Γενικά Τί πρέπει να προσέξω στην αγορά καρδερίνας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
40
Δεδομένου ότι έχω μία αρσενική που εδώ και 2 χρόνια βατεύει ότι κανάρα της βάλεις σκέφτομαι του χρόνου να επιχειρήσω να τη βάλω με θηλυκιά καρδερίνα. Τί πρέπει να προσέξω στην αγορά της θηλυκιάς καρδερίνας έτσι ώστε να μη με κοροιδέψουν;Θα μου πουλήσουν μεμονομένη θηλυκιά ή θα με υποχρεώσουν να πάρω ζευγάρι; Να πάρω 2 θυλυκές και να τις βάλω τρίο;Ή μία μία; Να πάρω άπειρο πουλί ή να πάρω πουλί που έχει ξαναγίνει μάνα; Πότε πρέπει ν άρχίσω την έρευνα αγοράς για να είμαι ετοιμος στην αναπαραγωγική περίοδο 2009; Ποια είναι η λογική τιμή μιας θηλυκιάς καρδερίνας; Θα ήμουν ευγνώμων σε κάποιον που θα μου απαντούσε στα παραπάνω. Ευχαριστώ.
 
Δεδομένου ότι έχω μία αρσενική που εδώ και 2 χρόνια βατεύει ότι κανάρα της βάλεις σκέφτομαι του χρόνου να επιχειρήσω να τη βάλω με θηλυκιά καρδερίνα. Τί πρέπει να προσέξω στην αγορά της θηλυκιάς καρδερίνας έτσι ώστε να μη με κοροιδέψουν;Θα μου πουλήσουν μεμονομένη θηλυκιά ή θα με υποχρεώσουν να πάρω ζευγάρι; Να πάρω 2 θυλυκές και να τις βάλω τρίο;Ή μία μία; Να πάρω άπειρο πουλί ή να πάρω πουλί που έχει ξαναγίνει μάνα; Πότε πρέπει ν άρχίσω την έρευνα αγοράς για να είμαι ετοιμος στην αναπαραγωγική περίοδο 2009; Ποια είναι η λογική τιμή μιας θηλυκιάς καρδερίνας; Θα ήμουν ευγνώμων σε κάποιον που θα μου απαντούσε στα παραπάνω. Ευχαριστώ.
1. Το οτι βατρευει οτι καναρα του βαλεις δε σημαινει οτι θα βατεψει και την καρδερινα
2. Να φοραει δακτυλιδι και μαλιστα σωστης διαστασης.
3. Μπορεις να αγορασεις μεμωνομενα μια θυληκια το προβλημα ομως ειναι αν θα βρεις.
4. Θα τη βαλεις ζευγαρι σε κλουβα 1χ0.5Χ0.5 τουλαχιστον
5δεν ειναι η καταλληλη εποχη για αγορα καρδερινας, Περιμενε το Σεπτεμβρη. Επικοινωνησε με ενα συλλογο αν θες να παρεις καλο πουλι απο καποιον εκτροφεα ωστε να ξερεις τα παντα για αυτο.
6 οι τιμες ποικιλουν
7 αν θες πεπειραμενη πρεπει να εχεις και καλο πορτοφολι δε πουλιουνται τετοια πουλια ευκολα
 
Δηλαδή Θοδωρή μου λες να είναι δαχτυλιδωμένη(δεν καταλαβαίνω το δαχτυλίδι σωστής διάστασης) και ότι η πεπειραμένη είναι πιο ακριβή από την άπειρη.Αν πάρω 2 θηλυκές και τις βάλω τρίο στην κλούβα γίνεται;Ευχαριστώ
 
Κώστα, στις Balcanica το δαχτυλίδι πρέπει να είναι 2,5mm.
Για να το αναγνωρίσεις, δίπλα στη χρονολογία θα είναι το γράμμα C.
Π.χ. Για καρδερίνα γεννημένη το 2008 είναι χαραγμένο C08
 
Το πρώτο που θα πρέπει να προσέξουμε θα είναι το να είναι υγιές το πουλάκι, απο εκεί και πέρα όλα τα παραπάνω που αναφέρουν οι φίλοι είναι σωστά αλλά νομίζω πως εάν δεν έχουμε μεγάλη πείρα στις καρδερίνες σίγουρα θα βρουν τρόπο να μας πουλήσουν "φύκια για μεταξωτές κορδέλες"
 
Δηλαδή Θοδωρή μου λες να είναι δαχτυλιδωμένη(δεν καταλαβαίνω το δαχτυλίδι σωστής διάστασης) και ότι η πεπειραμένη είναι πιο ακριβή από την άπειρη.Αν πάρω 2 θηλυκές και τις βάλω τρίο στην κλούβα γίνεται;Ευχαριστώ
για το δακτυλιδι σου απαντησε ο Χαρης. Επειδη η καρδερινα δεν ειναι καναρινι. Δηλαδη δεν αναπαραγεται ευκολα σε συνθηκες αιχμαλωσιας μια καρδερινουλα πεπειραμενη με γεννες μουσχοπουλιεται. Τις περισσοτερες φορες ουτε καν πουλιουνται τετοια πουλια οποτε αρκεσου στις απειρες και την τυχη.Αν βαλεις 3 μαζι η δε θα καταφερεις τιποτα η θα ζευγαρωσει με τη μια απο τις δυο.Ακομα και να τις εχεις χωρια αν σου σμηξει ενα ζευγαρι δυσκολα με ενα απο τα δυο πουλια φτιαχνεις κιαλο ζευγαρι μη πω αδυνατο. Την εχω πατησει πολλες φορες με καρδερινες γιαυτο αποψη μου ειναι να βρεις εκτροφεα για να αγορασεις θυλικια ωστε να ξερεις απο πρωτο χερι τι περνεις. Τελος αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι τα αγρια πουλια ειναι ευαισθητα σε ασθενειες συνηθως εντερικες και η εκτροφη δεν ειναι ευκολη οπως των καναρινιων. Σκεψου αυτο πρωτου δωσεις ενα καρο λεφτα.
 
Θοδωρή ο φιλαράκος μας ειναι σε "διακοπές" και δεν μας διαβάζει, ποιο πιθανό είναι να σου πασάρουν σε υψηλή τιμή ένα θηλυκό που δεν έχει ποτέ ζευγαρώσει για πεπειραμένη, συμφωνω απόλυτα σε αυτο που είπες " Τις περισσοτερες φορες ουτε καν πουλιουνται τετοια πουλιά" προσοχή όλοι μας στα " γεράκια" :)
 
Back
Top