Διατροφή Τα Ζακό μου δεν δίνουν σημασία στην αυγοτροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kokisbox
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kokisbox

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2016
Μηνύματα
26
Πόλη
Καστοριά
Τα Ζακό μου δεν δίνουν καμια σημασία στην versele laga gold patee αυγοτροφή. έχετε καμιά ιδέα για να αρχίσουν να τρώνε; μήπως να την αναμείξω με σπόρους; Πόσες ημέρες μπορεί να παραμένει διαθέσιμη στους παπαγάλους;
 
Πρώτη φορά την αγόρασες; Μήπως έχει χαλάσει;
Πως την συντηρείς; Αν δεν κάνω λάθος, οι πατέ χαλάνε εύκολα... Και αν έχεις την αυγοτροφή, που έχει ελάχιστο αυγό, δηλ 1% εγώ στην θέση σου δεν θα την προτιμούσα...
Επίσης θα έβαζα μέσα κάποιο βότανο,ρίγανη πχ η βασιλικό, η κάποιο ξηρό καρπό που να τρώνε..
Δοκίμασε απλά κάποια άλλη αυγοτροφή. Γιατί υπάρχουν πουλιά που τρώνε τα πάντα και υπάρχουν και πουλιά που δεν τρώνε και αμέσως Ότι τα βάλεις η και καθόλου και γι αυτό πρέπει να δοκιμάζουμε διάφορα μείγματα η αυγοτροφές, μέχρι να δούμε τι προτιμαν και τρώνε με ευχαρίστηση.:)
 
Επίσης θα έβαζα μέσα κάποιο βότανο,ρίγανη πχ η βασιλικό, η κάποιο ξηρό καρπό που να τρώνε..
Δοκίμασες αυτό που σου έγραψε η Εύα; Ίσως παρακινηθούν και αρχίσουν να τρώνε.
 
Χρειάζονται όντως αυγοτροφή οι Ζακό; Δεν καλύπτεται με άλλον τρόπο η ανάγκη τους σε πρωτεΐνες μέσω της διατροφής;
 
Χρειάζονται όντως αυγοτροφή οι Ζακό; Δεν καλύπτεται με άλλον τρόπο η ανάγκη τους σε πρωτεΐνες μέσω της διατροφής;
Ίσως μια φορά την εβδομάδα, αν τους έδινε ελάχιστα καρύδια η αμύγδαλα να ήταν εντάξει, αλλά δεν χάνει και τίποτα να δοκιμάσει να τα δώσει και αυγό...

Εσύ @ektoras 500 τι αυγοτροφή δίνεις στον ζακό σου;δώσε καμιά ιδέα στον φίλο απο δω... 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
αν δεν κάνω λάθος, οι πατέ χαλάνε εύκολα..
Έχω αγοράσει πατέ αυγοτροφή για καναρίνια με τη σύσταση του εμπόρου ότι οι πατέ είναι αυτές που δεν αλλοιώνονται εύκολα και μπορούν να διατηρηθούν και μερικές ημέρες στο κλουβί.
 
Έχω αγοράσει πατέ αυγοτροφή για καναρίνια με τη σύσταση του εμπόρου ότι οι πατέ είναι αυτές που δεν αλλοιώνονται εύκολα και μπορούν να διατηρηθούν και μερικές ημέρες στο κλουβί.
Βασικό ρόλο παίζει η θερμοκρασία. Είναι κατανοητό ότι τους θερινούς μήνες αλλοιώνεται πολύ πιο γρήγορα από ότι τους χειμερινούς. Επίσης, το ιδανικό είναι να προσφέρουμε μικρές ποσότητες, ώστε να διατηρεί τη φρεσκάδα της.
 
Χρειάζονται όντως αυγοτροφή οι Ζακό; Δεν καλύπτεται με άλλον τρόπο η ανάγκη τους σε πρωτεΐνες μέσω της διατροφής;
Φυσικά Σταύρο, με αυγό βραστό, ακόμα και (ελάχιστο) νερόβραστο κοτόπουλο κάθε 10-15 ημέρες ή ψάρι
 
Back
Top