Αναπαραγωγή Τάισμα μωρού πάροτλετ με κρέμα

kolinikos

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2021
Μηνύματα
183
Πόλη
Ηράκλειο Κρήτης
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του Petbirds αύριο θα αποκτήσω ένα μωρό παροτλετ περίπου 15 ημερών θα ήθελα να το πάρω πιο αργά αλλά ο πωλητής με πιέζει γιατί θέλει να τα "ξεφορτωθεί" και δεν είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί με το τάισμα οπότε θα το πάρω να το μεγαλώσω εγώ με τον γαμπρό μου εναλλάξ λόγω δουλειάς.
Ο γαμπρός μου έχει μεγαλώσει παλιότερα καναρίνια στο χέρι και έχει μια εμπειρία εγώ ότι έχω μάθει από δεξιά αριστερά μόνο θα ήθελα να με βοηθήσετε με πιθανές ιδιαιτερότητες του είδους και να μου πείτε περιεκτικά με λίγα λόγια την διαδικασία και τι χρειάζεται κάποιος για αυτό το εγχείρημα πχ (ώρες και συχνότητα ταισματος, απαραίτητο εξοπλισμό, θερμοκρασία κρέμας, ποσότητα ανα φορά ταισματος,διαμονή του μικρού και ότι άλλο θεωρείται σημαντικό να υποθει) στο περίπου τα ξέρω όλα αυτά αλλά μια επιβεβαίωση από κάποιους έμπειρους θα είναι σίγουρα ένα boost στην ψυχολογία μου και θα αφαιρέσουν πιθανές ανασφάλειες κλπ.
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων είμαι πολύ χαρούμενος για το νέο μέλος στην πούπουλοοικογένεια μου αλλά και λίγο αγχωμενος για την έκβαση του αποτελέσματος αλλά θεωρώ πως θα τα καταφέρουμε με τον γαμπρό και θα έχουμε ένα γλυκό αγοράκι (που μάλλον θα το βγάλω Hannibal 😬🤣)
Ανυπομονώ για την βοήθεια σας!
 
θα αποκτήσω ένα μωρό παροτλετ περίπου 15 ημερών θα ήθελα να το πάρω πιο αργά αλλά ο πωλητής με πιέζει γιατί θέλει να τα "ξεφορτωθεί" και δεν είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί με το τάισμα
Να μην το πάρεις ακόμη, είναι πολύ μικρό.
Το έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ ότι δεν αγοράζουμε ποτέ πουλάκια κάτω των δύο μηνών.
Ο άνθρωπος που θα σου το δώσει είναι ακατάλληλος για εκτροφέας.
Τι θα πει θέλει να το ξεφορτωθεί, είναι υποχρέωση του να το μεγαλώσει, να το ταΐσει με κρέμα αν χρειαστεί και κατόπιν απογαλακτισμενο να σου το παραδώσει.
Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να πάρει τα λεφτά και γρήγορα.
Δεν τον νοιάζει τίποτα άλλο, για μένα είναι απαράδεκτος, προσωπικά δεν θα έπαιρνα ούτε φτερό από έναν τέτοιο τύπο.
Σου παραθέτω ένα άρθρο για το τάισμα των νεοσσών για να καταλάβεις ότι δεν είναι κάτι τόσο εύκολο για έναν άνθρωπο χωρίς εμπειρία.
 
Καλημέρα. Τι σόι παιχνίδι είναι κι αυτό...βιάζεται να το ξεφορτωθεί και εσύ θα το πάρεις....σας κοροϊδεύει κανονικότατα, και φυσικά δεν ενδιαφέρεται για το πουλί. Αν δεν το πάρεις, εσύ ή κάποιος άλλος, το πουλάκι θα μείνει πιθανά εκεί που είναι και θα ταΐζεται από εκείνους που πρέπει, από τους γονείς του. Παίρνοντάς το, αναλαμβάνεις ρίσκα και ευθύνες που δεν είναι καθόλου δικά σου, βολεύεις τον ανεύθυνο, κι ενδεχομένως ενισχύεις την ασυνεπή στάση του, να επιτρέψει και άλλες τέτοιες αναπαραγωγές. Γιατί λοιπόν να λάβεις μέρος σε κάτι τέτοιο, ειδικά εσύ, που από ό,τι έχω αντιληφθεί, προσπαθείς σε κάθε ευκαιρία, να σώσεις μικρά πουλάκια από κατεστραμμένες φωλιές.
Με άλλα λόγια, αναλαμβάνοντας το πουλάκι, μάλλον μειώνεις τις πιθανότητές του για επιβίωση, διότι η αποκλειστική σίτιση από ανθρώπους, περιλαμβάνεις κινδύνους τόσο για τη σωματική του υγεία, όσο και για την ψυχική: κάψιμο προλόβου, ασιτία, μη φυσιολογική ανάπτυξη, μύκητες στον πρόλοβο και παθολογική εξάρτηση από ανθρώπους (μόνιμη κρίση ταυτότητας) που αργότερα μπορεί να οδηγήσει σε πτεροφαγία και ψυχολογικά προβλήματα.
Μην το πάρεις. Είναι η λύση ώστε να αυξηθεί η πιθανότητα επιβίωσής του.
 
Συμφωνω με οτι εγραψαν απο πανω αλλα εχεις παρει την αποφαση σου και αυτο δεν αλλαζει , δικια σου ζωη δικια σου επιλογη προφανως. Τουλαχιστον παρτο σε πολυ χαμηλη τιμη μην σε πιασει κοροιδο και να πληρωσεις και να το μεγαλωσεις! σε πιεζει αυτος? Πιεσε τον και εσυ ! Αυτος εχει αναγκη εσενα οχι εσυ αυτον.
 
@kolinikos μέχρι να το αγοράσεις καμμιά απόφαση δεν είναι αμετακλητη. Για το πουλάκι κυρίως αλλά κ για σένα, μην το πάρεις. Το ζητούμενο, δεν είναι να αναλάβεις έναν ρόλο που δεν σου αρμόζει (εκτός από ανάγκη λόγω καταστρεμένης φωλιάς που εδώ αυτό δεν συμβαίνει) αλλά να πάρεις ένα υγιές πουλάκι που δεν το ξεκοψαν από τους γονείς του γιατί είναι επαίσχυντος ο " εκτροφέας" που ψάχνει αγοραστές. Δεν είναι περιπέτεια όταν ρισκάρεις την ζωή του. Ο τύπος είναι υποχρεωμένος να το αφήσει στην μάνα του να το φροντίζει. Προσωπικά δεν θα αγόραζα από αυτόν ούτε νήμα για φωλιά κ θα ήταν καλό για όλους μας εάν έχεις την καλωσυνη να τον ονοματίσεις ώστε να προσέχουμε όλοι από τέτοιους επιτήδειους.
 
Προς όλους για όσα είπατε το παλικάρι είναι πολύ καλός άνθρωπος τον ξέρω προσωπικά απλά έχει ένα ζευγαράκι παροτλετ και θέλει να τα δώσει δεν το κάνει από κακία επίσης δεν είναι εκτροφέας παπαγάλων ασχολείται με τα καναρίνια και δεν ξέρει και πολλά από παπαγαλάκια γι'αυτό και θέλει να τα δώσει ούτε δαχτυλίδια βάζει στους παπαγάλους ούτε τπτ
[automerge]1658658385[/automerge]
Με όσα μου είπατε κλίνω στο να μην το πάρω ή αν μου πείτε την γνώμη σας αν θα ήταν καλύτερο να πάρω το πρώτο από την γέννα αυτή το οποίο είναι 20 ημερών και να το πάρω λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η φυσιολογική απογαλακτηση του και να το ταισω με κρέμα μήπως και βοηθήσει στην εξημέρωση του εγώ δεν ψάχνω να ρισκάρω την ζωή ενός μικρού ψάχνω ένα φτερωτό φιλαράκι γιατί όσο και να αγαπώ τα καναρίνια την γοητεία και την παρέα ενός ήμερου παπαγάλου δεν θα την βρεις στα καναρίνια το παλικάρι μου το δίνει σε πολύ καλή τιμή θεωρώ 30€ ζητάει βοηθήστε για να καταλήξουμε με δύο ευτυχισμένες ψυχές την δική μου και του μελλοντικού φτερωτού μου φίλου🤞🤞🤞
 
Τελευταία επεξεργασία:
απλά έχει ένα ζευγαράκι παροτλετ και θέλει να τα δώσει δεν το κάνει από κακία
Η γνώμη μου είναι ούτε 20 ημερών να το πάρεις, αλλά όταν απογαλακτιστεί. Κι αν είναι σκέψου μήπως πάρεις και όλη την οικογένεια, αν σου τα δίνει σε καλή τιμή, ώστε να έχουν τη μέγιστη δυνατή φροντίδα, γιατί έτσι όπως τα δίνει ο τύπος, και όπως βιάζεται να τα ξεφορτωθεί, ποιος ξέρει σε τι χέρια θα πέσουν. Και εφόσον
ασχολείται με τα καναρίνια
θα έπρεπε να γνωρίζει τα στοιχειώδη, διότι ούτε καναρίνι 20 ημερών αποχωρίζεις από τους γονείς του.
Και στο κάτω κάτω της γραφής, αυτό το καλό παλικάρι, ας σεβαστεί ότι έχει ζωντανά.
 
@ianos με πρόλαβες! Συμφωνώ μεχρι τέλους!
[automerge]1658660292[/automerge]
γιατί όσο και να αγαπώ τα καναρίνια την γοητεία και την παρέα ενός ήμερου παπαγάλου δεν θα την βρεις στα καναρίνια
Καλέ, τι μας λες!😜

Το φιλαράκι σου, εγκληματεί. Κ επειδή εσύ είσαι ψυχούλα κ κατά βάθος το ξέρεις, κάνε αυτό που σου λέει κ ο @ianos , πάρε όλη την οικογένεια, κ μην τον αφήσεις να αποχωρίζει τα νιανιαρα από την μανούλα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
πάρε όλη την οικογένεια, κ μην τον αφήσεις να αποχωρίζει τα νιανιαρα από την μανούλα τους.
Συνήθως τα καναρίνια όταν έχουν μικρά, ακόμα κι αν τα μεταφέρεις σε άλλο μέρος, συνεχίζουν και τα φροντίζουν. Αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο κατά την περίοδο που κλωσσούν τα αυγά. Και τίποτε δεν είναι απόλυτο....Για τους παπαγάλους δεν γνωρίζω καθόλου...πιστεύω όμως ότι τα πουλάκια είναι καλύτερα να μεγαλώσουν με τους γονείς τους στο σημείο που βρίσκονται τώρα και έπειτα, αν τα πάρει κάποιος, καλό θα είναι για αυτά.
@kolinikos , ίσως να συζητούσες με τον γαμπρό σου, που εμφάνισε ενδιαφέρον να φροντίζει ένα τόσο μικρό πουλάκι; Αν μη τι άλλο, η πρόθεσή του δείχνει ευαισθησία.
 
@ianos δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω όλη την οικογένεια και λόγω οικονομικού αλλά και χώρου/χρόνου θα του τα πω όλα αυτά που μου λέτε φυσικά.
Αυτο που εννοούσα είναι αυτό που διαβάζω σε πολλά άρθρα που λέει ότι από την δεύτερη εβδομάδα μπορείτε να τα ταιζεται μια δυο φορές την μέρα συμπληρωματικά για να συνηθίσουν τον άνθρωπο και μετά από τις 21-28 μέρες μπορείς να το αναλάβεις εσύ έτσι ώστε να εξημερωθεί πλήρως και λέω και γω αν το πάρω 2-3 μέρες πριν τον απογαλακτισμο του;
[automerge]1658679892[/automerge]
Ή έστω στις 30 μέρες πχ
 
Μίλησα με το παιδί και δεν θα δώσει κανένα πουλάκι ακόμα σε κανέναν θα τα κρατήσει γιατί δεν γνώριζε τι κινδύνους μπορεί να επιφέρει το τάισμα με κρέμα και θα σωθούν αφότου απογαλακτιστουν εγώ θα πάρω τελικά το ζευγαράκι του μόλις μεγαλώσουν τα μικρά σε πάρα πολύ καλή τιμή
 
Μίλησα με το παιδί και δεν θα δώσει κανένα πουλάκι ακόμα σε κανέναν θα τα κρατήσει γιατί δεν γνώριζε τι κινδύνους μπορεί να επιφέρει το τάισμα με κρέμα
Επομένως λάθος μας που τον κατηγορήσαμε, αλλά ευτυχώς που μας έγραψες και που του συζήτησες το ζήτημα.
εγώ θα πάρω τελικά το ζευγαράκι του μόλις μεγαλώσουν τα μικρά σε πάρα πολύ καλή τιμή
έτσι όμως μάλλον δεν θα δεθείς όπως θα επιθυμούσες με τα πουλιά, γιατί προφανώς είναι αφενός μεγάλα σε ηλικία, αφετέρου έχουν το ένα το άλλο και άρα πιθανά είναι λιγότερο επιδεκτικά προς μεγάλη εξοικείωση με ανθρώπους. Τι ηλικία έχουν;
 
@kolinikos καλημέρα. Μια χαρά. Θα έχεις ένα ζευγαράκι που μπορεί να ασχοληθούν μαζί σου σε μικρό ή μεγάλο βαθμό. Πάντα όμως θα έχεις την ευκαιρία, στο επόμενο ξεπεταγμενο απογονακι! Όσο για το φιλαράκι, οκ, δεν το ήξερε, αλλά επειδή ασχολείται με καναρίνια, ίσως θα έπρεπε. Καλά έκανες που τον πληροφόρισες. Τέλος πάντων, τουλάχιστον ο άνθρωπος δεν ήταν επαγγελματίας κερδοσκόπος! Με το καλό να υποδεχθείς το ζευγαράκι σου. Θα περιμένουμε φωτό! 😊
 
@ianos αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι κοντά 2 χρόνων
[automerge]1658729622[/automerge]
@MARY58 ο σκοπός που λαιρνονραοτο ζευγάρι είναι να καταφέρω να βγάλω δικά μου μικρακια και με σκοπό να τους βάλω και δάχτυλα αν καταφέρω να γραφτώ σε κάποιον σύλλογο δεν γνωρίζω σε τι συλλόγους δίνουν δαχτυλίδια για παπαγάλους για να γραφτώ αργότερα
 
@kolinikos όλα θα τα κάνεις κ με επιτυχία. Έχεις κ αγάπη για τα πουλάκια κ όρεξη κ διάθεση να μάθεις κ να ασχοληθείς. Σίγουρα στην περιοχή σου θα υπάρχει σύλλογος. Μπορεί να ξέρει περισσότερα το φιλαράκι σου. Εάν ψάχνοντας στον γκουκλιδη βρω κάτι, με χαρά θα σου πω.
 
δεν γνώριζε τι κινδύνους μπορεί να επιφέρει το τάισμα με κρέμα
Νίκο καλημέρα.
Να πεις του γνωστού σου, γιατί για γνωστό πρόκειται και όχι για φίλο σου
ότι η άγνοια πολλές φορές σκοτώνει.
Βάζει σε αναπαραγωγή παπαγαλάκια και ίσως και καναρίνια χωρίς να διαθέτει τις στοιχειώδεις γνώσεις.
Πιστεύω ότι είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο.
Μίλησε μαζί του και πες του να μπει στο Pet birds, να διαβάσει τα πολύ χρήσιμα άρθρα που υπάρχουν για να μάθει τουλάχιστον τα βασικά.
Άν μπορείς να τα φροντίσεις εσύ, καλύτερα να τα πάρεις όλα. 😊
 
Αν μπορούσα να βάλω δέκα thumbs up στον @Vada θα το έκανα, γιατί ειπε το πιο βασικό. Η ΑΓΝΟΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Μπορεί να είναι καλός και χρυσός άνθρωπος, αλλ'α στην εποχή του ιντερνετ πρόκειται τουλάχστον για ανευθυνότητα να μην αναζητά κανείς τα στοιχειώδη, όταν έχει να κάνει με ζωντανά πλάσματα. Κι αν όντως είναι καλός άνθρωπος με ενσυνέιδηση, εκείνος θα την πληρώσει μετά, όταν του μείνουν οι νεοσσοί στον τόπο. Δεν ξέρω τι συμβαινει με τα καναρίνια, αλλά οι παπαγάλοι χάνουν το μυαλό τους όταν τους πειράζουν την φωλιά, όσο για το τάισμα μωρού δεν είναι ούτε για τους άπειρους, ούτε για τους μη έχοντες χρόνο. Μόνο ενήλικο παπαγαλάκι έχω ταΐσει με κρέμα (χίλια ευχαριστώ @Stavros , έσωσες τον Σκρουτζάκο-πάλι!) για μερικές μέρες και ήθελα να βουτήξω από το παράθυρο από το στρες, δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι πώς θα ήταν για πραγματικά ανήμπορο, μικροσκοπικό πουλάκι...

Δεν είναι άμεσα συνδεόμενο με το θέμα, αλλά θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο σχετικά με την άνεση που αισθάνονται πολλοί αρχάριοι ιδιοκτήτες πτηνών με την αναπαραγωγή των κατοικιδίων τους. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με την μεγάλη απόσταση μεταξύ οργανισμών, πτηνών και ανθρώπων/θηλαστικών. Το ότι βγαίνουν όμως από αυγά δεν αλλάζει το γεγονός ότι πρόκειται για μια επικίνδυνη και ενεργοβόρα διαδικασία, που δεν θα έρπεπε να την παίρνει κανείς ελαφρά. Και δυστυχώς τα περισσότερα πετσόπ, είτε από άγνοια είτε από απληστία, ε'υκολα πασάρουν και την φωλιά στο "small parrot starter pack". Από κρεββάτι για να κοιμούνται, μέχρι βάλτα τώρα αμέσως, αγαπιούνται, όλα τα ακούει κανείς ως προς το γιατί είναι απαραίτητη η φωλιά, ενώ είναι κάτι άχρηστο για την συντριπτική πλειονότητα των ιδιοκτητών (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, αυτό έλειπε). Και το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι οι ορμόνες στους παπαγάλους ελέγχονται σχετικά εύκολα αν είναι κανείς διαβασμένος και συστηματικός. Τέλος πάντων, ας έρθει ο άνθρωπος εδώ να διαβάσει μερικά πράμγατα, άλλωστε το φόρουμ εξυπηρετεί όλα τα είδη που έχει, γιατί τώρα βρεθηκατε εσείς να πάρετε ένα, στην επόμενη και την μεθεπόμενη φουρνιά όμως ποιος θα υιοθετησει τα παπαγαλάκια?
 

Σχετικά θέματα

Back
Top