Αναπαραγωγή Ταισμα νεογνων τις πρωτες μερες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sw4laz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sw4laz

PB New Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Βόλος
Μόλις χθες το απόγευμα έγινα πατέρας για πρώτη φορά από ένα ζευγάρι άσπρων καναρινιών. Είμαι πολύ χαρούμενος αλλά και προβληματισμένος.
Δεύτερη μέρα σήμερα και δεν έχει ταΐσει το μικρο.
Τι κάνουμε περιμένουμε να βγει και το δεύτερο πούλι
η αρχίζουμε το τάισμα από αύριο;
 
τα πουλακια δεν εχουν αμεση αναγκη απο φαγητο γιατι τρεφονται με τα υπολλειματα του αυγου,τωρα αν δεις και αυριο δεν ταιζει η μανα πρεπει να κανεις κατι αμεσα, δηλαδη ή ταιζεις εσυ με συριγγα ή οδοντογλυφιδα, ή τα βαζεις σε αλλη μανα {πραγμα που δεν εχεις απο οτι καταλαβα}
 
Μόλις σήκωσα μια γλοστερινα από άσπορα λες να κάνει τη δούλευα της {κι αυτή φετινό πουλί είναι}. ευχαριστώ πολύ.
 
ισως ναι ισως οχι, η καναρα οπου θα της βαλεις τα μικρα συνηθως πρεπει να εχει μικρα, τι να πω ισως κατσει
 
Ευχαριστώ και πάλι. Ελπιζω αύριο να αρχίσουν το τάισμα αν όχι θα αρχίσω το τάισμα με το χέρι
 
Φιλε μου μήπως ανησυχείς άδικα τις πρώτες μέρες τα μωράκια δεν έχουν ανάγκη μεγάλη ποσότητας τροφής, αφού όπως λες ήρθανε στην ζωή εχθές σήμερα θα δεις αν τα ταΐζει η καναρα(ίσως να τα τάισε και να μην το είδες) κανε λίγο υπομονή και αν δεις πως δεν τούς δίνει φαγητό δες εδω https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/ προμηθεύσου υπομονή σύριγγα και ειδική τροφή για νεοσσούς κιόλα θα πάνε μια χαρά αν και δεν νομίζω να τα χρειαστείς... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ
 
Φίλτατοι να κάνω και μια ακόμη ερώτηση;
στο πετσοπ μου έδωσαν ένα προϊόν {Tabernil cria} σκεύασμα 10gr πολυβιταμίνες και αντιβίωση το οποίο ανακάτεψα μι 1/2 κιλο αυγοτροφη, για τους γονείς. Να προσθέσω και 10gr τροφή για νεοσσούς, για να τους βοηθήσω;
 
Για τις βιταμίνες δεν είμαι σίγουρος αφού αν έχεις αυγοτροφη έχει είδη τις απαιτούμενες αλλά αντιβίωση για πιο λόγο; Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και πρόσεξε για τι το οποιοδήποτε σκεύασμα το δίνουμε για κάποιο λόγο και συγκεκριμένες ποσότητες γνώμη μου αν έχεις συσκευασμένη αυγοτροφη δώσε τους αν θες δώσε τουσ και κανένα βραστό αυγό μύλο και η μαμά θα φροντίσει ποσό και τι θα χρειαστεί να δώσει προσοχή στο αυγό μετά από δυο ώρες το αποσύρουμε για λόγους υγιεινής και κάθε μέρα φρέσκο νεράκι.

imagemagic.php

αυτές είναι οι βιταμίνες που μιλάς και προορίζονται για την αντιμετώπιση θνησιμότητας νεοσσών, εμβρύων, άγονα αυγά ίσως κάποιος γνωρίζει κάτι να μας πει
 
Tabernil cria για την αντιμετώπιση θνησιμότητας νεοσσών εως να απογαλακτιστουν δοσολογια προληψη 5 γραμαρια στο κιλο αυγοτροφη και 10 θεραπεια μπαινει και στο νερο πολυ καλο σκευμασμα το οποιο δουλευω και εγω
 
Για τα πρώτα 1-2 εικοσιτετράωρα δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Η μητέρα ταΐζει έστω και αν η τροφή που τους παρέχει είναι το γαλακτώδες έκκριμα του προλόβου (του πουλιού το γάλα) και όχι η τροφή που παρέχεις εσύ στους γονείς.

Ανησυχητικά είναι τα σημάδια πλήρους αδιαφορίας, εγκατάλειψης της φωλιάς. Παρακολούθησε διακριτικά από αύριο και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε θα πρέπει να παρέμβεις.
 
δες μια στην ζωοφιλια αγ στεφανου εχει πολλα πραγματα ειναι πανω στον κεντρικο δεν ξερω οδο γιατι ειμαι απο πειραια αλλα ειχα ανεβει να ψωνισω για τα πουλια και τα ψαρια μου και εεναι ολοκληρο syper market για ζωα
 
"http://www.e-pet.gr" αν θελης απο ιντερνετ. Καλα αποτελεσματα.
 
Back
Top