Αναπαραγωγή Ταιζω με συριγγα καναρινακι 20 μερες και ξαφνικα δε θελει να φαει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toula

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2009
Μηνύματα
45
Πόλη
Βόλος
οταν ειδα οτι η καναρα δεν το ταιζε πηρα μια συριγκα και το ταιζα εγω μετα απο 20 μερες δεν τρωη αλλα δεν μπορει να φαει και μονο του ειμαι παρα πολυ λυπημενη δεν ξερω τι να κανω πηγαινε τοσο καλα γιατι ξαφνικά δεν θελει να φαει; Εχω δεθει πολυ μαζι του σας παρακαλω αν μπορειτε βοηθηστε ☹
 
μπορει να θελει να φαει και λιγους σπορους προσπαθσησε να το αισεις λιγο βρεγμενο ψωμι αν παλι δεν πετυχει.. Παντο σε ενα εμπειρο πετ σοπ να σου πει τι εχει... Πιθανον να εχει καποιο προβλημα. αυτοι πιθανον να σε βοηθησουν περισσοτερο απο εμενα τουλαχιστον
 
οταν ειδα οτι η καναρα δεν το ταιζε πηρα μια συριγκα και το ταιζα εγω μετα απο 20 μερες δεν τρωη αλλα δεν μπορει να φαει και μονο του ειμαι παρα πολυ λυπημενη δεν ξερω τι να κανω πηγαινε τοσο καλα γιατι ξαφνικά δεν θελει να φαει; Εχω δεθει πολυ μαζι του σας παρακαλω αν μπορειτε βοηθηστε ☹

Oταν αρνείται τροφή αυτό το πουλάκι που τάιζες μέχρι εχθές
κάτι δεν πάει καλά. Πριν απ' όλα έχει κανονικές κουτσουλιές;
Η υγρασία στο μείγμα που το ταίζεις είναι επαρκής ή έχει πάθει αφυδάτωση ;
Τρύψε κρόκο αυγού και σπάσε μ' ένα μικρό γουδί μερικούς σπόρους
και άστους σε μια ταίστρα χαμηλά στο πάτωμα.Βάλε δίπλα νερό, να το βλέπει,
να το φτάνει(ασε να μπει και μέσα ακόμη αν διψάει, μη φοβάσαι θα στεγνώσει σε λίγο)
Καλύτερα να αποφύγεις το ψωμί αλλά και τα πετ-σόπ αν δεν υπάρχει κτηνίατρος. 😉
 
τι να κανει ομως τι να κανει να το αφησει ετσι; 😉


- Ενα πουλάκι που δεν σηκώνει κεφάλι
και δεν ζητάει, δεν μπορείς να το αναγκάσεις
να ανοίξει το στόμα και να το "μπουκώσεις".
-Tο τί να κάνει, το γράφω λεπτομερώς.
Εδώ εξ άλλου μιλάμε για ένα πουλάκι που κοντεύει
στην ηλικία του απογαλακτισμού.Αν είναι απο 22 - 25 ημερών
και θέλει, θα μπορέσει άνετα να τσιμπολογήσει και να ποτιστεί μόνο του.
Σε μια εβδομάδα θα είναι σε θέση να σπάει και σπόρους.
 
εγω ρωτησα κατι και εσυ μαλον το πας με κοντρα. εγω ποτε ειπα να το μπουκωσει η κατι τετειο. Απλα λεω μηπως αρωστησε... Εγω εχω διαβασει και απο το φορουμ θεματα και γενικα τωρα τι να σ πω μπορει να εχω διαβασει λαθοσ στο κατω κατω το φορουμ δεν ειναι για να εμφισβητει ο ενας τον αλλον. αλλα για να μαθαινουμε απο συμβουλες.
 
Back
Top