Γενικά Ταξίδι στο εξωτερικό (Ιταλία) με παπαγάλο

christina07

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2020
Μηνύματα
1.213
Πόλη
Κομοτηνή
Καλησπέρα στο φόρουμ! Φιλη θέλει να μετακομίσει στο εξωτερικό (Ιταλία) για επαγγελματικούς λόγους, έχει έναν παπαγάλο green cheek conure, τον όποιον δεν θέλει να αποχωριστεί. Ο παπαγάλος φυσικά διαθέτει κλειστό δαχτυλίδι εκτροφείου αλλά δεν έχουν απόδειξη ή κάποιο άλλο πιστοποιητικό (το τεστ dna μόνο). Ψάχνωντας στο διαδίκτυο για το χαρτί cites βρήκα την φόρμα που θα πρέπει να συμπληρώσει και δεν αναφέρει κάτι για απόδειξη, λέτε να υπάρξει θέμα; Η μεταφορά θα γίνει με πλοίο. (Από την Ιταλία είναι ενταξει,ζητούν μόνο ένα χαρτί από κτηνίατρο στο οποίο θα αναφέρεται πως το πουλάκι είναι υγειεστατο). Υπάρχει περίπτωση επειδή είναι με πλοίο να μην υπάρξει κανένας έλεγχος;
 
Αν και έχω 12 χρόνια να πάω Ιταλία, θυμάμαι ότι τότε δεν υπήρχε κανένας έλεγχος, σαν να πήγαινες στην Πάρο ας πούμε. Βέβαια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τοτε
 
Ας ενημερώσω το θέμα:
Η κυρία στο τηλέφωνο δεν γνώριζε τι χαρτί είναι αυτό και με ενημέρωσε πως κυρίως χρειάζεται η βεβαίωση εκτροφέα (πρώτη φορά το ακούω) και όχι τόσο η απόδειξη. Ήταν και ολίγον ειρωνική αλλά τουλάχιστον μας εξυπηρέτησε. Από την στιγμή που δεν υπάρχει τέτοια βεβαίωση σε 2 μήνες θα σας ενημερώσω για το αν υπήρχε έλεγχος στο πλοίο ή όχι 😂
 
Νέα ενημέρωση! Η φιλη μου επικοινώνησε με το γραφείο που εκδίδει την άδεια εξαγωγής ή το πιστοποιητικό στην Θεσσαλονίκη, η κυρία που την εξυπηρέτησε μέσω email ήταν αρκετά πιο βοηθητική και ευγενική, ζήτησε να σταλθεί η δήλωση με συμπληρωμένα στοιχεία (την είχε αφησει κενή για να μην γίνει τίποτα) ώστε να ελέγξουν τα στοιχεία (ότι δηλαδή ο άνθρωπος έχει άδεια εκτροφέα,κάτι που έχει). Από τον τρόπο που διατύπωσε το μήνυμα κατάλαβε πως μάλλον θα το εκδώσει το πιστοποιητικό. Όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω το θέμα για μελλοντικούς υποψήφιους αγοραστές ή ταξιδιώτες ώστε να έχουν την δήλωση στα υπόψιν τους.
 
Και επίσημα ο Αλμπέρτο (παπαγάλος) άλλαξε εθνικότητα. Το χαρτί δεν το βγάλανε τελικά γιατί άλλα λόγια να αγαπιόμαστε,δεν βγήκε ακρη αν και το δασαρχείο στην Θεσσαλονίκη ήθελε να βοηθήσει! Πιστεύω έτσι όπως μας τα είπαν πως με αυτό το χαρτί (ή παρόμοιο τέλος πάντων) θα μπορεί να εκδοθεί το πιστοποιητικό. Στο πλοίο δεν υπήρξε κανένας έλεγχος (μπορεί επειδή ασχολούνται με τον κοβιντ να ξέχασαν τα κατοικίδια) και έτσι κατάφεραν να φτάσουν στην Ιταλία. Όλα καλά!
 
Back
Top