Αναπαραγωγή Τα αυγά είναι άσπορα, τι να κάνω;

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Εχω ενα ζευγαρι καναρίνια που έκαναν αυγά αλλά ασπορα. Είναι η 5 μερα επώασης και απο οωσκοππηση που εκανα αποδηχτεικε οτι ηταν ασπορα. Τι να κάνω; θελω να πρωχορισω σε 2 γέννα
 
Παναγιώτη, λόγω της προχωρημένης ώρας και μόνο,έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση.
Ανοίγεις συνέχεια κάποιο thread, κάνεις μια αόριστη ερώτηση, επανέρχεσαι ενίοτε δίνοντας μόνο μια αόριστη και σχεδόν μονολεκτική απάντηση, λαμβάνεις σωρεία εξηγήσεων και εξαφανίζεσαι... Μέχρι να ξανακάνεις την ίδια λούπα με άλλο thread σε πέντε λεπτά, δύο ώρες ή μία μέρα. Όταν τυχαίνει και είσαι πιο ομιλητικός οι αντιφάσεις ξεχειλίζουν, σου λένε μήν τα πειράζεις, κάνε αυτό, δες αυτό, πρόσεχε το άλλο και εσύ τί κάνεις εν τέλει; Τα αντίστροφα.
Σε παρακαλώ απάντησέ μου στο ακόλουθο ερωτήμα:
Κρίνεις οτι η εν λόγω συμπεριφορά παρατείνει για πολύ την επικοινωνία μεταξύ ενηλίκων που αποβλέπουν στη διατήρηση της αξιοπρέπειας και του αυτοσεβασμού τους;
Κρίνε μόνος σου και το εαυτό σου παρακάτω και αν χρειαστείς βοήθεια άνoiξε άλλο ένα thread,θα προσφερθούμε ευχαρίστως.
Οχι εγω θα παρω καναρινι. Αυτος ειχε παρει καναρινια αγωρασε δηλ και γεννισαν και θα μου δωσει. Σε καμια περιπτοση δεν θα επερνα καρδερινα η οποια θα ειναι φοβισμενη και αγρια και θα θελει φυσικα να γυρισει στο περιβαλον της ελευθερη.

Καναρινια στην ελλαδα δεν ειπαρχουν σωστα;
και ύστερα απο τέσσερις μήνες
https://community.petbirds.gr/threads/Θέλω-να-ζευγαρωσω-καρδερινο-με-καναρα.26283/

Θέλω να ζευγαρωσω καρδερινο με καναρα. Θαλω να μου απαντησετε σε μερικές ερωτήσεις.
1 Τι προετοιμασία θέλει (διατροφή);
2 Σε τι χώρο πρέπει να μπει το κλουβι;
3 Τι θερμοκρασία πρέπει να έχει;
4 Αν είναι πιασμενη ειπαρχει πρόβλημα;
5 Θα πρέπει να τα έχω μαζί για να συνηθίσουν το ένα το άλλο;
6 Εκεί που θα έχω την φωλιά θα πρέπει να έχω ένα κομάτι χλοοτάπητα ψεύτικη;
7 Εκεί που θα τα έχω λάμπα με φως όλη μέρα;

το πρώτο απόσπασμα είναι εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-θα-γίνει-αν-ζευγαρώσω-αρσενικό-καναρίνι-με-θηλυκή-καρδερίνα.25324/
 
Εχω ενα ζευγαρι καναρίνια που έκαναν αυγά αλλά ασπορα. Είναι η 5 μερα επώασης και απο οωσκοππηση που εκανα αποδηχτεικε οτι ηταν ασπορα. Τι να κάνω; θελω να πρωχορισω σε 2 γέννα
Την 5η μέρα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα της ωοσκόπησης, αν υποθέσουμε πως την έκανες και σωστά.
Τι θα πει "θέλω" να προχωρήσω σε 2η γέννα; Ολοκληρώθηκε αυτός ο κύκλος Παναγιώτη; Να φέρεσαι με σεβασμό στα πουλιά που φιλοξενείς. Περίμενε και άφησέ τα να περάσουν οι μέρες να ολοκληρώσουν την διαδικασία. Εσύ φρόντιζέ τα απλώς.
 
Είναι η 5 μερα επώασης και απο οωσκοππηση που εκανα αποδηχτεικε οτι ηταν ασπορα.
Να κάνεις πάλη ωοσκόπηση σε 3-4 μέρες.
Αλλά ακόμη και χωρίς ζωή να είναι τα αυγά θα σου πρότεινα να αφήσεις το θηλυκό να τα κλωσήσει, δίνοντας χρόνο στο ζευγάρι να προετοιμαστεί σωστά για την επόμενη γέννα. Διαφορετικά θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα και στην επόμενη γέννα...
Πάνω απ΄' όλα θα σε παρότρυνα να διαβάσεις ξανά (να μελετήσεις) τόσο τις συμβουλές της @maria p όσο και τις παρατηρήσεις του @Deukalion
Ανθρώπινο, επιθυμητό αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις απαιτητό... Να φερόμαστε με σεβασμό σε όλους και όλα.
 
Back
Top