Ασθένειες Τα αρσενικιά μου μπάτζι πεθαίνουν

sofiazarkada50

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
ιωαννινα
Σημερα πεθανε το 2ο αρσενικο που βαζω παρεα με τη θηλυκια.τα καθαριζω τα ψεκαζω και τρεφονται κανονικα αλλα τα αρσενικα αντεχουν κατι μηνες.υποψιαζομαι οτι τους επιτιθεται η θηλυκια.τρωνε σε 2 ταιστρες για να μην τσιμπιουνται.Να τολμησω να παρω αλλο αρσενικο?παρατηρειτε μηπως τιποτα περιεργο στο νεκρο πουλι(πρασινο) ?
 

Συνημμένα

  • 20220703_170054.webp
    20220703_170054.webp
    263,1 KB · Προβολές: 41
  • 20220703_170148.webp
    20220703_170148.webp
    227,4 KB · Προβολές: 43
@takis1964 δε μπορω να διακρινω δαγκωματιες.χθες το βραδυ ειδα να του επιτιθεται .ειναι μαζι απο το σεπτεμβρη.τα εβαλα κατευθειαν μαζι οταν πεθανε ο αλλος αρσενικος.αυτη ειχε φουντωσει απο τη στεναχωρια της.παρατηρεις εσυ καμια δαγκωματια?
 

Συνημμένα

  • 20220703_173504.webp
    20220703_173504.webp
    135,7 KB · Προβολές: 22
@takis1964 δηλ εαν παρω ξανα αρσενικο για ενα μηνα να χωρισω το κλουβι για να γνωριστουν πρωτα?
[automerge]1656859649[/automerge]
Ναι τσακωνοντουσαν.ο πρωτος Κοκο ηταν ζευγαρι με τη Φρουφρου.η Φρουφρου ομως πεταξε και απο τοτε πηρα την Ωκεανια την τωρινη θηλυκια
 
@sofiazarkada50 πρώτα από όλα χρειάζεται να τηρήσεις Καραντίνα για 40 μέρες. Δες αυτό.

Για το συνοικέσιο, δεν γνωρίζω να σου πω.

Τώρα εάν τους έκανε κακό το θηλυκό, έχει δίκιο ο @takis1964, δεν θα έβρισκες αίματα;
 
Φρουφρου ομως πεταξε
Εννοείς έφυγε από το σπίτι, σωστά;
Αφού τσακώνονταν ο Κοκό με την Ωκεανία δεν έπρεπε να ναι μαζί. Ετσι νομίζω. Κ μετά τσακωνόταν κ με τον τελευταίο; Επί την ευκαιρία, το κακόμοιρο ήταν πανέμορφο, σαν πίνακας ζωγραφικής.
Επίσης, χαζή ερώτηση. Είναι άλλα είδη παπαγάλων, βλέπω καλά, σωστά;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 buguie ειναι και τα 2.η Φρουφρου δραπετευσε απο το κλουβι οταν το καθαριζα στο μπαλκονι.ξερω σε ποιο μαγαζι μπηκε,δε την ζητησα γιατι ηταν μερα Αγιου Φανουριου και αυτος που τη βρηκε ειχε πριν χρονια παρει παπαγαλο εκεινη τη μερα.το θεωρησα συμβολικο και δεν ειπα τιποτα.ενα αστειο που λεει η Σερραια μαμα μου ειναι οτι το πρωτο ζευγαρι που πηρα ,επειδη τα πηρα απο εκει ειναι Μακεδονες ενω η Ωκεανια ειναι Γιαννιωτισσα ξινη
 
Είναι γνωστή η επιθετική συμπεριφορά των θηλυκών budgie, ειδικά την περίοδο της αναπαραγωγής προς το ταίρι τους.
Αρκετές φορές με μοιραία αποτελέσματα.
Η γνώμη μου είναι ότι αυτή το έκανε, και θα το ξανακάνει, είναι στο DNA της.
Ούτε σημάδια δεν αφήνει η Πισπιρίγκου.😧
Παρεμπιπτόντως κοίταξε από πίσω από το κεφάλι στον αυχένα για τυχόν σημάδια.
Να μην τις πάρεις ξανά αρσενικό να την αφήσεις μόνη της τέτοια που είναι.
Δες και ένα παρόμοιο θέμα:
Thread 'Το θηλυκό μπάτζι σκότωσε το αρσενικό' https://community.petbirds.gr/threads/Το-θηλυκό-μπάτζι-σκότωσε-το-αρσενικό.37435/
 
@sofiazarkada50 θα σου πω κατι που δεν περίμενα να πω. Εάν ο τύπος που έχει την Φρουφρου, την έχει μόνη της, χωρίς σκοπό να την ζευγαρωσει, αντάλλαξε την με την serial killer, εννοώ Ωκεανία, αφού του εξηγήσεις του ανθρώπου ότι είναι καλή όσο είναι μόνη της!
Αλλιώς, αστην μόνη της, χωρίς ταίρι. Αρκετούς αρσενικούς έχει φάει! Έχει κάνει αυγά;
Ρώτησα για το είδος, γιατί είχαν διαφορετικά ράμφη. Έχω καναρινι κ δεν τα ξέρω τα παπαγαλάκια. 🤗
 
@sofiazarkada50 δεν ξέρω. Όπως σου είπα έχω καναρινι. Για τα budgie ξέρω ότι διαβάζω στο φόρουμ. Άρθρα κ εμπειρίες φροντιστων τους.
Το κακόμοιρο είχε πληγές στο σώμα ή στο κεφάλι; Που απεδωσες τον θανατο του πρώτου αρσενικού; Εάν ήσουν σίγουρος για την θηλυκιά δεν θα έπαιρνες τον δεύτερο.
 
Πολλές φορές κάνουν κινήσεις επίθεσης αλλά δεν ακουμπάνε το ένα το άλλο. Θέλει παρατηρητικότητα να δεις τι ακριβώς γίνεται. Εφόσον δεν υπάρχει αίμα/πληγή θεωρώ ότι δεν πέθανε το αρσενικό από επίθεση. Δείχνει μεγάλο ηλικιακά στην φωτογραφία.
 
Back
Top