Αναπαραγωγή Τάισμα νεοσσού parrotlet

kolinikos

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2021
Μηνύματα
183
Πόλη
Ηράκλειο Κρήτης
Καλησπέρα στην ομάδα έχω ένα ζευγάρι παροτλετ τα οποία έχουν τρεις νεοσσούς με τον μεγαλύτερο να έχει 3-4 μέρες διαφορά από τον μικρότερο παρατηρώ ότι το μικρότερο δεν έχει μεγαλώσει τόσο όσο τα άλλα δύο που έχουν βγάλει όλα τους τα φτερά και είναι σχεδόν έτοιμα να βγουν από την φωλιά τους μήπως θα πρέπει να αρχίσω να ταιζω το μικρακι και εγώ κάποιες φορές γιατί τα άλλα διεκδικούν την τροφή τους με μεγαλύτερο σθένος από το μικρό και ίσως γι'αυτό να μην μεγαλώνει τα έπιασα να τα βγάλω μια φωτογραφία για να δείτε την διαφορά στο μέγεθος.Η ερώτηση μου είναι τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση πήρα μια κρέμα για να το βοηθούσα αλλά οι οδηγίες δεν λένε ακριβή θερμοκρασία λένε χλιαρό νερό απλά επίσης πόσο πρέπει να του δίνω;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220926_191409.webp
    IMG_20220926_191409.webp
    60,1 KB · Προβολές: 24
@Tony Forpus πρέπει να είναι 20 μερών τώρα
[automerge]1664210900[/automerge]
Σίγουρα 39-40; γιατί λέει χλιαρό νερό η κρέμα
[automerge]1664210942[/automerge]
Διαβάζοντας τα αγγλικά λέει warm άρα είναι λάθος η μετάφραση
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σίγουρα 39-40; γιατί λέει χλιαρό νερό η κρέμα
Χλιαρό είναι αυτό 😊 ακούγεται πολύ αλλά εγώ κάνω και μπάνιο με τέτοια θερμοκρασία νερού 😅 σοβαρα μιλάω! Οπότε δεν έχει θέμα
 
Συνήθως οι κρέμες έχουν σαφείς οδηγίες γιατί η θερμοκρασία παιζει πολύ σημαντικό ρολο.
Κάτω από 38 δημιουργούνται μύκητες πάνω από 41 καίγεται ο πρoλοβος.
Σε ότι αναφορά την συχνότητα,ξεκινά ανά 4ωρο και βλέπεις.
Από ποσότητα ξεκινά με 1.5 cc
 
Καλή αρχή με τον αγώνα! Θα σου πω κάτι που μπορεί να σε αγχώσει…Έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με κοκατιλ και τα αποτελέσματα που είχε ο νεοσσος με την πιο αργή ανάπτυξη να μην ήταν δυστυχώς καλα
 
@kolinikos 38 βαθμούς 40 θα καεί
[automerge]1664212493[/automerge]

Μωρό είναι δεν θα κάνει μπάνιο θα το φάει
Καλύτερα να απαντάμε όταν ξέρουμε σε θέματα όπου η λεπτομέρεια μετράει!! Έχω ταιζει νεοσσούς και ξέρω την θερμοκρασία που πρέπει να έχει μια κρέμα. Το σχόλιο με το μπάνιο αφορούσε το γεγονός αν το 40 βαθμοί θεωρούνται χλιαρό ή όχι! Το τάισμα θέλει μεγάλη προσοχή και ακρίβεια στην θερμοκρασία
 
@meniam Το 40 είναι λίγο επικίνδυνο πιστεύω λίγο αν έχει απόκλιση το θερμόμετρο γειά σας!
Και εγώ τάισα παπαγάλος και Ζακό από μωρό και τα πουλιά δόξα τον Θεό είναι ακόμη μια χαρά μετά από τόσα χρόνια.
Οκ είπα την γνώμη μου δεν θα το κάνω θέμα όπως νομίζει ο καθένας, και η ποσότητα πάει ανάλογα με το βάρος του πουλιού όχι στην τύχη
 
Έκανα μόλις την πρώτη μου προσπάθεια και δεν τρώει με τπτ και όταν το έβαλα στην φωλιά πάλι τα αδέρφια του το τσίμπησαν στα φτερά
[automerge]1664214042[/automerge]
Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω αλήθεια είναι ταισμενο από τους γονείς αλλά η ποσότητα που λαμβάνει ημερησίως δεν φαίνεται να επαρκεί και φταίει ότι τα άλλα βγαίνουν στην πόρτα της φωλιάς και ζητάνε τροφή πριν προλάβουν να μπουν οι γονείς μέσα στην φωλιά να ταισουν και το άλλο
 
@kolinikos να υποθέσω δεν έχετε ταισει ξανά; Ανοίγει το στόμα του να δεχτεί την τροφή;


Και εγώ τάισα παπαγάλος και Ζακό από μωρό και τα πουλιά δόξα τον Θεό είναι ακόμη μια χαρά μετά από τόσα χρόνια.
Έχει σημασία η ηλικία και το μέγεθος του πουλιού
 
Έκανα μόλις την πρώτη μου προσπάθεια και δεν τρώει με τπτ και όταν το έβαλα στην φωλιά πάλι τα αδέρφια του το τσίμπησαν στα φτερά
Λογικο να συμβαινει κατι τετοιο...με συριγγα προσπαθεις?
 
@kolinikos , Νίκο όταν θα το ταΐζεις, να το καθαρίζεις αμέσως από τα υπολείματα της κρέμας με ένα βρεγμένο πανάκι ώστε να μην το τσιμπούν τα αδέρφια του στα σημεία που έχει στάξει η κρέμα.
Συνήθως η ημερήσια ποσότητα της κρέμας ημερησίως είναι το 10% του βάρους του πουλιού, εξασφαλίζεις ότι ο πρόλοβός του θα έχει αδειάσει το επόμενο πρωί, επομένως ταΐζεις σχετικά νωρίς το προηγούμενο απόγευμα και παρατηρείς τη συμπεριφορά και την ανταπόκρισή του.
Το σκεύασμα που έχεις δεν γράφει οδηγίες για την αραίωση της σκόνης ανάλογα με την ηλικία;
Όσον αφορά στη θερμοκρασία είναι αυτά που σου έγραψαν παραπάνω η Μένια και ο Αντώνης, απλά καλό θα ήταν να έχεις ένα θερμόμετρο κουζίνας για να μην ξεφύγεις από τα θερμοκρασιακά όρια. Το ότι δεν ανοίγει το στόμα του, όντως έχει να κάνει με το ότι είναι ταϊσμένο αλλά αν αυτό συμβεί και όταν είναι ατάιστο, με μια οδοντογλυφίδα (πλατύ μέρος) άνοιξέ το εσύ μαλακά.
Η σύριγγα που έχεις είναι ταΐσματος με κεκαμμένο στέλεχος ώστε να μπαίνει στον πρόλοβο ή απλή;
Καλή Επιτυχία!
 
@meniam είναι η πρώτη φορά σε παπαγάλο και δεν άνοιγε το στόμα του με τίποτα και είναι μια σταλιά φοβάμαι μην το λιώσω έβγαλα και τα άλλα και άνοιγαν το στόμα τους και τους έδωσα λιγάκι μηοςγ και δει από τα αδέρφια του και αντιγράψει την συμπεριφορά
[automerge]1664291501[/automerge]
@Tony Forpus ναι αγόρασα και ένα στόμιο το οποίο φρακαρε από την κρέμα και κατέβαζε τίποτα στην άκρη του αγορά και ένα κουταλάκι για τάισμα από το πετ
[automerge]1664291639[/automerge]
@ianos δεν γράφει δοσολογία για ηλικία απλά γράφει 1 μέρος σκόνη 3 μέρη νερό τίποτα άλλο όσο για την σύριγγα πήρα ένα στόμιο που στην άκρη είναι κυρτό
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@kolinikos το γεγονός ότι δεν ανοίγει το στόμα με ανησυχεί... Ή είναι χορτασμένο άρα τρώει ή είναι πολύ αδύναμο για να ανταποκριθεί. Καταφέρατε να φάει έστω λίγο; Χωρίς να το πατήσατε προσπαθήστε να ανοίξετε το στόμα του με την σύριγγα.
 
Αδιανόητο μου φαίνεται...εντάξει δεν είμαι και ο πρώτος στις αναζητήσεις, αλλά έψαξα, έψαξα ξανά στο διαδίκτυο για οδηγίες της κρέμας ανάλογα με το βάρος / ανάπτυξη του νεοσσού, τίποτα δεν βρίσκω....
 
Back
Top