Αναπαραγωγή Τα αλλα δεν θα τα καταφερουν

Kiriakos Hadjiloucas

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2016
Μηνύματα
135
Πόλη
Φρέναρος
μου εβγαλε 4 καναρινακια το ζευγαρι μου το πορτοκαλι.. Τα δυο βγηκαν μια μερα και τα αλλα δυο μετα απο δυο μερες τα ταισα λιγο αλλα δεν εχουν την δυναμη μονο τα δυο μεγαλα ειναι ταισμενα.. Τα αλλα δεν θα τα καταφερουν
 
Κυριάκο τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δε θα τα καταφέρουν; Ποσο ημερών είναι; Άσε το ζευγαρι στην ησυχία του και μη τα ενοχλείς συνέχεια. Πρόσφατα είχες ανοίξει ένα θέμα το οποίο είναι αυτο:
https://community.petbirds.gr/threads/Έκανα-λάθος-κι-έμαθα.27062/
Τώρα γιατί το επαναλαμβανεις;
 
μονο τα δυο μεγαλα ειναι ταισμενα.. Τα αλλα δεν θα τα καταφερουν
Ακόμη κι έτσι να είναι που αμφιβάλω... εσύ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
Αν μάλιστα ενοχλήσεις μπορεί και τα δυο μεγάλα να βρεθούν σε δύσκολη για τη ζωή τους θέση.
 
Ε μα αυτα δεν τα ειδα απο υην μερα που βγηκαν δυο μερες ταισμενα ετσι θα χασουν την ζωη τους
 
Άσε το ζευγαρι στην ησυχία του και μη τα ενοχλείς συνέχεια. Πρόσφατα είχες ανοίξει ένα θέμα το οποίο είναι αυτο:
Αν μάλιστα ενοχλήσεις μπορεί και τα δυο μεγάλα να βρεθούν σε δύσκολη για τη ζωή τους θέση.
βρε Κυριάκο.. Βρε Κυριάκο! Διάβασε με πολύ προσοχή, σε παρακαλώ,τι σου γράφουν οι φίλοι πιο πάνω και πόσο σωστά συμπληρώνουν ο ένας τον άλλον και στη συνέχεια εσυ.. Απλά ακολούθησέ το!
 
Κυριάκο θα στο επαναλάβω για πολλοστή φορά διότι είσαι νέο παιδί και φίλος της ομάδας του petbirds. Κατά την αναπαραγωγη των καναρινιων μας προσπαθούμε να τα ενοχλούμε όσο το δυνατό λιγότερο. Τα τροφοδοτούμε με σπόρους, με αυγο βρασμένο, με αυγοτροφη, με φρέσκο νεράκι μια-δύο φορές τη μέρα και αργότερα μετά τις 10 ημέρες ζωής τους με φρούτα και λαχανικά. Όταν προβαίνουμε στην τροφοδοσία ελέγχουμε διακριτικά και την κατάσταση που επικρατεί στη φωλιά. Δεν αφαιρούμε φωλιές για να ταισουμε νεοσσους χωρίς λόγο και χωρίς να έχουμε εμπειρία. Δεν καθόμαστε συνέχεια μπροστά στο κλουβί να τα παρατηρούμε, γιατί τότε πολύ πιθανών οι γονείς να τα εγκαταλειψουν. Όταν οι γονείς βρίσκουν τους νεοσσους ταισμενους χάνουν το ενδιαφέρον τους και σταματούν την τροφοδοσία. Αυτή τη στιγμή τα πουλάκια μπορεί να μην είναι ταϊσμένα και μόλις εσύ απομακρυνθείς από το κλουβι να τα ταισουν. Σπανίζουν οι περιπτώσεις γονιών που δεν ταΐζουν. Κυριάκο μου αν θέλεις να καμαρώσεις τους νεοσσους στο κλαρι φρόντισε να τα αφήσεις στην ησυχία τους.
 
Παιδια μια εξεληξη... Τα ταισα γοα τελευταια φορα εγω την ωρα που σας εστειλα το μυνημα... Καιου ειπατε να μην ξαναενοχλησω..5 τα ταισα πηγα τωρα για τελευταια φωρα σημερα η πρα 7:25 και τα 2 απο τα τρια τα μεγαλα ηταν ταισμενα λογικα τα ταισαν οι γονεις το ενα ειναι πολυ πολυ μικρο δεν μομιζω να τα καταφερει τα πρωτα δυο ηταν ταισμενα.. Σας ευχαριστω
 
Παιδια εκανα οτι μου ειπατε τα ειδα τωρα το απογευμα εχασα το ενα μικρο... Τα δυο ειναι 4 ημερων και το μικρουλλι ειναι 2 ημερων και ειναι παντα ταισμενο δεν ξερω πως γινετε 😀 τρωει ο μικρος μεσα στους μεγαλους εχουν δοαφορα 2 ημερων και ειναι διπλασιοι του πως γινετε
 
Μεγαλύτερα σε ηλικία σημαίνει μεγαλύτερο στόμα...
Πάντα θα παίρνουν αυτά πρώτα το φαγητό από τους γονείς.
Τα μικρότερα θα φάνε αφού χορτάσουν οι μεγάλοι... Δυστυχώς
Όσο πιο μεγάλη η διαφορά τους τόσο πιο επικίνδυνο για της ζωή τους γίνεται το τάισμα...
 
Μα το περιεργο ειναι οτι οποτε κοιταξα σημερα παντα ηταν ταισμενος ο μικρος

αυτο το ζευγαρι δεν περειμενα να βγαλει εκανεν δυο γεννες ασπορα και τωρα ειχαν σπορο... Αν μου μεγαλωσουν 2 θα ειμαι ικανοποιημενος και στην επομενη γεννα θα τα μαζευω τα αυγα να εκκολαυθουν ολα την ιδια μερα δεν υα μαζευα γιατι νομιζα πως παλι ασπορα θα ηταν
 
Παιδια τελικα μονο ο αρσενικος ταιζει πηγαινω σηκωνω την καναρα και αμεσως πηγαινει και ταιζει ο αρσενικος
 
Τα ταισα γiα τελευταια φορα εγω την ωρα που σας εστειλα το μυνημα... Και μου ειπατε να μην ξαναενοχλησω..

Παιδια τελικα μονο ο αρσενικος ταιζει πηγαινω σηκωνω την καναρα και αμεσως πηγαινει και ταιζει ο αρσενικος

Μην την σηκώνεις την κανάρα και μην κάθεσαι απέναντι όλη την ώρα αμα είσαι εκεί πως να ταίσει. Τα πουλιά έχουν δικό τους χαρακτήρα το αρσενικό μπορει να σε ανέχεται το θυληκό ίσως όχι. Παρέμβαση δεν είναι μονο να βάζουμε χερι σε φωλιά και κλουβίκαι κοντά να είμαστε δημιουργούμε ενόχληση.Αν θες πραγματικά να δείς δράση αγόρασε η χρησιμοποίησε μια κάμερα. Τα πουλιά ακόμα και τα καναρίνια είναι σε επιφυλακή εντικτωδος, οταν είσαι στο χώρο τους σε ελέγχουν συνέχεια με αποτέλεσμα να μην βρίσκουν ηρεμία.
Και στην σπάνια περίπτωση που δεν ταίζει η μάνα 3 πουλιά τα βγάζει ο πατέρας άνετα.Αν ταίζει μονο αυτός φρόντισε μην ενοχλείς γιατί μπορεί να σταματήσει κι αυτός. Πάντως πιστεύω και να μην ταίσει τώρα η μάνα θα δει τον αρσενικό και θα τον μιμηθει, ενστικτα μητρικά ειναι αυτά. Η κανάρα είναι πρωταρα;
 
Κυριάκο έχω διαβάσει αρκετά θέματα δικά σου και όλα τα μικρά έχουν διαφορά μέρας ή ημερών απ τα μεγαλύτερα αδέλφια τους και έχεις χάσει πολλά μικρά.. Την αντικατάσταση αυγών την έχεις σκεφτεί; Μήπως πρέπει να αγοράσεις μια τσιμπίδα και να αρχίσεις να την χρησιμοποιείς;

Επίσης γιατί τα ενοχλείς ΤΟΣΟ πολύ; Όταν τα μικρά είναι 1-2 ημερών η μαμά δεν σηκώνεται απ τη φωλιά και πολύ καλά κάνει γιατί τα ζεσταίνει και τα ταίζει σκύβοντας το κεφάλι της μέσα...

Αν συνεχίσεις να τα ενοχλείς έτσι και να μην αντικαθιστάς τα αυγά έτσι ώστε να βγουν όλα τα μικρά την ίδια μέρα ή με την μικρότερη δυνατή απόκλιση πολύ φοβάμαι πως θα χάσεις και άλλα μικρά...
 
Εκεινα τα εχασα.. :/ Εκανα αντικατασταση αυγο και σημερα βγηκαν 4 μικρα μαζι απο τα 4 αυγα που ειχε...Απλος τωρα μονο που κοιταξα ηταν που ητα η καναρα έξω και μονο υο εναν ηταν ταισμενο, αλλα σημερα βγηκαν

Δεν τα ενοχλαω μονο οταν τους βαζω αυγο... Και ειναι εξω η καναρα
 
Εκεινα τα εχασα.. :/ Εκανα αντικατασταση αυγο και σημερα βγηκαν 4 μικρα μαζι απο τα 4 αυγα που ειχε...Απλος τωρα μονο που κοιταξα ηταν που ητα η καναρα έξω και μονο υο εναν ηταν ταισμενο...

Κρίμα για τα πουλάκια. Το ίδιο ζευγάρι έχει πάλι νεοσσούς;Είχες βάλει κι άλλη φωλιά μέσα και έκανε αυγά όσο είχε άλλους νεοσσούς;
 
Back
Top