Αναπαραγωγή Ταΐζει ο αρσενικός από τα κάγκελα;

Hlias-patra

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2017
Μηνύματα
68
Πόλη
Πάτρα
Καλησπερα! Ποσο ημερων ειναι ιδανικα να χωρισω τα καναρινια να μην ενοχλουν την μαμα στην δευτερη γεννα;δηλαδη να τα ταιζει ο αρσενικος απο τα καγκελα;
 
Χαίρομαι που το δίλημμά σου εστιάζεται στον αρσενικό και στο αν θα ταΐζει.
Η απάντηση ασφαλώς είναι ναι...
Ο αρσενικός θα ταΐσει ακόμη κι από την κλειδαρότρυπα. σε αντίθεση με το θηλυκό.
 
! Ποσο ημερων ειναι ιδανικα να χωρισω τα καναρινια
Τα δικά μου τα χώρισα 20 ημερών, αφαίρεσα τις πατήθρες που βρίσκονταν κοντά στο διαχωριστικό, τα μικρά κάθονταν στην σχάρα σε παράταξη και ο κάναρος από την άλλη πλευρά τα τάιζε μέχρι να απογαλακτιστούν.
Επίσης σε ένα χαμηλό σκεύος τους είχα σπόρους και αυγοτροφή.
 
Τα δικά μου τα χώρισα 20 ημερών...

Εγώ πάλι τα δικά μου τα χώρισα, καθυστερημένα, στις 30 ημέρες και ακόμη ζητούν και παίρνουν τροφή από τα αρσενικά...
 
Τα δικά μου τα χώρισα 20 ημερών,
οποτε λογικα 21 ημερων που εινα τα δικα μου δεν θα υπαρξει προβλημα που τα χωρισα απο μαμα και μπαμπα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κανένα πρόβλημα.
Φρόντισε να μήν υπάρχουν πατήθρες κοντά στο διαχωριστικό για να κάθονται στην σειρά στην σχάρα και να ταίζονται από τον κάναρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να ρωτήσω εγώ για πιο λόγο πρέπει να χωριστούν τα μικρά με το διαχωριστικό από τους γονείς;
Τι κάνουν;
Πως ενοχλούν;
Ποιες οι επιπτώσεις;

Είναι πολλοί και διάφοροι οι λόγοι, που να στους εξηγούμε τώρα... 😛

Θα προσπαθήσω να κάνω μια αρχή καταγραφής των λόγων και συμπληρώνει όποιος θέλει γιατί τα γραπτά μένουν.

- Τα μικρά θέλουν να μπαίνουν στην καινούργια φωλιά με την κανάρα που βρίσκεται σε επόμενη γέννα/επώαση με κίνδυνο να χαλάσουν/σπάσουν/λερώσουν τα αυγά.
- Πιθανόν να κινδυνεύουν από την αδιάφορη ή/και εχθρική πια συμπεριφορά της κανάρας.
- Για τον σταδιακό και όχι απότομο απογαλακτισμό τους...
- ...
 
Όταν γεννηθεί το τέταρτο αυγό ας αφήσουμε τη μητέρα με τα αυγά που θα επιστραφούν και τα μικρά με τον πατέρα.. αν όντως ενοχλούν ή παρουσιάζουν αυτά τα φαινόμενα.
Αν και δύσκολα θα επιτρέψει η μητέρα να μπουν και να μείνουν στη φωλιά όσα αυτή κλωσάει...
Νωρίτερα δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αποκοπούν. Γνώμη μου.
 
Στην δική μου περίπτωση η κανάρα και οι νεοσσοί διεκδικούσαν την πλαινή φωλιά.
Η κανάρα άρχισε να κουβαλάει νήματα στην πλαινή φωλιά που βρίσκονταν οι νεοσσοί (20 ημερών) και όχι στην νέα φωλιά που είχε τοποθετηθεί στην πρόσοψη του κλουβιού.
Όταν η φωλιά με τους νεοσσούς τοποθετήθηκε στην πρόσοψη του κλουβιού και η νέα φωλιά στο πλάι η κανάρα άρχισε να φτιάχνει την νέα φωλιά αλλά οι νεοσσοί έκαναν κατάληψη της νέας φωλιάς και δεν άφηναν την κανάρα να συνεχίσει την κατασκευή της.
Η λύση δόθηκε με την μεταφορά της φωλιάς με τους νεοσσούς στην αριστερή πόρτα του κλουβιού και την τοποθέτηση του διαχωριστικού.
Ο κάναρος τάιζε, η κανάρα έφτιαξε την νέα φωλιά και προχώρησε στην 2η γέννα.
 
Αν και δύσκολα θα επιτρέψει η μητέρα να μπουν και να μείνουν στη φωλιά όσα αυτή κλωσάει...
παρατηρησα οτι ενα μικρο καθεται στην νεα φωλια και μου δινεται η εντυπωση οτι αυτο δεν αρεσει στην καναρα με αποτελεσα να ειναι επιθετικη... Επισης δεν υπαρχει κινδυνος να σπασουν τ ααυγα;
 
Κίνδυνος από τα μικρά υπάρχει μόνο στα δύο πρώτα αυγά γιατί η κανάρα δεν κλωσάει και βρίσκουν ευκαιρία τα μικρά να λερώσουν τα αυγά.
Αν όμως τα πάρουμε νωρίς και αφήσουμε πλαστικά δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα και μετά το τέταρτο που θα καθίσει σίγουρα δεν υπάρχει καμία περίπτωση να λερωθούν τα αυγά.
Ούτε είναι δυνατό να σπάσουν τ' αυγά... είναι σπάνιο για να μην πω αδύνατο να σπάσουν από τα μικρά με νύχια ή ράμφος.
Ο πιτσιρίκος που στέκεται κοντά στη φωλιά να είσαι σίγουρος πως θα φύγει "σφεντόνα" αν η μητέρα ενοχληθεί.
 
Ο πιτσιρίκος που στέκεται κοντά στη φωλιά να είσαι σίγουρος πως θα φύγει "σφεντόνα" αν η μητέρα ενοχληθεί.
Σας ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα.Βασικα και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να χωριστούν αφού στο παρελθόν όταν τα είχα αφήσει τα μικρά μου είχαν προκαλέσει αρκετές ζημιές και πιστεύω ότι μετά την 21 η 22 ημέρα είναι η κατάλληλη στιγμή. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και στην δεύτερη γέννα!
 
Θα ταΐζει ο αρσενικός όλα τα πουλιά μέσα από το κάγκελο;
Θα επιμένει και θα τον πιέζει για τροφή το μικρότερο και πιο αδύναμο;
Το κάγκελο το χρησιμοποιώ κι εγώ.. αλλά μόνο όταν υπάρχει ανάγκη και αυτό "πρέπει" να μπει.
Όχι γιατί συμπληρώθηκαν απριόρι οι 20 ή 22 μέρες της ζωής των νεοσσών.
Αν δεν υπάρχει ανάγκη.. είναι καλύτερο να μην μπει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να υπάρχει εικόνα ανέβασα ένα σχετικό... λίγο παλιότερα βέβαια τραβηγμένο, αλλά κατατοπιστικό video.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αν η μητέρα δεν επιτρέπει στα μικρά να μπουν και να λερώσουν τη φωλιά τότε το διαχωριστικό δεν είναι απαραίτητο. Ειδικά τις κρίσιμες ημέρες που θα πρέπει ο αρσενικός να βρίσκεται με τη μητέρα (για να γονιμοποιήσει τα αυγά) αλλά ταυτόχρονα να συνεχίζει να ταΐζει τα μικρά.
Διαχωριστικό θα μπει μόνο στην περίπτωση που υπάρχουν επιθέσεις του αρσενικού προς τα μικρά, που τα μικρά μπαίνουν και λερώνουν τη φωλιά με τα αυγά (όχι όσο υπάρχουν ομοιώματα) και γενικά στις καταστάσεις που υπάρχει φανερός κίνδυνος.
Στα πτηνά τίποτε δεν γίνεται χωρίς συνέπειες.
Το διαχωριστικό απομακρύνει περισσότερο τους νεοσσούς που είναι "πίσω" σε ανάπτυξη από το τακτικό φαγητό που είναι άκρως απαραίτητο και αυτό τους εξασθενίζει ακόμη περισσότερο.
 
Back
Top