Αναπαραγωγή Ταίρι για τον Ερμή - Μαύρο οπάλ κίτρινο μωσαϊκό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Καλο Φθινοπωρο να εχουμε!

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, οσον αφορα το καναρινακι μου τον Ερμη. Οπως μου εχετε πει, ειναι αχατης κιτρινο μωσαϊκο, αν δεν κανω λαθος.

Εαν θελησω να του παρω συντροφια, τι πρεπει να ζητησω; Πως θα ξερω οτι μου εδωσαν το σωστο θηλυκο;
Επισης, εαν βρω το καταλληλο θηλυκο, μετα την περιοδο της καραντινας, πειραζει να την βαλω στο ιδιο κλουβι; Μηπως πρεπει να τα κρατησω χωρια μεχρι την ανοιξη;

Σας ευχαριστω


01.webp
 
Πιστευω οτι αν μιλησεις με εναν σωστο εκτροφεα του ειδους τοτε θα παρεις το σωστο ταιρι για τον μικρουλι σου.
Σιγουρα εδω στο φορουμ θα εχουμε καποια αξιολογα ατομα.

Παρεμπιπτόντως ειναι πανεμορφο και απο τους αγαπημενους μου χρωματισμους.

Αν μπορεις μονο αλλαξε του πατηθρες.
Καλυτερα στρογγυλες και αν γινεται και ξυλινες.
Επισης το στικακι που εχεις μην το βαζεις συνεχεια γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο για την διατροφη του :)
 
Καλησπερα! Σε ευχαριστω για τις συμβουλες! Η φωτο ειναι η πρωτη που ειχα ανεβασει, σαν αρχαρια οταν τον πρωτοπηρα, δεν ειχα αλλη ευκαιρη. Εχω ηδη παρει ξυλινες, και οσο για τι stick, απο τοτε που μου το ειπαν τα παιδια εδω, δεν ξαναβαλα σε κανενα πουλακι.
Οσο για εκτροφεα, θα περιμενω γιατι στα pet shop ειναι τραγικη η κατασταση... Το εχω βιωσει...
 
Ελεάννα μου θα κινηθείς για αναζήτηση θηλυκού αχάτη κίτρινου μωσαϊκού. Μετά τη λήξη της καραντίνας τα πουλάκια θα συνεχίσουν να ζουν σε ξεχωριστά κλουβιά. Την άνοιξη που είναι η περίοδος της αναπαραγωγής, αν σκοπεύεις να προχωρήσεις σε αυτή, τα πουλιά θα μπουν σε ζευγαρώστρα αρχικά με το χώρισμα, ώστε να γίνει η γνωριμία και μετά από τη συμπεριφορά τους θα καταλάβεις πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να αφαιρεθεί.
 
Καλησπερα Παναγιωτα μου! Σε ευχαριστω πολυ, καταλαβα, πληρως κατανοητα ολα! Δεν θελω να τα ζευγαρωσω, ξερω οτι δεν ειναι η εποχη. Απλα για ειναι στην ομαδα να εγκλιματιστει!
 
Δεν θελω να τα ζευγαρωσω, ξερω οτι δεν ειναι η εποχη. Απλα για ειναι στην ομαδα να εγκλιματιστει!
Σωστά σκέφτηκες.
Η καλύτερη εποχή για να προμηθευτείς ένα καναρίνι είναι το φθινόπωρο.
Θα ζητήσεις όπως σου λέει κι η Παναγιώτα κίτρινο αχάτη θηλυκό μωσαϊκό.
Σαν αυτό που έχεις με λιγότερο όμως κίτρινο, όπως συμβαίνει σε όλα τα θηλυκά μωσαϊκά.
Καλή επιλογή...
 
τα άκρα απο το πουλακι ειναι σκούρα; Ή ετσι φενεται στην φωτο;
Σωστή η παρατήρηση αλλά για μένα μάλλον από την κάμερα και τις σκιές δείχνουν πιο σκούρα.
 
O -Ιωάννης Νος- το είδε και σωστά αναρωτήθηκε! Το πουλάκι είναι ένα ΜΑΥΡΟ ΟΠΑΛ ΚΙΤΡ. ΜΩΣΑΙΚΟΥ του 2011 . Μάλλον ήρθε η ώρα για ανάπαυση και καλοπέραση και όχι για νύφες. Αν πάλι Ελεάννα θέλεις οπωσδήποτε νύφη, πρέπει να ψάχνεις για θηλυκό της ίδιας ποικιλίας. (Μπορεί να συνδιαστεί με πολλές ποικιλίες θηλυκών αλλα θα δώσει φορείς. Πράγματα περίπλοκα και όχι για κάποιον νέο στην εκτροφή.)

Σωστή η παρατήρηση αλλά για μένα μάλλον από την κάμερα και τις σκιές δείχνουν πιο σκούρα.
Γιάννη κανονικά θα έπρεπε να είναι πολύ πιο σκούρα και να μην συγχέονται με φωτογραφική ατέλεια όπως σωστά λές. Αλλά πρόκειται για ένα,όχι καλό δείγμα, της ποικιλίας. Εγώ, πήγα στο άλμπουμ της Ελεάννας και η φωτογραφία που μου έδωσε την πεποίθηση οτι πρόκειται για ΜΑΥΡΟ ΟΠΑΛ είναι αυτή.

02.webp
 
Σωστά σκέφτηκες.
Η καλύτερη εποχή για να προμηθευτείς ένα καναρίνι είναι το φθινόπωρο.
Θα ζητήσεις όπως σου λέει κι η Παναγιώτα κίτρινο αχάτη θηλυκό μωσαϊκό.
Σαν αυτό που έχεις με λιγότερο όμως κίτρινο, όπως συμβαίνει σε όλα τα θηλυκά μωσαϊκά.
Καλή επιλογή...
Σε ευχαριστώ Γιάννη, θα ψάξω να βρω...
 
Αν προσέξει κανείς,θα δεί οτι η κάτω πλευρά των φτερών της ουράς είναι ΠΟΛΥ πιο σκούρα απο την επάνω πλευρά και την απόχρωση του σχεδίου. (... Και η μύτη ΜΑΥΡΗ.)
 
Γιάννη κανονικά θα έπρεπε να είναι πολύ πιο σκούρα και να μην συγχέονται με φωτογραφική ατέλεια όπως σωστά λές. Αλλά πρόκειται για ένα,όχι καλό δείγμα, της ποικιλίας. Εγώ, πήγα στο άλμπουμ της Ελεάννας και η φωτογραφία που μου έδωσε την πεποίθηση οτι πρόκειται για ΜΑΥΡΟ ΟΠΑΛ είναι αυτή.
Γνωρίζω πως θα έψαχνες κάθε λεπτομέρεια πριν απαντήσεις και σε συνδυασμό με την εμπειρία σου έδειξες κάτι που εγώ το προσπέρασα...
Αν προσέξει κανείς,θα δεί οτι η κάτω πλευρά των φτερών της ουράς είναι ΠΟΛΥ πιο σκούρα απο την επάνω πλευρά και την απόχρωση του σχεδίου. (... Και η μύτη ΜΑΥΡΗ.)
Έτσι είναι... Με την περιγραφή σου η διαφοροποίηση έγινε περισσότερο ορατή ακόμη και για τους πιο αμύητους της μετάλλαξης.
 
O -Ιωάννης Νος- το είδε και σωστά αναρωτήθηκε! Το πουλάκι είναι ένα ΜΑΥΡΟ ΟΠΑΛ ΚΙΤΡ. ΜΩΣΑΙΚΟΥ του 2011 . Μάλλον ήρθε η ώρα για ανάπαυση και καλοπέραση και όχι για νύφες. Αν πάλι Ελεάννα θέλεις οπωσδήποτε νύφη, πρέπει να ψάχνεις για θηλυκό της ίδιας ποικιλίας. (Μπορεί να συνδιαστεί με πολλές ποικιλίες θηλυκών αλλα θα δώσει φορείς. Πράγματα περίπλοκα και όχι για κάποιον νέο στην εκτροφή.)
Καλημέρα
O -Ιωάννης Νος- το είδε και σωστά αναρωτήθηκε! Το πουλάκι είναι ένα ΜΑΥΡΟ ΟΠΑΛ ΚΙΤΡ. ΜΩΣΑΙΚΟΥ του 2011 . Μάλλον ήρθε η ώρα για ανάπαυση και καλοπέραση και όχι για νύφες. Αν πάλι Ελεάννα θέλεις οπωσδήποτε νύφη, πρέπει να ψάχνεις για θηλυκό της ίδιας ποικιλίας. (Μπορεί να συνδιαστεί με πολλές ποικιλίες θηλυκών αλλα θα δώσει φορείς. Πράγματα περίπλοκα και όχι για κάποιον νέο στην εκτροφή.)


Γιάννη κανονικά θα έπρεπε να είναι πολύ πιο σκούρα και να μην συγχέονται με φωτογραφική ατέλεια όπως σωστά λές. Αλλά πρόκειται για ένα,όχι καλό δείγμα, της ποικιλίας. Εγώ, πήγα στο άλμπουμ της Ελεάννας και η φωτογραφία που μου έδωσε την πεποίθηση οτι πρόκειται για ΜΑΥΡΟ ΟΠΑΛ είναι αυτή.
full
Καλημέρα σας κ. Μάκη. Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. Όχι, δεν θέλω οπωσδήποτε νύφη, εάν δεν του κάνει καλό. Το καναρινάκι μου το έδωσαν τον Μάρτιο, και απλώς σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να έχει μία παρέα. Εάν δεν πρέπει, δεν το συζητώ...
 
Καλημερα, τα άκρα απο το πουλακι ειναι σκούρα; Ή ετσι φενεται στην φωτο;
Καλημέρα! Είναι όντως λίγο πιο σκούρα. Οι γραμμές στο σώμα του είναι πιο απαλές.

Αλλάξανε κάπως τα σχέδια όπως θα διάβασες πιο πάνω...


Κε Μάκη θα εννοείς!
Ναι, τα είδα και συγνώμη, είμαι στην δουλειά και προσπαθούσα να απαντήσω σε όλους!
 
Κύριε Μάκη είστε πολύ διαφωτιστικός. Απλά είχαμε μείνει σε αυτή σας την εκτίμηση
Φαίνεται για Αχάτης Παστέλ .Φυσικά είναι αρσενικό Κιτρινο μωσαικού. Ισως με καλή πτερόρροια να φτάσει σε μια απο τις τελευταίες αναπαραγωγικές χρονιές του το 2017 . :)

Δεν γνωριζω τα ειδη, παντως κελαηδαει πολυ, του πηρα σημερα 60αρι κλουβι για να εχει χωρο. Αν του παρω θηλυκια για παρεα, τι θα επρεπε να επιλεξω;

Eναν θηλυκό ΑΧΑΤΗ ΚΙΤΡΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟΎ.
και μπερδευτήκαμε.
 
Παναγιώτα είναι εξαιρετικά εύκολο να εκτεθεί η άποψη όταν η κρίση και η συζήτηση γίνεται από μια "μέτρια"φωτογραφία χωρίς σωστό φωτισμό και μάλιστα για τις συγκεκριμένες μεταλλάξεις που έχουν στοιχεία που εύκολα μας "ξεγελούν".
 
Ναι! Το ξέρω αλλά όταν υπάρχει χρόνος να διορθώσει κανείς το ΛΑΘΟΣ του είναι ευτυχία. 😳
Το χρώμα δεν έχει καμία σημασία, ότι χρώμα και να είναι, είναι το αγαπημένο μου. 🙄 Οπότε κύριε Μάκη, τον αφήνω στην ησυχία του να ξεκουραστεί!
 
Ναι! Το ξέρω αλλά όταν υπάρχει χρόνος να διορθώσει κανείς το ΛΑΘΟΣ του είναι ευτυχία. 😳
Βεβαίως. Δε σας το παρέθεσα για να σας δείξω ότι κάνατε λάθος. Είναι τιμή μας που είστε μαζί μας και μαθαίνουμε από σας. Είμαστε ευγνώμων! Σας υπερευχαριστούμε για όλα!
 
Back
Top