Αναπαραγωγή Τα αυγά δεν σπανε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης latino
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

latino

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2007
Μηνύματα
23
Πόλη
Θεσσαλονίκη
ποσο σημαντικο ρολο παιζει εαν η φωλια βρισκεται σε εξωτερικο χωρο αλλα προστατευμενο γυρο γυρο με τεντα που κανει το μπαλκονι σαν μικρο αποθηκακι δεν φυσαϊ αλλα δεν εχει και την θερμοκρασια δωματιου. Αν τυλιξω τησ φωλιεσ με καποιο υλικο ωστε να ειναι λιγο πιο ζεστες θα κανει διαφορα;
 
Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο αυτό καθώς πλέον οι θερμοκρασίες δεν είναι τόσο χαμηλές. Δε νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα.
 
Ισωε αλλα η καναρα εινα πολυ καλη περισυ μου εβγαλε πουλακια πολυ ανετα και τωρα αργησε δεν ξερω ειχε 5 αυγα και το ενα το εβγαλε απο τη φωλια ηταν κλουβιο. ενα αλλο που ελεξα ειναι ενταξει δεν φαινετε κλουβιο.υπομονη μαλλον. Ευχαριστώ παντος.
 
ειναι στις 16 οχι ολα ομως καποια ειναι στισ 15 και στις 14 σημερα μαι και δεν τα εβγαλα για να τα βαλω ολα μαζι.
 
Το πιθανότερο είναι ότι δε θα βγούνε. Αφησέ τα ακόμα αύριο για να δεις τι θα γίνει
 
αστα κι αλλο φιλε
το 14 μπορει να μετραει και απο το τεταρτο αυγο
ασε που παλιοι εκτροφεις εχουνε πει και για πανω απο 18 μερες

δεν χανεις τιποτα

ΜΦΧ
Πανος
 
Το 14 μετράει απο την στιγμή που κλωσσάει ΟΛΗΜΕΡΙΣ
η κανάρα. Οταν συμβεί αυτό που λέμε ΕΚΑΤΣΕ.
Οι παλιότεροι, σαν τον παππούλη μου,(ναί για τόσο παλαιά μιλάμε:D)
μετράγανε 18 μέρες απο το ΠΡΩΤΟ αυγό.
Ετσι προέκυψε αυτή η ασυνενοησία, για τις ημέρες εκκόλαψης.
 
ναι αυτό ξέρω κ εγώ
οτι το 14 μετράει από το τελευταίο αυγό που η κανάρα κάθεται όλη μερα στην φωλιά.όταν κάνει το πρώτο αυγό είναι μέσα έξω όποτε δεν κλωσσαέι κανονικά. Αστα κι άλλο
 
Back
Top