Γενικά Ταξίδια και κτηνίατροι!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eli44
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eli44

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2018
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Ταξίδια και κτηνίατροι!

Γειά σας και πάλι. Ετοιμάζομαι να πάρω το πρώτο μου παπαγαλάκι lovebird. Πριν κάνω ένα τέτοιο βήμα θα ήθελα να ενημερωθώ για δύο πολύ βασικά πράγματα. Τη μεταφορά του και τη φροντίδα του από ειδικό.

1ο θέμα:
Έψαξα μερικά πράγματα κυρίως σε ξένα forum και κανάλια στο YouTube και έπεσα πάνω σε σχόλια που έλεγαν ότι ένα ιδιοκτήτης πτηνού είναι καλό να προτιμήσει avian vet - specialized in bird care (δε γνωρίζω τον αντίστοιχο ελληνικό όρο ή αν υπάρχει). Θα ήθελα πολύ τις απόψεις σας πάνω σε αυτό το θέμα ανάλογα με τις εμπειρίες σας. Κατ' επέκταση θα μου ήταν πολύ χρήσιμες μερικές προτάσεις για ειδικούς σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

2ο θέμα:
Ζούσα μόνιμα Αθήνα, όμως πλέον λόγω σπουδών έχω μετακομίσει στη Θεσσαλονίκη. Μετακινουμαι αποκλειστικά με τραίνο.
Γνωρίζω ότι μερικά ζώα δένονται αρκετά με το χώρο τους και στα ταξίδια στρεσάρονται ιδιαίτερα. Διάβασα εδώ ένα σχετικό άρθρο για τους παπαγάλους και τα πράγματα μου φάνηκαν πιο θετικά. Θα εκτιμούσα όμως ιδιαίτερα τις συμβουλές σας βάσει δικών σας εμπειριών, αν θα είναι εφικτες οι μετακινήσεις και ο ασφαλέστερος τρόπος για ένα όμορφο ταξίδι για το ζωάκι μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
1)Εισαι τυχερη καθως και οι 2 πολεις εχουν πτηνιατρους. (Καποιο αλλο μελος μπορει να σου παραθεσει το αρθρο με τα ονοματα τον πτηνιατρων, εγω δεν ξερω-δεν το χω ψαξει πως).
2) Με την καταλληλη φροντιδα-αποκτηση εμπιστοσυνης και την καταλληλη κοινωνικοποιηση μια χαρα θα ειναι στα ταξιδια. Εμεις καναμε ταξιδι 16ωρων με το τρενο αρκετες φορες. Ενα κλουβακι μεταφορας με μια πετσετουλα που να καλυπτει τουλαχιστον τα 3/4 του κλουβιου σε μια τσαντα
 
1)Εισαι τυχερη καθως και οι 2 πολεις εχουν πτηνιατρους. (Καποιο αλλο μελος μπορει να σου παραθεσει το αρθρο με τα ονοματα τον πτηνιατρων, εγω δεν ξερω-δεν το χω ψαξει πως).
2) Με την καταλληλη φροντιδα-αποκτηση εμπιστοσυνης και την καταλληλη κοινωνικοποιηση μια χαρα θα ειναι στα ταξιδια. Εμεις καναμε ταξιδι 16ωρων με το τρενο αρκετες φορες. Ενα κλουβακι μεταφορας με μια πετσετουλα που να καλυπτει τουλαχιστον τα 3/4 του κλουβιου σε μια τσαντα
Σε ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει εδώ αντίστοιχο άρθρο; Δεν το πήρε κάπου το μάτι μου.
16 ώρες και ήταν ήσυχο; Πολύ θετικό. Δε θέλω το υποβάλλω σε καμία στρεσογονο διαδικασία γι αυτο και η συγκεκριμένη ερώτηση. Πότε κάνατε το πρώτο σας ταξίδι από την ώρα που το πήρατε; Κατεβαίνω κάθε μήνα ένα 3ημερο με 2ημερο και δε θέλω να το αφήνω μόνο του. Σκέφτομαι μήπως το πάρω στις διακοπές που θα είμαι μόνιμα Αθήνα, εκτός αν δεν υπάρχει θέμα να ταξιδέψει μαζί μου τις πρώτες μέρες.
 
Σε ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει εδώ αντίστοιχο άρθρο; Δεν το πήρε κάπου το μάτι μου.
16 ώρες και ήταν ήσυχο; Πολύ θετικό. Δε θέλω το υποβάλλω σε καμία στρεσογονο διαδικασία γι αυτο και η συγκεκριμένη ερώτηση. Πότε κάνατε το πρώτο σας ταξίδι από την ώρα που το πήρατε; Κατεβαίνω κάθε μήνα ένα 3ημερο με 2ημερο και δε θέλω να το αφήνω μόνο του. Σκέφτομαι μήπως το πάρω στις διακοπές που θα είμαι μόνιμα Αθήνα, εκτός αν δεν υπάρχει θέμα να ταξιδέψει μαζί μου τις πρώτες μέρες.
Ουτε 1 1/2 μηνα μετα την αποκτηση του στο κλουβι ειχα την αγαπημενη τιυ κουνια και την αγαπημενη του λιχουδια και ηταν μια χαρα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ουτε 1 1/2 μηνα μετα την αποκτηση του.

Ουτε 1 1/2 μηνα μετα την αποκτηση του στο κλουβι ειχα την αγαπημενη τιυ κιυνια και την αγαπημενη του λιχουδια και ηταν μια χαρα
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
 
Πολύ σημαντικό που πριν αποκτήσεις το πουλάκι που θέλεις... Αναζητάς πληροφορίες, ακολουθείς το σωστό δρόμο για να γίνουν όλα πιο ευκολα... Μπράβο σου!
Το καλύτερο θα ήταν να έχεις ένα πτηνίατρο που θα δει το πουλάκι προληπτικά όταν το αποκτήσεις άλλα και αν χρειαστεί στο μέλλον. Γενικά ένας γιατρός είναι απαραίτητος και για όσους έχουν στη περιοχή τους είναι πολύ ανακουφιστικό και θα πρέπει να νιώθουν ασφάλεια!

Όσον αφορά τα ταξίδια, να σε αγχώνει... Είναι όλα θέμα εκπαίδευσης, προετοιμασίας και η όλη διαδικασία γίνεται πιο εύκολη και χωρίς προβλήματα αν τα πουλάκια μας προετοιμαστουν πριν το ταξίδι τους.
Ένα άρθρο που θα σε βοηθήσει είναι και το παρακάτω... (πατάς επάνω στα πορτοκαλί γράμματα)
Ταξιδεύοντας με τον παπαγάλο μας


Πίστεψε με αν προετοιμαστούν και γίνουν όλα με τη σωστή διαδικασία... Τα ταξίδια σας θα γίνουν ρουτίνα και για τους 2 σας!
Με το καλό να το δεχτεις το φιλαράκι σου!
 
@vagelis76, Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Το άρθρο το διάβασα και είναι αρκετά κατατοπιστικο κυρίως στο τεχνικό κομμάτι (προμήθειες γισ το ταξίδι κλπ) απλά έκανα το ποστ και για να συλλέξω εμπειρίες για ασφάλεια ίσως περισσότερο, μιας και πρώτη φορά θα έχω κατοικίδιο και θα ήθελα να κάνω ο,τι καλύτερο για να μη στρεσαριστει λεπτό.

Ψάχνω κτηνίατρο, βρήκα με τη βοήθεια μιας διαχειριστριας αντίστοιχο ποστ εδώ με αρκετά ονόματα και ήδη βρήκα κάποιον για τη μια μου κατοικία που είναι και η ποπ σημαντική για αρχή μιας και όλο το χειμώνα θα είμαι εκεί!

Σε ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να εννοούσες "να μην αγχώνεσαι" κι όχι "να αγχώνεσαι" για το ταξίδι 😛 σ ευχαριστώ και πάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
... Πίστεψε με αν προετοιμαστούν και γίνουν όλα με τη σωστή διαδικασία...τα ταξίδια σας θα γίνουν ρουτίνα και για τους 2 σας!.
Εκ της πείρας μου, μια...πολύ ευχάριστη ''ρουτίνα'' 😉
 
Εκ της πείρας μου, μια...πολύ ευχάριστη ''ρουτίνα'' 😉
Και με έντονα γράμματα! Θα με ξε-αγχωσετε πλήρως καλέ. Στο τέλος θα πηγαίνω θεραπευτικές διακοπές μόνο με τον παπαγάλο μου! :D
 
Και με έντονα γράμματα! Θα με ξε-αγχωσετε πλήρως καλέ. Στο τέλος θα πηγαίνω θεραπευτικές διακοπές μόνο με τον παπαγάλο μου! :D

'Ετσι πρέπει να συμβεί...η συμβίωση μας να έχει ρόλο ψυχοθεραπείας και χαλάρωσης... Και όχι να μας προσθέτει άγχος, εφόσον έχουμε φροντίσει να ετοιμαστούμε πριν την απόκτηση του μικρού μας φίλου.. Κι εσύ το κάνεις ήδη!
 
Και με έντονα γράμματα! Θα με ξε-αγχωσετε πλήρως καλέ. Στο τέλος θα πηγαίνω θεραπευτικές διακοπές μόνο με τον παπαγάλο μου! :D
Όταν διαπιστώνεις πως μια τόση δα ψυχούλα δείχνει τόσο έντονα ευχαρίστηση και περιέργεια κάθε φορά που ταξιδεύει, πραγματικά εξελίσσεται σε, θεραπευτικό το ταξίδι!
 
'Ετσι πρέπει να συμβεί...η συμβίωση μας να έχει ρόλο ψυχοθεραπείας και χαλάρωσης... Και όχι να μας προσθέτει άγχος, εφόσον έχουμε φροντίσει να ετοιμαστούμε πριν την απόκτηση του μικρού μας φίλου.. Κι εσύ το κάνεις ήδη!
Στη φάση που είμαι βοηθάει πάρα πολύ να σκέφτομαι και να ανυπομονώ για κάτι τέτοιο! Ήθελα πάντα κατοικίδιο και είναι ο,τι πιο όμορφο αυτή τη στιγμή!
 
Όταν διαπιστώνεις πως μια τόση δα ψυχούλα δείχνει τόσο έντονα ευχαρίστηση και περιέργεια κάθε φορά που ταξιδεύει, πραγματικά εξελίσσεται σε, θεραπευτικό το ταξίδι!
Διάβασα κάτι σχετικό και ειδικά τα lovebirds λένε ότι έχουν μεγάλη περιέργεια. Μακάρι να το ευχαριστιεται κάθε φορά και να μην το ενοχλεί τίποτα! Αν δω ότι του αρέσει θα χαρώ ιδιαίτερα! Δε θέλω να το σκέφτομαι από την πλευρά μου.
 
Τι είδος παπαγάλου σκέφτεσαι να αποκτήσεις;
Έχεις βρει κάποιον έμπιστο εκτροφέα που έχει προσεγμένα πουλιά ή θα απευθυνθείς σε κατάστημα πετ σοπ;
Lovebird! Έχω δει και τα υπό είδη, μ αρέσουν κάποια συγκεκριμένα, αλλά θα τα δω και όποιο κάνει το κλικ. Ψάχνω εκτροφείο με τη φίλη μου και τον πατέρα της, οι οποίοι έχουν εμπειρία οπότε θα βρεθεί σίγουρα κάποιος έμπιστος. Έχω αποκλείσει την περίπτωση του πετ σοπ.
 
Back
Top