Ασθένειες Ταλαιπωρημένο καναρίνι

dimitra_1980

PB Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
548
Πόλη
Αθήνα
Πριν τρεις τέσσερις μέρες μια γειτόνισσα της μάνας μου έφυγε για διακόπές και μου άφησε το καναρίνι της για φιλοξενία μέχρι να γυρίσει. Μόλις το είδα έφριξα.Ήταν σε ένα σκουριασμένο κλουβί, βρώμικο, με τεράστια νύχια και παραμορφωμένο στόμα. Στενοχωρήθηκα πολύ που το είδα έτσι. Δεν το φροντίζουν καθόλου και το κακόμοιρο κελαηδάει 25 ώρες το 24ωρο και δεν το πτοεί ούτε καν η πτερόρροια. Του άλλαξα το κλουβάκι του με καινούριο, πέταξα πατήθρες, ταίστρες και τα σχετικά, του έβαλα καλή συσκευασμένη τροφή και πέταξα την χύμα που του είχαν (και μάλιστα σε ανοιχτό μπωλ χωρίς καπάκι). Του έκοψα και τα νυχάκια του αλλά με απασχολεί πολύ η μύτη του που είναι χάλια.. Το βλέπετε και στις φωτό. Τί μπορώ να κάνω γι' αυτό?Του έβαλα ξύλινες πατήθρες και πέτρα της vitakraft για να ξύνει τη μύτη του αλλά δεν ξέρω αν αυτό το βοηθήσει κάπως. Όπως καταλαβαίνετε αν τους πω για πτηνίατρο θα πέσουν κάτω από τα γέλια.Αφού συνήθως η μητέρα μου του βάζει τροφή και νερό πολλές φορές.Αυτοί ξεχνάνε... Τί άλλο μπορώ να κάνω μπας και το βοηθήσω λιγάκι;
 

Συνημμένα

  • DSCI0008.webp
    DSCI0008.webp
    34,8 KB · Προβολές: 297
  • DSCI0009.webp
    DSCI0009.webp
    38,2 KB · Προβολές: 273
Δυστυχώς είναι αργά για να κάνεις κάτι για την μύτη.
Απορώ πώς δεν έχει πεθάνει ακόμα απο ασιτία.☹
Πως καταφέρνει και ανοίγει σπόρους;
Θέλει μαλακή τροφή (αυγό-αυγοτροφή), και μήλα απο τα μαλακά.
Μια πολυβιταμίνη στο νερό του δεν θα κάνει κακό. ΚΡΙΜΑ !☹
 
Αυτό λέω κι εγώ.. Πώς καταφέρνει και τρώει; Του δίνω και αυγο και αυγοτροφή και χθες του άλεσα καρότο, πιπεριά και λίγο μαρούλι και έφαγε.Αλλά μέχρι πότε; Σε δυο βδομάδες θα μου το πάρουν και ποιος θα το φροντίζει μετά; Αν το πάω εγώ στο γιατρό δεν υπάρχει τρόπος να του "λιμάρει" κάπως το ράμφος; Κρίμα γιατί ούτε τριων χρονών δεν πρέπει να είναι απ'ότι θυμάμαι.. Και είναι πολύ δραστήριο πουλάκι. Συνέχεια στην ταίστρα είναι.. Θα το παρακολουθήσω να δω πως στο καλό καταφέρνει και τρώει..
 
Σε δυο βδομάδες θα μου το πάρουν και ποιος θα το φροντίζει μετά;


Σε καταλαβαινω!
Εχω βρεθει κι εγω σε αυτην τη θεση!
Φερτο με τροπο μπας και στο χαρισουν...
 
το οτι κελαηδαει κ αν ειναι θαυμα.

το μεγαλυτερο θαυμα παντως -συμφωνω κ εγω- ειναι οτι δεν πηγε απο ασιτια(!)🙄
αυτο στο ραμφος καλα θα ταν να κοπει.
φυσικα σε γιατρο κ αν αναλαβει.:eyesss:
ακομα κ να το τριβε καπου το καναρινι [πέτρα της vitakraft ]
θα 'κανε ισως κ μηνες να φυγει.

ψαλιδια νυχοκοπτες κ πιθανον αδεξιοι χειρισμοι,θα το τραυματισουν.

μπραβο σου που το φροντισες.
ειναι φοβερα λυπηρο να χουν τα ζωα τους τοσο παρατημενα.
 
Μπράβο σου Δήμητρα που το ανέλαβες! Με τη λίμα που κάνετε τα νυχια σας; Καθε μερα απο λίγο;δε θα εκανε δουλειά;Να του δίνεις τη τροφή οπώς τη δίνεις για να πάρει λίγο τα πάνω του και μετα προσπάθησε αν γίνεται να στο χαρήσουν!
 
... Τί να έκανα; Το λυπήθηκα το κακόμοιρο.Αν βλέπατε σε τί κλουβί ήταν και τι εξαρτήματα είχε μέσα το κλουβί θα αηδιάζατε. Εκτός αυτού το 'χουν παρατημένο χειμώνα καλοκαίρι έξω κρεμασμένο σε έναν τοίχο. Και αν δεν ήταν η μάνα μου δίπλα να του βάζει φαγητό και νερό...
Το σημείο που προεξέχει πάντως από το ράμφος του φαίνεται τελείως "νεκρό" και μαλακό. Υποθέτω οτι ακόμα και με ένα νυχοκόπτη που λέει ο λόγος θα κοβόταν πολύ εύκολα. Εγώ όμως φοβάμαι να επιχειρήσω κάτι τέτοιο.Φαντάζομαι ένας πτηνίατρος θα το έκανε.. Θα κοιτάξω να το πάω κάπου
 
Υποθέτω οτι ακόμα και με ένα νυχοκόπτη που λέει ο λόγος θα κοβόταν πολύ εύκολα. Εγώ όμως φοβάμαι να επιχειρήσω κάτι τέτοιο.Φαντάζομαι ένας πτηνίατρος θα το έκανε.. Θα κοιτάξω να το πάω κάπου
σωστα υποθετεις Δημητρα οτι θα κοβοταν ευκολα,αλλα ακομα πιο σωστα φοβασαι να το επιχειρησεις.

τα καναρινια ακομα κ εξοικειωμενα να ναι με καποιον, κανουν αποτομες κινησεις αν ζοριστουν.

κ στανταρ τρομαζουν πολυ ευκολα.

εγω πριν καιρο πηρα χοντρη τρομαρα, που σκαλωσε το ποδι του αγαπημενου καναρινιου μου στον νυχοκοπτη.
πεταχτηκε ενω δεν τον πονεσα (ειναι λιγο νευρικο το ερμο )
κ οπως πεταχτηκε σκαλωσε το δαχτυλο σ ενα σημειο με αρκετο κενο [ευτυχως]
μολις που κοκκινησε λιγο απ την πιεση.

τωρα θα κλαιγα το δαχτυλο...😱
απο καλη τυχη γλιτωσε κ μαλιστα το κοψιμο νυχιων για μας ειναι υποθεση ρουτινας
σκεψου... Το ραμφος που ειναι κ κοντα στα ματια...😱😕

επειτα αν σου φυγει πιο βαθεια, παλι δεν θα μπορει να φαει...☹
 
Καλα.. Κι εγώ τρέμω όταν τους κόβω τα νύχια μην κάνουν καμιά απότομη κίνηση.. Είναι και υπερβολικά εύθραυστα... Μια σταλιά πουλάκια... φοβάσαι να τα πιάσεις μην τυχόν και τα σφίξεις κατα λάθος.Αλλά τί να κάνεις που δεν υπάρχει και άλλος τρόπος..Άσε που από την τρομάρα τους η καρδιά τους χτυπάει σαν τρελλή και λες..."τώρα θα μου μείνει στα χέρια.." (..φτου φτου.. Μακριά απο μας...)
 
Θα το πώ σίγουρα σε έναν πτηνίατρο. Έπειτα είναι και το άλλο.. Στο ένα πόδι του, το πίσω δαχτυλό του έχει γυρίσει και έχει πάει μαζί με τα άλλα μπροστά. Προφανώς επειδή δε μπορούσε να σταθεί καλά με τα μεγάλα νυχια που είχε... Τί να πω... Ευτυχώς που κελαηδάει, αλλιώς θα το είχαν πετάξει σε κανένα κάδο... Τα νεύρα μου...
 
ευχάριστα νέα...

Κοίταξα σήμερα προσεχτικά το πουλάκι και διαπίστωσα οτι το περιττό κομμάτι του ράμφους του έχει μείνει μισό. Προφανώς η ξύλινη πατήθρα που του έβαλα το βοήθησε αρκετά στο ακόνισμα γιατί το βλέπω πολύ συχνά να ξύνει τη μύτη του εκεί. Έχει μείνει ένα κομματάκι τώρα μόνο, που πιστεύω σε λίγες μέρες θα φύγει κι αυτο. Θα βάλω αύριο φωτό να το δείτε. Πάντως από θέμα συμπεριφοράς το πουλάκι έχει αλλαξει πολύ. Δείχνει πολύ χαρούμενο. Καμμία σχέση με πριν. Τώρα με το που με βλέπει αρχίζει την κουβέντα. Επίσης είναι πολύ δραστήριο και ζωήρό και υποθέτω αυτό είναι καλό σημάδι. Ελπίζω να επανέλθει η μυτούλα του.
 
μια χαρα θα παει δημητρα.
αφου τα καταφερε μεχρι εδω θα συνεχισει... 😀
μπραβο σας
 
Back
Top