Διατροφή Τί "πρασινάδα" για τους καλοκαιρινούς μήνες;

Υψιπέτης

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2017
Μηνύματα
51
Πόλη
Χαλκίδα
Έχω σε γλάστρες μου μαϊντανό, βασιλικό, μέντα και ρίγανη. Τί θα μπορούσα να του δίνω να τρώει από αυτά; Για παράδειγμα του βάζω φρέσκο κλωναράκι μαϊντανού, αλλά δεν το πολυτρώει... Τσιμπάει λίγο στην αρχή και μετά δεν το ξαναγγίζει... ρωτώ για να μη το δηλητηριάσω κατά λάθος.
Ακολουθώ γενικότερα τον κανόνα που θέλει ό,τι δεν βλάπτει τον άνθρωπο δυνητικά θα μπορούσε να το φάει, αλλά είναι σωστός;
Γενικότερα τους καλοκαιρινούς μήνες ποιά είναι καταλληλότερα βότανα-λαχανικά;
 
.. Εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
. Μπορείς να βρεις τι επιτρέπεται να φάνε τα πουλάκια μας και τι οχι. Το καθένα φυσικά στην εποχή του.
Εκτός χλωρά βότανα, μπορείς να δίνεις και αποξηραμένα.
Και οτι του προσφέρεις να το πλένεις καλά και να το αφήνεις να στεγνώνει.
 
@eva vrs και @maria p σάς ευχαριστώ αμφότερες για την πολύτιμη βοήθειά σας!
Πάντως μαϊντανό που του βάζω δεν τον τιμά!;

Δεν θα έπρεπε όμως αυτά τα άρθρα να είναι "καρφιτσωμένα" στο θέμα -Διατροφή Καναρινιών, ώστε να είναι προσβάσιμα πιο άμεσα σε όποιον αναζητά σχετικές πληροφορίες;
 
@eva vrs και @maria p σάς ευχαριστώ αμφότερες για την πολύτιμη βοήθειά σας!
Πάντως μαϊντανό που του βάζω δεν τον τιμά!;






Δεν θα έπρεπε όμως αυτά τα άρθρα να είναι "καρφιτσωμένα" στο θέμα -Διατροφή Καναρινιών, ώστε να είναι προσβάσιμα πιο άμεσα σε όποιον αναζητά σχετικές πληροφορίες;
Μπορεί να μην του αρέσει ο μαϊντανός. Γούστα είναι αυτά! 😛
Δοκίμασε με διάφορα χορταρικά, βότανα κλπ.. Όλο και κάτι θα τρώει..
Και πάντα θα δοκιμάζει απο περιέργεια!

Όσο για το "καρφιτσωμα" εγώ δε γνωρίζω...ίσως και να γινόταν όμως. 🙂
 
Μπορεί να μην του αρέσει ο μαϊντανός. Γούστα είναι αυτά! 😛
Δοκίμασε με διάφορα χορταρικά, βότανα κλπ.. Όλο και κάτι θα τρώει..
Και πάντα θα δοκιμάζει απο περιέργεια!

Όσο για το "καρφιτσωμα" εγώ δε γνωρίζω...ίσως και να γινόταν όμως. 🙂

Θα ψάξω για γλυστρίδα!
 
Είναι καρφιτσωμένο στο γενικές συζητήσεις για πουλιά γιατί τα αφορά όλα. Γλιστρίδα λίγο αργότερα μέσα στο καλοκαίρι. Δίνε τα άλλα που έχεις σε γλάστρες και αγόρασε άνηθο. Αρέσει σε όλα.
 
Θα ψάξω για γλυστρίδα!
Καλύτερα να αποφεύγεις τον μαιντανό.Απλά το αναφέρω ως κάτι αμφιλεγόμενο.
Επίσης αμφιλεγόμενη είναι και η μέντα που θα βρείς.Αυτό κυρίως γιατί κυκλοφορεί σχεδόν 100% μόνο ένα υβρίδιο αυτής (.. Νομίζω μεταξύ αυτής και βασιλικού). Ενω έχω αρκετή, δεν έχω δώσει ποτέ.
Στα βότανα να προσθέσεις το θυμάρι και το δεντρολίβανο.
Για τα άγρια, φημολογείται οτι η κοπριά γνωστής αλυσίδας σούπερ μάρκετ που ανοίγει Κυριακές και πληρώνει διαφημίσεις για να βγάλει τα σπασμένα απο τις πορείες των εργαζομένων, αποδίδει αντράκλα, στελλάρια κτλ. Διαφορετικά, πας σε ένα χωράφι και φτιαρίζεις μια ποσότητα που θα σου βγάλει και του χρόνου.
Τέλος μπορείς σε ένα μικρό σπορείο να φυτέψεις μερικά σποράκια απο το μείγμα που δίνεις και να κάνεις και την πλάκα σου με αυτό. Δοκίμασε και τα φύτρα σπόρων και πάρε και κανένα λουλούδι,όπως ο κατιφές(προσοχή βάφει).
 
Το δικό μου είναι μάλλον το μοναδικό καναρίνι στο γαλαξία που δεν τιμάει επ'ουδενί τη γλυστρίδα. Γούστα είναι αυτά.
 
Το δικό μου είναι μάλλον το μοναδικό καναρίνι στο γαλαξία που δεν τιμάει επ'ουδενί τη γλυστρίδα.
Αν επιμείνεις θα τη δοκιμάσει και μετά δεν θα ξεκολλάει από πάνω της.
 
Αν επιμείνεις θα τη δοκιμάσει και μετά δεν θα ξεκολλάει από πάνω της.

Του έχω βάλει 3 φορές μέχρι τώρα. Ούτε καν καταδέχτηκε να τη δοκιμάσει ενώ έχει έντονη την αίσθηση της περιέργειας και γενικά του αρέσει να δοκιμάζει και αναλόγως είτε απορρίπτει είτε το αποδέχεται. Τη γλυστρίδα ούτε που την κοιτάζει. Θα δοκιμάσω και αύριο αν βρω στη λαϊκή.
Σημειωτέον στη λαϊκή έχω φίλο που πουλάει μόνο πιστοποιημένα βιολογικά προϊόντα και πολλά μου τα δίνει δώρο, ιδιαίτερα για το καναρίνι συν που έχω και τον πεθερό μου που έχει μπαξέ και μου φέρνει μπόλικο πράγμα. Από αυτή την άποψη και εγώ και το καναρίνι είμαστε προνομιούχοι.
 
Ένα κλαράκι γλυστρίδα θα στο δώσει δωρεάν οποιοσδήποτε... σε λίγες βδομάδες θα γεμίσει η φύση.
Να επιμείνεις... Θα δοκιμάσει κάποια στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top