Φροντίδα Ταξιδι κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bounisia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bounisia

PB New Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
10
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια χαρα σε ολους.Λέγομαι ελεαννα και ειμαι καινουρια στο φορουμ.

Εχω εναν παπαγαλο κοκατιλ που τον ονομασα Πικασο. Το προβλημα ειναι οτι τον χαρηκα μονο ενα μηνα και αυτο γιατι εφυγα για τον τελευταιο χρονο σπουδων μου Κυπρο. Τωρα τον προσεχουν οι γονεις μου και υποστηριζουν οτι ειναι καλα μαζι τους και οτι αμα τον φερω εδω θα ταλαιπωρηθει απο το ταξιδι. Το θεμα ειναι ομως οτι ειναι δικος μου και οτι θα με δει λιγο καιρο μεσα σε αυτο το χρονο(θα παω ελλαδα νοεμβρη για 7μερες και δεκεμβρη για 1.5μηνα). Και πολυ φοβαμαι οτι η εκπαιδευση του μολις γυρισω θα ειναι δυσκολη. Για να ακριβολογω σκεφτομαι να τον φερω ιανουαριο και να γυρισουμε μαζι τελη μαιου. Ειναι λιγος ο καιρος που θα ειμαστε μαζι; Αξιζει να τον φερω ή να περιμενω επιπλεον 4 μηνες; 😕
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Ελεάνα (ωραίο όνομα)! 🙂

Εγώ θα σου πρότεινα να μην τον πάρεις μαζί σου στην Κύπρο μιας και 4 μήνες είναι λίγοι κατά τη γνώμη μου. Αν καθόσουν περισσότερο θα σου έλεγα να τον πάρεις αλλά τώρα για 4 μήνες να κάνει όλο αυτό το ταξίδι;

Μπορείς να τον εκπαιδεύσεις μια χαρά κι όταν θα γυρίσεις πίσω, δεν θα αλλάξει κάτι. Όπως θα του αφιέρωνες ένα χρονικό διάστημα για να τον εκπαιδεύσεις τώρα, το ίδιο θα κάνεις κι αργότερα δεν θα αλλάξει κάτι στο πότε θα ξεκινήσεις την εκπαίδευση. 😉

Γνώμη μου όλα αυτά. Η απόφαση είναι δική σου.
 
Καλως ηθες καταρχην Ελεαννα!

Θα συμφωνησω με την Αναστασια αλλα ηθελα μονο να διευκρινησω κατι. Με τι μεσο ταξιδευεις και ποσες ωρες ειναι το ταξιδι;
 
αχ ειναι και κατι ακομα..

οι γονεις μου τον εχουν στο σπιτι σε ενα ψηλο σημειο γιατι εχουμε και γατο. Βεβαια δεν ειναι επικινδυνος αλλα για καλο και για κακο τον εχουν εκει οταν λειπουν. Τις περισσοτερες ωρες της ημερας ειναι μονος. Νομιζω πως εχει ανιαρη ζωη παρολο που οι γονεις μου τον κατεβαζουν και ασχολουνται μαζι του οταν ειναι εκει.φοβαμαι μην αρχισει και αυτοτραυματιζεται απο τη βαρεμαρα;να του παρω κατι να ασχολειται τωρα που θα παω;αχ τι να κανω;
 
ειναι 2ωρες ταξιδι μονο με αεροπλανο(αλλα βαλε και τις ωρες που ειμαστε στο αεροδρομειο και μια ενδεχομενη καθυστερηση)
 
Καταρχήν Ελεάνα γάτα και πουλί στον ίδιο χώρο δεν συνδυάζονται. Θα έχεις ή το ένα ή το άλλο.

Το κλουβί είναι σε μέρος όπου οι γονείς σου περνάνε τις περισσότερες ώρες της ημέρας τους; Του έχετε παιχνίδια στο κλουβί; Για πόσο ασχολούνται μαζί του οι γονείς σου;
 
Τον εχουν στο σαλονι. Εκει καθονται τις περισσοτερες ωρες. Παιχνιδια εχει αλλα οσο ημουν εκει δεν επαιξε καθολου. Ειναι και ο αδελφος μου εκει ο οποιος πολλες φορες τον παιρνει στο δωματιο του οταν παιζει κοντρα μπασο και ο Πικασο συνοδευει τη μελωδια με το τραγουδι του. Οσο για τη γατα ειλικρινα δεν ειναι καθολου επικυνδινη. Ειναι εξω συνηθως η κοιμαται. Τι να σου πω παντως:ακριβη ωρα για το ποσο ασχολουνται δεν ξερω.. Εχει καποιο στανταρ;
 
Εγω γνωριζω πολλους ανθρωπους που εχουν και γατες και πουλια αλλα θελει αρκετη προσοχη. Οταν φευγουμε απο το σπιτι διαχωριζουμε σε ξεχωριστα δωματια τη γατα και αλλου το πουλι με κλειστες πορτες, το ιδιο και οταν το πουλι βρισκεται εξω απο το κλουβι του. Και οταν ειμαστε εκει εχουμε τα ματια μας 1114!:D

Να του παρεις παιχνιδακια απο καποιο πετ σοπ για να περναει την ωρα του παιζοντας. Επισης εαν θελεις να τον εξημερωσεις και δεν ειναι ηδη εξημερωμενος το οτι τον εχετε κρεμασμενο ψηλα δε βοηθαει καθολου. Πρεπει να βρισκεται σε επιπεδο χαμηλοτερο που να εχετε επαφη με τα ματια χωρις να σηκωνεις το κεφαλι σου για να τον κοιταξεις, πιο κατω απο το επιπεδο των ματιων σου καλυτερα. Αλλα και παλι προσοχη στη γατα! 🙄

2 ωρες με το αεροπλανο δεν ειναι μεγαλο το ταξιδι αρκει να εχεις βοηθεια με το κλουβι στην επιβιβαση-αποβιβαση. Εγω νομιζω πως μπορεις να τον παρεις εαν θελεις ωστε να τον χαρεις με την ησυχια σου. Δωσε βαση στην εταιρεια που θα ταξιδευεις για το εαν υπαρχει κλιματισμος στο χωρο των αποσκευων-στο χωρο οπου μπαινουνε τα ζωα.
 
Παιχνιδια εχει αλλα οσο ημουν εκει δεν επαιξε καθολου.

Ίσως αν της βάζατε λίγη μουσική ή να είχατε αναμμένη την τηλεόραση για να νιώθει ότι έχει παρέα; 🙄

Ειναι και ο αδελφος μου εκει ο οποιος πολλες φορες τον παιρνει στο δωματιο του οταν παιζει κοντρα μπασο και ο Πικασο συνοδευει τη μελωδια με το τραγουδι του.

Ο αδερφός σου δεν μπορεί να ασχολείται μαζί του για να έχει παρέα; Να του μιλάει και να παίζει μαζί του; Έστω μέχρι να γυρίσεις πίσω και να τον αναλάβεις εσύ.🙄

Οσο για τη γατα ειλικρινα δεν ειναι καθολου επικυνδινη. Ειναι εξω συνηθως η κοιμαται.

Εγώ στη θέση σου δεν θα είχα την γάτα μαζί με το πουλί μου. Ποτέ μην είσαι σίγουρη για καμιά γάτα... Είναι παμπόνηρες και κάνουν πράγματα εκεί που δεν το περιμένεις. Άλλωστε είναι στην φύση της να κυνηγάει τα πουλιά 😉

εχει καποιο στανταρ;

Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό όριο για να ασχολείσαι μαζί του. Όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο! 🙂
 
Ειχα διαβασει για το οτι δεν πρεπει να τον εχουμε ψηλα, γιαυτο και το ανεφερα.Ωστοσο ομως δεν ειναι ψηλα ολη τη μερα. Θα παρω τηλεφωνο τον πατερα μου να μου διευκρινισει για το που τον εχουν οταν λειπουν.

Δηλαδη πιστευεις δεν ειναι ταλαιπωρια; Στο αεροδρομειο που πηρα τηλεφωνο δεν ηταν και πολυ εξυπηρετικοι ουτε φιλικοι. Υπηρχαν ακομα και υπαλληλοι που μου ειπαν οτι δεν μπορω να τον παρω. Γενικως μπαχαλο γιαυτο και δεν τον πηρα απο την αρχη.
 
Back
Top