Αναπαραγωγή Ταλαιπωρία αρσενικού κατά την αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω αν το θέμα αυτό είναι για εδώ ή για τις ασθένειες. Παντού βλέπω να λένε ότι η αναπαραγωγή εξαντλεί και κουράζει την κανάρα. Δεν βλέπω πουθενά αναφορές για τους αρσενικούς. Κατά πόσο κουράζεται ένας αρσενικός καθ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας; Μιλάμε για έναν αρσενικό που συμμετέχει ενεργά και ταΐζει μάνα και (όταν με το καλό βγουν) τα μικρά. Ρωτάω γιατί βλέπω την αρσενικό μου πιο εξαντλημένο από ότι με έχει συνηθίσει. Είναι κλεισμένα 5 χρόνων, δεν έχει αρρωστήσει ποτέ και γενικά είναι το πιο ζωηρό καναρίνι που έχει περάσει από το χέρια μου. Τώρα που τον βλέπω να κοιμάται όμως, παρατηρώ μια πιο γρήγορη αναπνοή από ότι συνήθως.
 
Δεν ξέρω αν το θέμα αυτό είναι για εδώ ή για τις ασθένειες. Παντού βλέπω να λένε ότι η αναπαραγωγή εξαντλεί και κουράζει την κανάρα. Δεν βλέπω πουθενά αναφορές για τους αρσενικούς. Κατά πόσο κουράζεται ένας αρσενικός καθ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας; Μιλάμε για έναν αρσενικό που συμμετέχει ενεργά και ταΐζει μάνα και (όταν με το καλό βγουν) τα μικρά. Ρωτάω γιατί βλέπω την αρσενικό μου πιο εξαντλημένο από ότι με έχει συνηθίσει. Είναι κλεισμένα 5 χρόνων, δεν έχει αρρωστήσει ποτέ και γενικά είναι το πιο ζωηρό καναρίνι που έχει περάσει από το χέρια μου. Τώρα που τον βλέπω να κοιμάται όμως, παρατηρώ μια πιο γρήγορη αναπνοή από ότι συνήθως.
Το φορτίο για ένα αρσενικό είναι νομίζω μεγαλύτερο σε ότι αφορά τον κόπο για το τάισμα των νεοσσών...
Πραγματικά ένα καλό αρσενικό θα ταΐσει τη μητέρα όσο επωάζει τα αυγά, θα την ταΐσει όσο αυτή τροφοδοτεί τα μικρά και τα αναλάβει εξολοκλήρου το τάισμα των μικρών όταν αυτή θα ετοιμάσει τη νέα φωλιά... Ταυτόχρονα θα πρέπει να τρώει για τον ίδιο αλλά και τη μητέρα που κλωσά.
Εξαιρετικά επίπονη διαδικασία...
Ακριβώς εξ αιτίας της μεγάλης φόρτισης των πουλιών και της κούρασης που έχουν εγώ προσωπικά σταματώ στη δεύτερη γέννα των πουλιών... Σπάνια και για σημαντικούς εκτροφικούς στόχους περνάω σε τρίτη γέννα ελάχιστων ζευγαριών... κι αυτό με προϋποθέσεις...
 
Επί του πρακτικού, υπάρχει τρόπος να τον ενισχύσει, ενδυναμώσει Γιάννη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Επί του πρακτικού, υπάρχει τρόπος να τον ενισχύσει, ενδυναμώσει Γιάννη;
Καλή υγεία και εξαιρετικά καλή προετοιμασία... και αυτό μόνο για το ξεκίνημα...
Στη συνέχεια καλή διατροφή, καλές συνθήκες φωτισμού, αερισμού, θερμοκρασίας και προπαντός τακτικότατη καθαριότητα...
Νερό για μπάνιο... ακόμη και όταν κλωσούν (άφοβα)
Και να "θυμηθούμε" να σταματήσουμε στη δεύτερη γέννα...
 
Εγω δε θελω ουτε δευτερη να βαλω καλα καλα. Πολυ το φοβαμαι αυτο το ζευγαρι φετος.
 
Ο αρσενικος ειναι μεγαλος σε ηλικια και η καναρα περασε αρρωστιες το χειμωνα. Το εβαλα το ζευγαρι επειδη επεμενε ο κτηνιατρος. Πιστευει οτι η διαδικασια του ζευγαρωματος θα βοηθησει την καναρα ορμονικα.
 
5 χρονών δεν είναι μεγάλος.. Έχει ακόμα αναπαραγωγικά χρόνια μπροστά του.
 
Ο αρσενικος ειναι μεγαλος σε ηλικια και η καναρα περασε αρρωστιες το χειμωνα. Το εβαλα το ζευγαρι επειδη επεμενε ο κτηνιατρος. Πιστευει οτι η διαδικασια του ζευγαρωματος θα βοηθησει την καναρα ορμονικα.
Δεν τα λες τα πουλιά νεαρά, αλλά δεν μπορείς να τα θεωρήσεις και ξεγραμμένα.
Να τα θεωρείς πως βρίσκονται στη μέση ηλικία... με εξαιρετική εμπειρία...
Πιστεύω πως δεν θα σε απογοητεύσουν... Ούτε θα εκτεθούν σε κινδύνους για τη ζωή τους.
 
Σημερινές παρατηρήσεις
1) Υπάρχουν στιγμές που ο αρσενικός αναπνέει από το στόμα, πράγμα που πρώτη φορά παρατήρησα πέρσι μετά την πτερόροια. Κατά τα άλλα είναι υγιής, δεν έχει λίπος ούτε καρίνα, δεν φουσκώνει, και τραγουδάει εκκωφαντικά στα άλλα θηλυκά μου. Υποπτεύομαι ότι με την πάροδο των χρόνων έχει εμφανίσει ένα χρόνιο αναπνευστικό πρόβλημα που εκδηλώνεται όταν κουράζεται (άσθμα;)
2) Είναι συνεπής στα καθήκοντα του μέχρι τέλους. Όταν βγαίνει η κλώσα να φάει πάει και κλωσάει αυτός μέχρι να γυρίσει.
3) Αυτό το σημαδάκι στο μάτι της κλώσας να με ανησυχήσει; Σαν να έφυγαν τα πούπουλα γύρο από το μάτι.
20150418_140905.webp
 
Σημερινές παρατηρήσεις
1) Υπάρχουν στιγμές που ο αρσενικός αναπνέει από το στόμα, πράγμα που πρώτη φορά παρατήρησα πέρσι μετά την πτερόροια. Κατά τα άλλα είναι υγιής, δεν έχει λίπος ούτε καρίνα, δεν φουσκώνει, και τραγουδάει εκκωφαντικά στα άλλα θηλυκά μου. Υποπτεύομαι ότι με την πάροδο των χρόνων έχει εμφανίσει ένα χρόνιο αναπνευστικό πρόβλημα που εκδηλώνεται όταν κουράζεται (άσθμα;)
2) Είναι συνεπής στα καθήκοντα του μέχρι τέλους. Όταν βγαίνει η κλώσα να φάει πάει και κλωσάει αυτός μέχρι να γυρίσει.
3) Αυτό το σημαδάκι στο μάτι της κλώσας να με ανησυχήσει; Σαν να έφυγαν τα πούπουλα γύρο από το μάτι.
View attachment 32890
Το μόνο ανησυχητικό που μπορώ να δω στην κανάρα είναι τα μεγάλα νύχια στα πόδια της...
Όμορφο πουλί... αν θες τη γνώμη μου κακώς το πιάνεις... και δεν υπάρχει κανένα σημάδι ανησυχίας.
 
Μικρά νύχια έχει, από τη φώτο φαίνεται περίεργα. Και γενικά δε την πιάνω, από τότε που γέννησε πρώτη φορά τώρα για το μάτι και για έλεγχο της κοιλιάς. Την πρώτη φορά που ασθένησε το έπαθε ενώ κλωσούσε..
 
Μικρά νύχια έχει, από τη φώτο φαίνεται περίεργα. Και γενικά δε την πιάνω, από τότε που γέννησε πρώτη φορά τώρα για το μάτι και για έλεγχο της κοιλιάς. Την πρώτη φορά που ασθένησε το έπαθε ενώ κλωσούσε..
ΟΚ τότε καμία ανησυχία... Καλή συνέχεια... και φυσικά καλά αποτελέσματα.
 
Back
Top