Αναπαραγωγή Ταΐζουν οι γονείς τα μικρά gouldian από την πρώτη μέρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπέρα. Σήμερα βγήκαν 3 μικρά gouldian και οι γονείς δεν τα ταισαν. Τα άλλα ζευγαρια που έχω ταισαν τα μικρά από τη πρώτη μέρα. Μπορεί να συμβεί κι αυτό; Να μη ταισουν;
Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα.
Σήμερα βγήκαν 3 μικρά gouldian και οι γονείς δεν τα ταισαν.
Δεν έχουν πρόβλημα για το πρώτο 24ωρο.
Μπορεί να συμβεί κι αυτό; Να μη ταισουν;
Πολύ δύσκολα δεν θα ταΐσουν αλλά θα πρέπει να είσαι σε επιφυλακή για να παρέμβεις αν χρειαστεί, επίσης θα πρέπει να μην τα ενοχλείς πολύ.
 
@Ariadnh

Οχι δεν πρεπει να παρεμβεις απο την πρωτη μερα παρα μονο οταν βεβαιωθεις οτι δεν ταιζουν οι γονεις.
Την πρωτη μερα ουτως η αλλως ειναι καλυμμενα απο τα υπολειματα του αυγου.
 
οπότε μέχρι το πρωί θα είναι ζωντανά;
Ναι θα είναι, λογικά από αύριο θα αρχίσουν να τα ταΐζουν, ίσως και να τα έχουν ήδη ταΐσει και απλά δεν τα έχεις δεί.
Να έχεις υπόψιν ότι ταΐζουν και την νύχτα για αυτό υπάρχουν τα φωσφορίζοντα σημάδια στο λαιμό τους.
Έχουν εκκολαφτεί όλα τα αυγά ?
 
Ναι θα είναι, λογικά από αύριο θα αρχίσουν να τα ταΐζουν, ίσως και να τα έχουν ήδη ταΐσει και απλά δεν τα έχεις δεί.
Να έχεις υπόψιν ότι ταΐζουν και την νύχτα για αυτό υπάρχουν τα φωσφορίζοντα σημάδια στο λαιμό τους.
Έχουν εκκολαφτεί όλα τα αυγά ?
Τα 3 από τα 4.το τέταρτο είναι ασπορο.

Οταν όμως δεν έχει πρόσβαση η μαμά στη τροφή (επειδή είναι βράδυ) πως θα τα ταισει;

Τόσα χρόνια ασχολούμαι με τα καναρίνια και τώρα με τα gouldian νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα για την αναπαραγωγή.

@Tony Forpus Ναι είναι μέσα στη φωλιά.
 
τα gouldian νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα για την αναπαραγωγή.
Οταν όμως δεν έχει πρόσβαση η μαμά στη τροφή (επειδή είναι βράδυ) πως θα τα ταισει;
Οι γονείς θα ακολουθήσουν την φύση τους και θα τα καταφέρουν.
 
Back
Top