Αναπαραγωγή Τί μείγμα να φτιάξω για να τα ταίσω με σύριγγα;

ΑΝΤΩΝΗΣ

PB Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
114
Πόλη
Λούρος
Σήμερα το μεσημερι γυρνόντας απο τη δουλεια βρήκα την κανάρα νεκρή.
Το πρόβλημα ειναι οτι μου αφησε τρεια μικρα ορφανα στη φωλειά.
Είναι τρειών ημερών. Τί μείγμα να φτιάξω για να τα ταίσω με σύριγα.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας βοηθήσει γιατί θα τα χάσω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
αυγοτροφη με λιγο νερο κανε χηλο και ταιζε, γιατι ψοφησε καταλαβες;
 
Σήμερα το μεσημερι γυρνόντας απο τη δουλεια βρήκα την κανάρα νεκρή.
Το πρόβλημα ειναι οτι μου αφησε τρεια μικρα ορφανα στη φωλειά.
Είναι τρειών ημερών. Τί μείγμα να φτιάξω για να τα ταίσω με σύριγα.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας βοηθήσει γιατί θα τα χάσω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
μπρορεις να τους ταισεις με οδοντογλιδα. λιγος κρόκος βραστου αυγου αραιομένος με σιμιγδάλι και ζεστό νερό. ταιζεις κάθε 3 ωρες.
 
3 ημερών με οδοντογλυφίδα αποκλείεται. Υπάρχουν έτοιμα μείγματα τα οποία τα αραιώνεις με χλιαρό νερό και ταΐζεις με σύριγγα. Βάλε και στην αναζήτηση θα σου βγάλει κάποια θέματα για παραπάνω πληροφορίες. Αν φτιάξεις μόνος σου μείγμα θα είναι μόνο για σήμερα μέχρι να βρεις έτοιμο. Η διαδικασία του ταΐσματος είναι αρκετά δύσκολη και ριψοκίνδυνη (για τα μικρά) από μόνη της δεν αξίζει να την κάνεις δυσκολότερη φτιάχνοντας δικό σου μείγμα. Πολύ προσοχή στη θερμοκρασία του νερού. Πολύ ζεστό θα τους κάψει τον οισοφάγο και πολύ κρύο μπορεί να τα αρρωστήσει. Καλή επιτυχία στο δύσκολο εγχείρημα.
 
έχω μεγαλώσει μικρα απο δυο παλαιότερες κανάρες μου που δεν ταιζαν τα μικρα. η οδοντογλιφιδα είναι η μόνη λυση δια την σωστη αναλογια νερου και τροφής.
 
Τις πρώτες μέρες της ζωής τους οι νεοσσοί θέλουν τόσο υγρό μείγμα που δεν στέκεται στην οδοντογλυφίδα. από την 6-7 μέρα και μετά μπορεί, αλλά πιο πριν απλά είναι λάθος. Πολύ παλιά έτσι ταΐζαμε και μάλιστα δεν υπήρχαν μείγματα έτοιμα, αλλά ζούσε 1 στα 5 πουλιά. Και υπόψην ο νεοσσός δεν χρειάζεται μόνο αυγό για να αναπτυχθεί. Το αυγό είναι πολύ βασικό αλλά όχι το μοναδικό στοιχείο της διατροφής του. Σε αυτά που τάιζες η κανάρες ζούσανε και τα μικρά ήταν μαζί τους ή τα είχες αναλάβει εξολοκλήρου εσύ;
 
τις ειχα αφίσει να μεγαλώσουν την πρωτη γένα μόνες τους όμως ψωφίσανε σε 2 μερες.
την δευτερη γένα την τάιζα έγω, όμως δεν τα απομάκρινα απο τους γονεις τους. όμως είχα απώλειες
 
πολλά χρόνια πρίν, μεγάλωσα μια γέννα με αβγό,τριμμένη φρυγανιά και νερό!
Δε νομίζω ότι σύριγγα, ακόμη και της ινσουλίνης μπορεί να χωρέσει στο στοματάκι του νεοσσού!
Παλιά τιμημένη οδοντογλυφίδα λοιπόν, σταθερή αξία μέχρι να μεγαλώσουν λίγο...
Καλή επιτυχία!
 
  • Like
Αντιδράσεις: 8520
Κατα τη γνωμη μου η συριγγα ειναι η καλυτερη λυση καθως οι νεοσσοι πρεπει να περνουν πολυ αρραιη τροφη.Αλλα αν εν τελει δεν χρησιμοποιησεις συριγγα θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις το καπακι ενος στυλου τυπου bic καθως το μυτερο του σημειο κανει μια μικρη λακουβα και θα μπορεσει να συγκρατησει το αρραιο μιγμα. Ενα μειγμα που θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις ειναι αυτο της exact αν δεις την συσκευασια θα δεις νεοοσους παπαγαλων απ εξω αλλα λεει οτι ειναι για ολα τα ειδη πτηνων και κατα τι γνωμη μου ειναι παρα πολυ καλο.

Καραλης Φιλιππος
 
Η σύριγγα γενικώς είναι η προσφορότερη λύση.
Για τις πρώτες μέρες η χωρητικότητος 0.5 ml,
εφόσον βγαίνει το πρόσθετο πρεσσαριστό τμήμα με τη βελόνα.
Τις πρώτες 3-4 μέρες θα ήταν καλό
να προσαρμοστεί στο στόμιο της σύρριγγας ένα μικρότερο σωληνάκι.
Εγώ βάζω από πατονέτα.
Ίσως, ανάλογα το πόσο αραιό είναι το μείγμα,
να μην "ρουφάει" έτσι η σύριγγα.
Χρησιμοποιώ μία δεύτερη σύριγγα με το κλασσικό στόμιο
& μεταγεμίζω αυτές με το λεπτότερο.
Να υπενθυμίσω ότι το σωληνάκι-πατονέτα,
θέλει γυαλοχάρτισμα με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο (π.χ. Νο 2000)
στην πλευρά της εξόδου της τροφής,
ώστε να είναι πλήρως στρογγγυλοποιημένο & λείο
το σημείο του πλαστικού που έρχεται σε επαφή με το εσωτερικό-λαιμό
του νεοσσού που σε αυτή την ηλικία είναι ιδιαιτέρως ευαίσθητο.
 
Back
Top