Γενικά Τα απρόσμενα καναρίνια

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ θα ήθελα να σας παρουσιάσω τους δύο απρόσμενους κούκλους μου.

Ο Λουκάς ο οποίος ήρθε στο μπαλκόνι μου ανά, ητωντας τροφή και ήταν. Τόσο ήρεμος που τον έπιασα με το χέρι μου. Είναι και φοβερός τραγουδιστής.
rsz_dsc_0070.webp rsz_1dsc_0069.webp

Και ο Βασίλης τον οποίο μου τον έδωσε ένας "φίλος" μου με την δικαιολογία ότι βαριέται πια να το ταΐζει και να μην τραγουδάει. Ήθελε να τον αφήσει ελεύθερο αλλά δεν τον άφησα. Το πουλάκι το απέκτησε πριν κάνα μήνα αλλά ακόμη είναι αρκετά μικρός για τραγούδι αλλά κούκλος. Λίγο να μεγαλώσει και θα χαλάει τον κόσμο. Μου τον έδωσε σήμερα το πρωί. rsz_dsc_0083.webp

rsz_dsc_0081.webp

Αν προλάβω σήμερα θα του πάρω ένα καινούργιο κλουβακι αλλιώς την Δευτέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι και τα δύο θέλουν άλλαγμα Το ένα είναι σκουριάσμενο κι το άλλο μικρο

Ξέχασα και οι πατηθρες αλλαγμα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λες και τρώει ένα γουρουνοπουλο την ημέρα! 😡
Πάλι καλά που το πήρες εσύ και δεν το άφησε ελεύθερο.
Συγχαρητήρια και για τα δύο. Να τα χαίρεσαι. Έχεις βεβαιωθει ότι είναι αρσενικά;
 
Αν δεν αγόρασες κλουβιά, δες και αυτά τα δύο... Ειναι εύχρηστα και άνετα για την τιμή τους.
https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
Αν σου αρέσουν, κοιτάξέ τα και στο petmat & pet supermarket μήπως τα βρεις σε λίγο χαμηλότερη τιμή. Έχουν το πλεονέκτημα της αποσπωμενης σχάρας, συρόμενου ταψιού, δλδ καθαρίζεις χωρίς να μετακινείς το κλουβί, και κουμπώνουν το ένα πάνω στο άλλο.

Να χαίρεσαι τους φίλους σου τους φτερωτούς, όσο για τον μη φτερωτό σου φίλο που σκέφτηκε να αμολύσει το πουλάκι, ε, δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα, να παραμείνεις επιφυλακτικός απέναντι του.
 
Ειναι κουκλακια ζωγραφιστα να τα χαιρεσε. Δηλ αν δεν τραγουδανε τα αφηνουμε ελευθερα κ αν τα φαει καμια γατα λιγο μας νοιαζει. Κ θέλουμε να λεγομαστε κ ανθρωποι
 
Παιδιά σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Καραντίνα βεβαίως κι κρατώ.

@ianos δυστυχώς δε χωράνε τα κλουβι μεσα στη κατασκευή κατευθύνομαι προς κάποια μεγαλούτσικο κλουβια της κλουβοτεχνικης.
 
... Δυστυχώς δε χωράνε τα κλουβι μεσα στη κατασκευή κατευθύνομαι προς κάποια μεγαλούτσικο κλουβια της κλουβοτεχνικης.

Υπολόγισε πως εκτός από 60άρια βγαίνουν και σε 40άρια με τις ίδιες ευκολίες (χώρισμα τυφλό και πλέγμα, αποσπόμενη σχάρα και μεταλλικό συρτάρι πάτο).
Το 40άρι είναι το μικρότερο αποδεκτό μέγεθος.
Εδώ το χώρισμα δεν προτείνεται για δύο πουλιά αλλά για εργασίες εντός του κλουβιού με ασφάλεια.
Ακόμη το κλουβί είναι πτυσσόμενο για ευκολία τυχόν αποθήκευσης αλλά και στοιβάζονται κουμπώνοντας το ένα πάνω στο άλλο.
Φυσικά εσύ πληρώνεις εσύ επιλέγεις...
 
Να χαίρεσαι και τα 2 κουκλάκια σου.
Ευτυχώς που βρέθηκες στον δρόμο τους και είναι σε καλά χέρια :)

Ο @ianos σου πρότεινε να πάρεις 2 τέτοια κλουβιά και όχι ένα και για τα 2.
Είναι οικονομικά, έχουν χώρο να ξεμουδιάσουν τα φτερά τους και είναι και βολικά για στον καθαρισμό τους.

Αν έχεις τον χώρο και τα παραπάνω χρήματα θα έλεγα να πάρεις καλύτερα τις 2 60αρες.

Όπως και να έχει να σου ζήσουν 🙂
 
Και βέβαια θα αγόρασω δύο κλουβια. Άλλη είναι η ερώτηση μου. Πως γίνεται ένα τετειο μικρό κλουβι να το χρησιμοποιούν σαν ζευγαρωστρα
 
Συγνώμη για την περίεργη ερώτησή μου αλλά αν ο φίλος σου το άφηνε ελεύθερο τι θα γινόταν;
Θα πέθαινε είτε από έλλειψη τροφής είτε από επίθεση από άλλα πουλιά.
 
Back
Top