Γενικά Ταΐζοντας ρίγανη τα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κι εγώ έτσι φρέσκια την δίνω στους παπαγάλους μου και τρελαίνονται.
Την δίνετε και όταν έχουν μωρά κ. Μάκη; Είναι θαυματουργή!
Μετά την 5η μέρα δίνω τα πάντα. (Οχι εγώ, οι γονείς 😉 Τσουκνίδα, μήλο,ταραξάκο,ρίγανι, λουλούδια κατιφέ. Ολα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Την σκόνη του σκόρδου καθυστερώ λιγάκι. Μετά τον απογαλακτισμό.
 
κ. Μάκη, παίρνω αφορμή αυτήν σας την ανάρτηση να σας πω για έναν θάμνο την Ακονιζιά που την βρήκα μαζί με το δέντρο Neem, που αντίστοιχό του είναι η δική μας Μελιά, ως κατ' εξοχήν αντιψειρικά, και εναντίον των ακάρεων. Υπάρχουν πολλές μελέτες σοβαρές (όχι κλασσικά ιντερνετικές) για τις ιδιότητές τους αυτές και στα ξένα φόρουμς γράφουν ότι βάζουν φύλλα κάτω από τις τσόχες στις φωλιές αντί να ψεκάζουν με χημικά.
Έψαχνα μια αφορμή να σας το πω για να μου πείτε γνώμη.
 
Για ποιο λόγο Μάκη;
"Για τον φόβο των Ιουδαίων"... Επειδή περνάει μια χημική επεξεργασία για διατήρηση της λευκής του εμφάνισης.

Δεν έχω απολύτως καμία γνώση Μαρία για τις ιδιότητες των φυτών που αναφέρεις.
 
Μετά την 5η μέρα δίνω τα πάντα. (Οχι εγώ, οι γονείς 😉 Τσουκνίδα, μήλο,ταραξάκο,ρίγανι, λουλούδια κατιφέ. Ολα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Τα δίνετε όλα κατευθείαν ή σταδιακά; Κάθε μέρα και από κάτι δηλαδή για να συνηθίζουν σιγά σιγά οι νεοσσοί; :)
 
Τα δίνετε όλα κατευθείαν ή σταδιακά; Κάθε μέρα και από κάτι δηλαδή για να συνηθίζουν σιγά σιγά οι νεοσσοί; :)
Oτι υπάρχει την δεδομένη στιγμή πιο φρέσκο. Ενα είδος κάθε φορά. Υπάρχουν και κενά φυσικά, αλλά όχι προγραμματισμένα.
 
Όλα τα χορταρικά φρέσκα στα πουλιά... όταν υπάρχει η δυνατότητα.

Με φρέσκια ρίγανη
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
με τσουκνίδα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
με γλυστρίδα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όλα τα χορταρικά φρέσκα στα πουλιά... όταν υπάρχει η δυνατότητα.

Με φρέσκια ρίγανη
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
με τσουκνίδα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
με γλυστρίδα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Καλησπερα μιλαμε για την τσουκνιδα που βρισκεται παντου;
 
Από τον 1ο μήνα τους βάζω ξερή ρίγανη σε κλωναράκια και την τσακίζουν. Πρώτα πάνε στη ρίγανη και μετά στο αυγό... Μένει μόνο το κοτσάνι (θα ανεβάσω και φωτό με την πρώτη ευκαιρία)
 
το καθαρα ειναι σχετικο κυκλοφορουν γατια ισως & ποντικακια👎
Εγώ θα το απέφευγα. Άμα την προσφέρεις χρειάζεται πολύ καλό πλύσιμο πριν, που από όσο ξέρω την ξεραίνει σε λίγα λεπτά, όπως και τη γλυστρίδα.
 
Δώσε τις κορφές μόνο. Μάζεψε και αποξήρανε να δίνεις τον χειμώνα ξηρή. Επίσης ξεσπόριασε μερικές και ρίξε τους σπόρους σε μια γλάστρα να έχεις δικές σου του χρόνου. Αν δεν έχει μαραθεί ο σπόρος, άσε τον λίγο στον ήλιο να στεγνώσει πριν τον σπείρεις. Μην τον βάλεις σε μεγάλο βάθος στο χώμα.
 
Back
Top