Γενικά Ταλαίπωρος african grey

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Μόλις πριν λίγο γύρισα από ένα petshop των Αθηνών (κοντινό στο γραφείο μου), όπου είπα να πάω για mineral block. Ένας African Grey κλεισμένος σε αυτές τις απεχθέστατες γυάλινες βιτρίνες, κομμένη η κόκκινη ουρίτσα του και χωρίς καθόλου φτέρωμα παρά μόνο γκρι χνούδι σε όλο του το κορμάκι. Τα φτερά του είναι ανοιγμένα και η γλώσσα του κρέμεται έξω. σίγουρα σκάει από τη ζέστη. Είναι μαζί με πολλά πράσινα παπαγαλάκια (σαν Lovebirds μοιάζουν) τα οποία τον τσιμπάνε. Του μιλούσα κι αυτό κόλλησε το προσωπάκι στη βιτρίνα και με κοίταζε. Αναστατώθηκα τόσο πολύ που δεν πήρα τίποτα κι έφυγα.
Φορούσε ένα δαχτυλίδι χοντρό και ασημένιο που δε νομίζω ότι είχε κάτι πάνω, δε ξέρω καν αν ήταν κανονικό δαχτυλίδι δηλαδή.
(Και) αυτό το πουλί, αν δε το πάρει κάποιος θα πεθάνει. Και η εμπορία ζώων δεν θα σταματήσει ποτέ, όσα κι αν πεθάνουν.. Μ' έπιασε η καρδιά μου παιδιά, τι άνθρωποι είναι αυτοί που εμπορεύονται ψυχούλες; Δεν θα σταματήσει ποτέ αυτό.. Δε τα λυπούνται; Εμένα μάτωσε η καρδιά μου που τα είδα.. Εγώ φταίω που πήγα εκεί πέρα, αφού ποτέ δεν πατάω, τι με έπιασε; ☹
 
☹κριμας το πουλακι εγω αν το εβλεπα αυτο θα τοαγοραζα μονο με την προηποθεση οτι θα του προσεφερα οτι χρειαζεται,θα τον εκανα καλυτερα και θα τον προσεχα παραπολυ και μονο που διαβασα το ποστ σου τρελαθηκα ειδηκοτερα που το ειχαν, ετσι που τον τσιμπουσαν τα Lovebirds και που τον ειχαν στο γυαλινο κλουβι ηταν απαραδεκτο😡ασ ελπισουμε οτι καποιος αωθρωπος θα παει να το αγορασει και να του φερφει καταλληλα
 
Μακάρι Άγγελε.. Αν, και όπως έχουμε πει σε άλλο τόπικ, αγοράζοντας ζώα διαιωνίζεται η φρικτή κατάσταση εμπορίας. Δεν έχω κουράγιο να ξαναπεράσω ούτε από την περιοχή. Πολύ λυπήθηκα. Τόσο όμορφο και έξυπνο πουλάκι, με κοίταζε με ικεσία.. Κι αυτό με έχει κάνει να υποφέρω, δε μπορώ να το ξεχάσω..
 
Δε ρώτησα για να είμαι ειλικρινής, ούτε έγραφε κάτι. Στα μικρά πουλάκια (καναρίνια, παπαγαλίνια, κλπ) είχε κι ένα τρισάθλιο χαρτάκι με την "τιμή. Να τα βλέπεις και να σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Είχε κι ένα καναρινάκι (ανάμεσα στα πολλά) που τα ματάκια του ήταν άρρωστα και ήταν κλειστά και του μιλούσα και κουνιόταν κάπως αλλά τα ματάκια τίποτα.
Και το καλύτερο: Κάτω από το τζάμι του ταμείου, φιγουράριζαν φωτό μικρόσωμο σκυλιού ράτσας. Δηλαδή ο ιδιοκτήτης του πετ σοπ είναι και "ζωόφιλος". Μάλιστα..
 
Back
Top