 
Και εγώ Παναγιώτα για το breeder plus σκεφτόμουνα. Μου άρεσε σαν σύσταση το μείγμα και έλεγα να το δοκιμάσω.Αφού ο κ. Μάκης λέει ότι το κέχρι είναι καλό θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή μόλις τελειώσουνε τα σπορικά που έχω.
 
Εγώ παιδιά χρησιμοποιώ τη vadigran breeder plus. Μου την πρότεινε η κύριος Γιαννης @misalouris και τον ευχαριστώ πολύ γι αυτό.
Είναι ένα εξαιρετικό μείγμα που το έδινα για πολλά χρόνια στα καναρίνια μου...

food vadigran 02.webp

Εδώ και 3 περίπου μήνες "υιοθέτησα" το μείγμα της quiko ..
Τα καναρίνια τρελαίνονται γι αυτό... από την πρώτη στιγμή που το δοκίμασαν.

food Quico 02.webp
 
Να κάνω μια ερώτηση.. Της Vadigran η breeder plus είναι μόνο για την αναπαραγωγική περίοδο ή κάνει και για όλο το χρόνο;
 
Από τη σύστασή της θα έλεγα ότι κάνει και για όλο το χρόνο.Αν κάποιος έχει άλλη άποψη καλό θα ήτανε να το ακούσουμε.
 
Δημήτρη,όταν σε ένα μείγμα ο βασικός σπόρος δεν καταναλώνεται, δεν μπορεί να είναι απο τα καλύτερα της αγοράς. 😉
έχετε απόλυτο δίκιο, κε Γερολυμάτο.. Κάπως όμως έπρεπε να δικαιολογήσω την τότε επιλογή μου!meh
να'ναι πάντα καλά και γεμάτος ευτυχία, βέβαια, ο άνθρωπος αυτός που μου είπε ''σου έχω καλά νέα! Και προχώρα.. Πειραματίσου.. Δέστο αλλιώς''.
και χαίρομαι ιδιαίτερα πουκαι μέσω της δικής σας γραφής, ο άνθρωπος αυτός δικαιώνεται για το μείγμα που μου πρότεινε.
Το αποτέλεσμα βέβαια φαίνεται στις ταίστρες που αδειάζουν όντως καθημερινά, γι'αυτό και το προτείνω και στον Λάμπρο.
 
Back
Top