Γενικά Τέταρτο μέλος της budgoοικογενειας!

GeorgeKous

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2017
Μηνύματα
52
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ένα ακόμη παπαγαλάκι λοιπόν, μάλλον θηλυκό αλλά σίγουρα με δυναμικό χαρακτήρα καθώς όταν το έβγαλα από το κουτί έκρωζε ασταμάτητα και με δάγκωνε... Κατά πόσο είναι λογική και αναμενόμενη μια τέτοια συμπεριφορά; Ευχαριστώ!

111h0NIVpc.webp 222OhnF3pV.webp 333NO2vVee.webp
 
Καλημερα και από μενα! Υπεροχο το κουκλί σου. Ειναι από εκτροφέα ή πετ σοπ;
Είναι σίγουρα κοριτσάκι από τον χαλινο κ από τη συμπεριφορά της. Τα κοριτσάκια μέχρι τους 7 μήνες είναι σαν να έχουν θέμα συμπεριφοράς.. Νευριάζουν εύκολα.. Πετάνε κάτω το φαι.. Κράζουν στα καλά καθούμενα.. Δε θέλουν πολλά πολλά χέρια μες το κλουβί τους κτλ...η δαγκωνιά της παντα θα είναι πιο δυνατή από ενός αρσενικού.. Αλλά εχε υπόψιν πως και ολα τα παπαγαλάκια δεν είναι ίδια.. Πολλά θέματα συμπεριφοράς έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα ενός πουλιού..η δικια μου ήταν τελείως νευρική όταν την πήρα δυο μηνών και τώρα είναι πιο βούτυρο κ από τον αρσενικό και μακραν πιο δεκτική σε χαδια από ότι στην αρχή. Καποιοι έδω μέσα έζησαν τον γολγοθά μου και ξέρουν τι εννοώ... Παίζει επισης σημαντικο ρολο ότι είναι νέο το περιβάλλον και η στάση της είναι αμυντική.. Επισης σημαντικο ρολο παίζει το ωράριο της... Να ξυπνάει και να κοιμάται στην ώρα της οποτε φρόντισε τα αυτα από την αρχή για να μην εχεις ένα νευρικό μπατζι. Επισης ισως παρατηρήσεις να πεταριζει μανιωδώς χωρίς λόγο μες το κλουβί ή και έξω από αυτό... Εκει δυο τα σενάρια τα οποία μπορεί να τρέχουν ταυτόχρονα..ή είναι νευριασμενη (διόλου απίθανο για τα θηλυκα) ή δυναμώνει τα φτερά της έτσι..όπως κι Αν έχει εδώ είμαστε σε κάθε σου απορία.
 
Ευχαριστώ για τις απαντησεις! Το διάστημα που είναι νευρική (δλδ αν κρωζει και δαγκωνει) τι πρέπει να κάνω για να με εμπιστευτεί;
 
Ευχαριστώ για τις απαντησεις! Το διάστημα που είναι νευρική (δλδ αν κρωζει και δαγκωνει) τι πρέπει να κάνω για να με εμπιστευτεί;
Να εχεις υπομονή και να μη της δίνεις σημασια.. Οι παπαγάλοι γενικα έχουν αντίθετη τεχνική από τα σκυλιά..άμα τους δώσεις πολλη σημασια όταν κάνουν τον θόρυβο παίρνουν λαθος μήνυμα..σου λέει "ααα αυτό πρέπει να κάνω όταν με πλησιάζει ή για να του τραβήξω τη προσοχή".. Δεν της υψώνεις τόνο.. Παντα ήρεμη η φωνή σου χαμηλή και αργές κινήσεις..όχι ανοιχτή η παλάμη όταν πας να την πιάσεις.. Θα σε περάσει για αρπακτικό.. Δίνε της καμία λιχουδιά όπως κεχρι ας πουμε..ώστε να κάνει τη σύνδεση ότι από το χέρι σου να περιμένει κάτι καλό. Επισης καλό θα ήταν να μην προσπαθήσεις να την χαϊδέψεις επάνω στο κεφάλι..στα πλαγιά ξεκινά εκει που κάνει σαν μαρουλάκι.. Και αν σε αφήσει κάτω από τις φτερούγες.. Αν σε αφήσει όμως. Αν την πιέσεις θα στο κρατήσει μανιάτικο και θα σε αποφεύγει. Γενικα θελει καιρό..όχι πολύ αλλά θελει.. Εμενα η δίκη μου μια φορά την μάλωσα σπρώχνοντας τη με το δαχτυλο και πρώτη φορά είδα παπαγαλάκι να κρατάει μούτρα.. Μου γύρισε το κεφάλι από την άλλη και με αγνοούσε..40 γρ. Πουλί... Αν είναι δυνατόν.
 
Ρε παιδιά είναι δυνατόν παπαγαλάκι μεγαλωμένο στο χέρι, μετα απο 3 μέρες να χτυπιέται στο κλουβί όταν πλησιάζω ή βάζω το χέρι και να δαγκώνει;
 
Καλησπέρα και να χαίρεσαι το παπαγαλακι σου.
Μήπως φοβάται γιατί την πιέζεις;
Το παιδικό που έχεις κάνει πιο πανω δεν δείχνει πουλάκι ήμερο και μεγαλωμένος στο χέρι.
Το ότι μπορεί να έχει ταιστει με κρέμα δεν σημαίνει ότι σε εμπιστεύεται.
Απλά γίνεται πιο εύκολη η διαδικασία στο να χτίσετε μια όμορφη σχέση.
Ξεκινά πάλι από την αρχή.
Να της μιλάς απαλά και να λες το όνομα της όταν πλησιάζεις το κλουβί, Ακόμα κι όταν δεν σε βλέπει.
Να πάρεις λιχουδιτσες και κεχρι και να της προσφέρεις από τα κάγκελα και να κάνεις ήρεμες κινήσεις :)
Να σου ζήσει και πάνω από όλα να θυμάσαι, υπομονή .
 
Εινα
Ρε παιδιά είναι δυνατόν παπαγαλάκι μεγαλωμένο στο χέρι, μετα απο 3 μέρες να χτυπιέται στο κλουβί όταν πλησιάζω ή βάζω το χέρι και να δαγκώνει;
ι δυνατόν και όμως, ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο πέρασα εγώ με τη μικρή μου, αλλά δεν έφταιγε μόνο αυτό... Ειχα και έναν δύσπιστο αρσενικό να της παίρνει τα μυαλά!
 
Ένα ακόμη παπαγαλάκι λοιπόν, μάλλον θηλυκό αλλά σίγουρα με δυναμικό χαρακτήρα καθώς όταν το έβγαλα από το κουτί έκρωζε ασταμάτητα και με δάγκωνε... Κατά πόσο είναι λογική και αναμενόμενη μια τέτοια συμπεριφορά; Ευχαριστώ!

Καλημερα Γιωργο, οι LOS BUDGIESTAS σου ευχονται να χαιρεσαι το τεταρτο μελος της οικογενειας Μπατζι! Αρσενικο ειναι και παρα πολυ μικρο, κρινοντας απο το μαυρο που εχει στο ραμφος! Απολυτα λογικη συμπεριφορα μιας και δεν γνωριζει ακομα και νοιωθει οτι απειλειται!
 
Αρσενικο ειναι και παρα πολυ μικρο, κρινοντας απο το μαυρο που εχει στο ραμφος!
Νίκο και μενα η Σου είχε μαύρο στο ραμφος.. Είναι όντως ένδειξη για αρσενικό;
 
Νίκο και μενα η Σου είχε μαύρο στο ραμφος.. Είναι όντως ένδειξη για αρσενικό;
Νομίζω αυτό για το μαύρο ράμφος το είπε για να αιτιολογήσει ότι είναι πολύ μικρό και όχι για το φύλο :)
Πολλά μωρά έχουν μαύρο ράμφος είτε αρσενικά είτε θηλυκά.
 
Νίκο και μενα η Σου είχε μαύρο στο ραμφος.. Είναι όντως ένδειξη για αρσενικό;

Οχι Αλκηστις, αυτο το ειπα για το οτι ειναι πολυ μικρο! Ο χαλινος ειναι μωβιζει αρα πιστευω οτι ειναι αρσενικο!
 
Οχι Αλκηστις, αυτο το ειπα για το οτι ειναι πολυ μικρο! Ο χαλινος ειναι μωβιζει αρα πιστευω οτι ειναι αρσενικο!

Σου έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη πρόεδρε!
 
Καλημέρα και πάλι. Έχω νέα! Στα θετικά: Κάθε βράδυ του βγάζω την τροφή και το πρωί που βάζω το χέρι μου σιγά σιγά στο κλουβί έρχεται και τρώει από την παλάμη μου. Επίσης δε με δαγκώνει, ούτε χτυπιέται όταν πλησιάζω. Στα αρνητικά: Φοβάται όλους τους υπόλοιπους και δε με αφήνει να τον χαϊδέψω. Αυτά. :)
 
Back
Top