Αναπαραγωγή Τάϊσμα νεοσσών με σύριγγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης congion
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

congion

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Θέλω να ρωτήσω το εξής. Σήμερα γεννήθηκαν 4 νεοσσοί και προκειμένου να βοηθήσω το έργο των γονιών τους δίνω τροφή με σύριγγα. Κάθε πότε πρέπει να το κάνω συμπληρωματικά με τους γονείς;Και ερωτήσεις σχετικά με τη θέση των νεοσσών. Δύο
αυγά δεν έχουν σπάσει ακόμα, να περιμένω μέχρι αύριο;και επιπρόσθετα, αν παρατηρώ ότι το κεφαλάκι ενός νεοσσού είναι σφηνωμένο κάτω από κάποιον άλλο να επέμβω για να το απελευθερώσω; θα το βοηθήσει η κανάραή θα το βγάλει μόνο του;Ευχαριστώ.
 
Το τάισμα με σύριγγα για πιό λόγο θές να το κάνεις; Δεν ταίζουν οι γονείς;
 
Για βοήθεια στο έργο των γονέων. Δεν το προτείνεις,έστω και υποβοηθητικά;
 
Όχι βέβαια, εφόσον δεν υπάρχει λόγος.Απο την στιγμή που ταίζουν κανονικά οι γονείς δεν βρίσκω τον λόγο να παρέμβεις στο έργο των γονιών και πέραν αυτού το έχεις ξανακάνει;
 
Όχι πρώτη φορά. Οκ αν δεν χρειάζεται πάω πάσο. Σχετικά με τα άλλα θέματα που ρωτώ τι να κάνω;
 
Σε ρώτησα αν είναι η πρώτη φορά γιατί μπορεί εύκολα να τραυματίσεις θανάσιμα τους νεοσσούς εάν δεν έχεις εμπειρία. Όσον αφορά τον νεοσσό που μπορεί να έχει σφηνωμένο το κεφάλι του κάτω απο έναν άλλον καλό θα είναι να παρατηρήσεις εάν την ώρα του ταίσματος οι γονείς το βοηθάνε για να φάει, εάν όχι καλό είναι να το ανασηκώνεις εσύ πάντα με προσοχή. Τώρα όσο για τα αυγά που δεν έχουν σπάσει θα πρέπει να ξέρεις πόσες μέρες βγήκανε απο την στιγμή που ξεκίνησε η εκκόλαψη.
 
Πριν θίξω το θέμα στο forum, σήμερα το πρωϊ ήδη έδωσα στους 3 νεοσσούς τροφή ειδική με τη σύριγγα. Το έκανα με ιδιαίτερη προσοχή χωρίς να τους προκαλέσω το παραμικρό τραύμα. Τον τέταρτο που το κεφαλάκι του ήταν σφηνωμένο το απελευθέρωσα
πριν λίγο, αλλά τουλάχιστον όσον έχω παρατηρήσει δεν έχω δει τους γονείς τους να τα ταϊζουν, γιατί υψώνουν τα κεφαλάκια τους
αναζητώντας τροφή για αυτό και χρησιμοποίησα τη σύριγγα. Τα δύο
αυγά που υπάρχουν ακόμα, σήμερα κανονικά έπρεπε να σκάσουν. Πηγαίνει από πάνω και τα κλωσσάει, αλλά τροφή δεν βλέπω να δίνει στους νεοσσούς,ίσως λόγω του κλωσσήματος. Τι να κάνω, να περιμένω μια μέρα και αν αύριο δεν ανοίξουν να τα πετάξω(τ'αυγά εννοώ);
 
Mα βρε παιδιά θα ταίσουν οι γονείς νεοσσούς ολίγων ωρών;
Οι νεοσσοί το πρώτο 24ωρο εφ' όσον μάλιστα υπάρχουν αυγά που δεν έχουν εκκολαφτεί
δεν ταίζονται απο τους γονείς καθόλου. Είναι σε θέση να τραφούν απο τον
κρόκο που έχουν απορροφήσει κατά τις τελευταίες ώρες της εκκόλαψης.
 
Θέλω να ρωτήσω το εξής. Σήμερα γεννήθηκαν 4 νεοσσοί


Βρέ Μάκη έχεις δίκιο μου διέφυγε το ότι σήμερα γεννήθηκαν οι νεοσσοί, αλλά αυτό δεν νομίζω πως δικαιολογεί το οτί απο το πρωί που βγήκαν μεχρι τώρα να μένουν ατάιστα ή κάνω λάθος;
 
Αυτό για το πρώτο 24ωρο δεν το γνώριζα. Εγώ παρατηρώ ότι υψώνουν κατά τακτά διαστήματα τα κεφαλάκια τους σε αναζήτηση τροφής οπότε αφού οι γονείς όντως δεν ταϊζουν καθόλου την 1η μέρα δεδομένης της ύπαρξης 2 ακόμα αυγών, νομίζω ότι καλώς και τα τάϊσα και το δεχτηκαν με μεγάλη ευχαρίστηση.
 
Το πρώτο 24ωρο λαμβάνουν απο την μητέρα αυτό που κοινά αποκαλούμε
"μητρικό γάλα". Ενα υγρό μείγμα, σε μορφή σάλιου. Είναι μια "ένεση"
αντισωμάτων απο τον μητρικό οργανισμό για να αντεπεξέλθει
το ανοσοποιητικό τους σύστημα το πρώτο σόκ, την πρώτη επαφή με τον κόσμο των μικροβίων.
Δεν υπάρχει κανείς λόγος να επεμβαίνουμε τέτοιες ώρες, μόνο ζημιά κάνουμε.☹
 
Το πρώτο 24ωρο λαμβάνουν απο την μητέρα αυτό που κοινά αποκαλούμε
"μητρικό γάλα". Ενα υγρό μείγμα, σε μορφή σάλιου. Είναι μια "ένεση"
αντισωμάτων απο τον μητρικό οργανισμό για να αντεπεξέλθει
το ανοσοποιητικό τους σύστημα το πρώτο σόκ, την πρώτη επαφή με τον κόσμο των μικροβίων.

Συμφωνό απόλυτα μαζί σου!


Δεν υπάρχει κανείς λόγος να επεμβαίνουμε τέτοιες ώρες, μόνο ζημιά κάνουμε.☹[/QUOTE]

Δεν παρότρυνα τον φίλο να επέμβει, απλά θα έπρεπε στο μέσο της μέρας κάποια στιγμή να ταιστούν απο τους γονείς και μου κάνει μια περιέργεια, γιατί ο φίλος απ'ότι λέει τα πουλάκια είναι πεινασμένα.
 
Δεν παρότρυνα τον φίλο να επέμβει, απλά θα έπρεπε στο μέσο της μέρας κάποια στιγμή να ταιστούν απο τους γονείς και μου κάνει μια περιέργεια, γιατί ο φίλος απ'ότι λέει τα πουλάκια είναι πεινασμένα.

Ναι το καταλαβαίνω, αλλά ξέρεις τώρα. Η αγωνία της πρώτης επαφής και το γεγονός
οτι τα μικρά, ακόμα και την πρώτη ώρα της ζωής τους σηκώνουν κεφάλι, αν είναι
κανείς κάπως περισσότερο αγχωμένος εύκολα κάνει το λάθος. Μακάρι να του πάνε όλα
καλά και να το προσέξει την επόμενη φορά.
 
Καλημέρα!

Πότε πρέπει να επέμβουμε αν η θηλυκιά δεν αρχίσει να ταϊζει.
Εμένα βγήκαν τα μικρά χτες και δεν φαίνονται ταϊσμένα και είναι σαν ψόφια. Φαίνονται αδύναμα να σηκώσουν το κεφάλι.
 
Back
Top