Γενικά Ταξιδι στο εξωτερικο θα πειραξει το μπατζι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arsof
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arsof

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
13
Πόλη
Καρδίτσα
Το καλοκαιρι εχουμε αποφασισει να παμε στην Μοσχα για τουλαχιστων 10 μερες.Αυτο το διαστημα το μπατζι θα ειναι μονο. Εννοειτε οτι πριν φυγουμε θα του αφησουμε αρκετη τροφη, νερο και αυγο αλλα μηπως θα αγριεψει η μηπως θα παθει κατι;
 
10 μέρες είναι πάρα πολλές για να μείνει μόνο του και φυσικά δε θα φτάσει η τροφή και το νερό... Δεν μπορεί να πηγαίνει κάποιος σπίτι κάθε 3 μέρες να ανανεώνει φαγητό και νερό;

Αν το έχετε εξημερωμένο και το βγάζετε από το κλουβί συχνά και ξαφνικά μείνει για 10 μέρες μόνο του χωρίς να βλέπει άνθρωπο και κανείς να μην ασχολείται μαζί του, εγώ προσωπικά πιστεύω πως θα αγριέψει... Μιας φίλης μου το παπαγαλάκι, όταν ήταν μικρό σε ηλικία και πλήρως εξημερωμένο, πήγαν οικογενειακώς διακοπές στη Γερμανία και το άφησαν στη θεία να το φροντίζει, η οποία του έβαζε μόνο νερό και φαγητό. Όταν γύρισαν τους δάγκωνε και δεν τους ερχόταν.. Ακόμα και τώρα μετά από πολύ καιρό, δεν είναι όπως ήταν... Έχει αγριέψει... Πλέον είναι καλύτερα αλλά όχι όσο εξημερωμένο και φιλικό ήταν.

Όλα τα είδη παπαγάλων έχουν πολύ υψηλά τον δείκτη της κοινωνικής και συναισθηματικής νοημοσύνης και είναι πολύ έξυπνα ζώα που μπορούν να νιώσουν την απώλεια και την εγκατάλειψη, ακόμα και αν είναι για 10 μέρες ταξίδι.
 
για την τροφη δεν υπαρχει προβλημα, εχω 4 ταϊστρες αλλα για τα αλλα που ειπες υπαρχει προβλημα.
 
Αν ήσουν Αθήνα εγώ θα στο κρατούσα! Είναι κρίμα 10 μέρες μόνο του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: arsof
για την τροφη δεν υπαρχει προβλημα, εχω 4 ταϊστρες αλλα για τα αλλα που ειπες υπαρχει προβλημα.
εκτός όλων των άλλων, υπάρχει πρόβλημα και για το νερό του...10 ημέρες χωρίς αλλαγή (και μάλιστα μέσα στο καλοκαίρι) είναι υπερβολικά πολλές...
 
Επισης το ατομο που θα βρεθει πρεπει να το βγαζει και λιγο εξω εκτος απο τα βασικα που πρεπει να κανει, τουλαχιστον 1 φορα στις 2-3 μερες αλλιως θα αγριεψει οπως ειπε και η Αλικη (τροφη, νερο, λαχανικο, φρουτο).
 
Επισης το ατομο που θα βρεθει πρεπει να το βγαζει και λιγο εξω εκτος απο τα βασικα που πρεπει να κανει, τουλαχιστον 1 φορα στις 2-3
μερες αλλιως θα αγριεψει οπως ειπε
και η Αλικη
(τροφη, νερο, λαχανικο, φρουτο).

Για να το βγαζει και εξω απ το κλουβι εννοειται πως θα πρεπει να εχει καποια εμπειρια, γιατι οσο να 'ναι τροφη και νερο μπορει να αλλαξει ο οποιοσδηποτε αν του δειξεις τον τροπο.. Πιστευω οτι ειναι λιγο επικυνδινο να αναθεσεις σε εναν ανθρωπο χωρις εμπειρια απο πουλια να βγαζει το παπαγαλακι εξω.. Περα απ το οτι μπορει να μην γνωριζει τους κινδυνους που διατρεχει το πουλακι οταν αφηνεται ελευθερο στο σπιτι, θα ειναι δυσαρεστο και για τον ιδιο και για το ζωο να το κυνηγαει μετα μεσα στο σπιτι για να το ξαναπαει στο κλουβι.. Εγω προσωπικα δε θα εμπιστευομουν σε καποιον την εξοδο του παπαγαλου μου απ'το κλουβι...
 
Ναι εχεις δικιο... Ενταξει τωρα τι να κανουμε τουλαχιστον ας αλλαζει τροφη και νερο!
 
Back
Top