Γενικά Τα απλά καναρίνια που πήγαν ρε παιδιά;

Goutaki_syros

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
183
Πόλη
Σύρος
Βλέπω συνέχεια σε πολλά θέμματα έχω μαλινουα. Ένα πουλί οταν είναι χαμηλόφωνο δεν είναι πάντα μαλινουά. Εύκολα το λες δύσκολα βρίσκεις.Απλά για να μην γίνονται παρεξηγησεις και είναι κρίμα να χαλάμε αυτό το τόσο δυνατό όνομα..όπως επίσης και τιμπράντο που είναι στην ιδια αξία το όνομα τους. Τα απλά καναρίνια που πήγαν ρε παιδια;δε είναι ντροπή να έχει καποιος απλό καναρίνι!
 
δεν ειναι ντροπη να εχεις απλο καναρινι, απλως η κα9ε ρατσα εχει καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο το οποιο ειναι αρεστο σε διαφορους.. Αυτο μπορει να ειναι η φωνη του, το χρωμα του ή κατι αλλο
 
To γνωρίζω φίλε μου.Απλά βλέπω πολλούς που λένε έχω μαλινουα/έχω τιμπράντο και απλά εχουν ενα απλό καναρινάκι.Αυτό εννοώ. Ξέρω ακριβώς την διαφορά.Απλά το τονίζω γιατι είναι κριμα να λεει καποιος κατι ενώ δεν είναι. :)
 
Και εγώ αγόρασα ένα καναρινάκι, το οποίο μου είπαν πως είναι τιμπράντο,έχει δακτυλίδι(του 2008 μπλε). Μου είπε ο άνθρωπος πως δε βρίσκεις εύκολα την συγκεκριμένη ράτσα και πως αυτός είχε όλο κι'όλο 10.Ήξερα από πριν πως τα καναρίνια αυτά δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο εξωτερικό γνώρισμα(χρώμα, μέγεθος κ. Α)που να το διαφοροποιεί από τις άλλες ράτσες, πλυν τη φωνή. Έχει το καλύτερο κελάϊδημα από όλα τα καναρίνια που είχα και με τη μεγαλύτερη ένταση...Αλλά, δεν συγκρίνεται με τίποτα με κάποιους αντιπροσώπους της ράτσας αυτής, που βλέπω σε κάποια βιντεάκια. Ο ιδιοκτήτης του pet,όταν τον ρώτησα αν πρέπει να εκπαιδευτούν ακούγοντας ένα καναρίνι "δάσκαλο" ή κάποια κασσέτα, μου είπε πως δε χρειάζεται γιατί είναι στο αίμα τους🙄Έτσι λοιπόν όταν με ρωτάνε, τι καναρίνι αγόρασα, τους λέω τιμπράντο(και ας είμαι μέσα στην αμφιβολία) 😉
 
Nομιζώ ότι ειναι αρκετά έυκολο να καταλάβεις αν είναι μαλινουά αν κοιτάξεις το δαχτυλίδι του. Όσο για το αν είναι έυκολο να το βρεις νομίζω πως ναι πλέον στην Ελλαδα μιας και μόνο ο δίκος μου σύλλογος διαθέτει καθε χρόνο γύρω στα 2500 δαχτυλίδια το χρόνο. Γνωρίζοντας οτι δεν βγάζουν όλοι οι εκτροφείς τοσα πουλιά μιλάμε για 1500-1600 πουλια, βάλε και των υπόλοιπων συλλόγων μιλάμε για 5000 πουλια τον χρόνο επίσιμα.Αλλα 1500-2000 εισάγωνται οπότε καταλαβαίνεις οτι πλέον δεν είναι σπάνια όπως κάποτε. Τωρα στο θέμα Τιμπράντο σαφώς τα πράγματα δεν είναι τόσο ανεπτυγμένα και υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να μην είναι
 
To γνωρίζω φίλε μου.Απλά βλέπω πολλούς που λένε έχω μαλινουα/έχω τιμπράντο και απλά εχουν ενα απλό καναρινάκι.Αυτό εννοώ. Ξέρω ακριβώς την διαφορά.Απλά το τονίζω γιατι είναι κριμα να λεει καποιος κατι ενώ δεν είναι. :)
Αυτοί οι "πολλοί" που λες που βρίσκονται;
Μιλάς για μέλη του site;
 
Δε ξερω για τα τιμπρανος αλλα σιγουρα στα μαλινουα μπορει να την πατισεις.Αντε το αρσενικο το ακους και μπορεις να το ξεχωρισεις. Τα θυληκα ομως ειναι το μεγαλυτερο προβλημα. Η μονη λυση σε αρχαριος που αρεσκονται σε αυτη τη ρατσα ειναι το κλειστο δακτυλιδι. Στα θυληκα εγω τουλαχιστον προσπαθω να αγοραζω πουλια που φορουν δακτυλιδι απο συλλογους καναρινιων φωνης. Ειναι πολυ ευκολο να την πατησεις γιατι πολλες φορες τα απλα καναρινακια μοιαζουν στο παρουσιαστικο με τα μαλινοις
 
Back
Top