Γενικά Ταξίδι στο εξωτερικό με παπαγάλους

ParrotletTwityZeta

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2020
Μηνύματα
795
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα Petbirds,

Μετά από καιρό, σας ξαναγράφω επειδή το καλοκαίρι πιθανότατα θα πάμε για διακοπές στο εξωτερικό για περίπου 25 μέρες. Σε 2 πτήσεις, (μια 30 λεπτά και άλλη 1,5 ώρα)με αεροπλάνο πρέπει να πληρώσω εισητήριο ή κάτι και πιστεύετε είναι ασφαλές για τα παπαγαλάκια; Θεωρείται καλύτερο να τα αφήσω σε κάποιο οικείο πρόσωπο ή να τα πάρω μαζί μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Με την αεροπορική έχετε μιλήσει;
Οι περισσότερες επιτρέπουν μόνο σκύλους-γάτες (και ικτίδες=νυφιτσοειδή). Εαν το επιτρέπει θα έχει και συγκεκριμένες προδιαγραφές/κανόνες.
 



Καλησπερα. μαλλον θα χρειααστουν επισημες επικοινωνιες με εταιρειες αλλα και υπηρεσιες ισως δικες μας και δικες τους. .Αλλωστε μιλατε για ταξιδι στο εξωτερικο για 25 μερες και επιστροφη.Η χωρα που θα πατε μπορει να εχει συγκεκριμενες απαιτησεις διαδικασιες και εντυπα για να μπουν παπαγαλοι στο εσωτερικο της και να ξαναβγουν σε λιγες μερες
 
@ParrotletTwityZeta
Θα πρέπει να μιλήσετε με όλες τις πιθανές εταιρίες τότε. Για εκτός ΕΕ δεν θα το επιχειρούσα καν γιατί μπορει να μπλέξετε πολύ ή να διακινδυνεύσετε κατάσχεση κλπ. Επίσης μάλλον είναι πρόβλημα αν δεν έχουν κλειστό δαχτυλίδι τα πουλιά.

Νομίζω αν μελετήσετε τα θέματα που παρεθεσε ο Φιλομαθής θα βγάλετε άκρη.

Καλή τύχη!
 
Καλησπέρα.
Θεωρείται καλύτερο να τα αφήσω σε κάποιο οικείο πρόσωπο ή να τα πάρω μαζί μου;
Καλύτερα να τα αφήσεις σε κάποιο υπεύθυνο άτομο που έχει κάποιες βασικές γνώσεις για να τα φροντίζει.
Το ταξίδι στο εξωτερικό για τα πουλιά είναι:
1. ιδιαίτερα ακριβό
2. ιδιαίτερα περίπλοκο όσον αφορά τα χαρτιά που χρειάζονται να συνοδεύουν τα πουλιά.
3.τα πουλιά ταξιδεύουν στο cargo και όχι στην θέση των επιβατών.
4.δεν εξυπηρετούν όλες οι αεροπορικές μεταφορές πουλιών ή ζώων.
 
Back
Top