Αναπαραγωγή Τα αυγά της κανάρας κολλάνε πάνω της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giannis S
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giannis S

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2019
Μηνύματα
80
-Γεια σας,

Είμαι αρχάριος στο θέμα της αναπαραγωγής καναρινιών, η κάναρα μου γέννησε 6 αυγά,όταν έκανε το τελευταίο είχαν ήδη σπάσει δυο αλλά δεν έδωσα μεγάλη σημασία, ξεκίνησε κανονικά να κλωσαει, και σήμερα την είδα να έχει βγει έξω από την φωλιά για να φάει και στο κάτω μέρος να έχει κολλημένα δυο αυγά τα οποία προσπαθούσε να ξεκολλήσει από επάνω της. Έκανα ότι μπορούσα αλλά ήταν όλα σπασμένα κατάφερα να σώσω ένα το οποίο είναι λίγο τσουγκρισμενο, το κοίταξα με φακό και στο επανω μέρος ήταν άδειο και στο κάτω γεμάτο (δλδ κάτι υπήρχε και δημιουργούσε σκιά), αυτά θέλουν ακόμα δυο μέρες για να κλείσουν δεκατέσσερις μέρες που τα κλωσαει η καναρα, το αυγό το ξανά έβαλα στη φωλιά και η καναρα πήγε και συνέχισε να κλωσαει ( το καναρίνι το αρσενικό προσπαθεί να ξανά ζευγαρώσει από ότι είδα σήμερα. Θα ήθελα να μου πείτε γιατί έγινε αυτό, πως μπορώ να το αποφύγω την επόμενη φορά, με το άλλο αυγό τι να κάνω έχει σπόρο μέσα ή να το βγάλω για να ξανά ξεκινήσει ζευγάρωμα;
Ευχαριστώ.
 
Λυπάμαι αλλά χάθηκε αυτή η προσπάθεια.
Όταν σπάζει ένα αυγό πρέπει να απομακρύνεται αμέσως.
Για την ώρα... Βγάλε τη φωλιά και δώσε καθαρό νερό σε κάποιο δοχείο να κάνει μπάνιο.
Σε μια δυο μέρες μιλάμε για τα υπόλοιπα.
 
Μέχρι στιγμής έχω βγάλει το αυγό από την φωλιά (το οποίο είχε μέσα νεοσσό που δεν ζούσε )... καθάρισα το κλουβί και την φωλιά και τοποθέτησα μπανιέρα όπως μου είπατε, από ότι είδα τα πουλιά την χρησιμοποίησαν. τώρα περιμένω τις γνώσεις σας 🙂
 
Αα το αρσενικό έκανε μπάνιο τώρα και είναι βρεγμένα τα φτερά του και το βράδυ τα έχω έξω σε ένα υπόστεγο προστατευμένα μεν, έξω την νύχτα δε. Δεν πιστεύω να πάθει τίποτα από το κρύο;
 
Νομίζω πως μια δυο φορές αρκεί... αν και η εικόνα της κανάρας θα "αποφασίσει" πότε να σταματήσουμε τις "βουτιές"
Τι ώρα έβαλες το μπάνιο;
Το μεσημέρι όταν μου το είπατε. Αλλά το αρσενικό ξαναέκανα μπάνιο και τώρα είναι βρεγμένο. υπάρχει περίπτωση να πάθει τίποτα;
 
Κανένα πρόβλημα...
Άλλη φορά όμως νωρίς το πρωί... όσο πιο πρωί μπορείς... ακόμη και πριν τις 8πμ.
Ωραία. εμ στα καναρίνια δεν βάζω αυγό, τους έχω κόκκινη και κίτρινη αυγό τροφή αναμικτή, τους κλασικούς σπόρους και τους βάζω και μια ποσότητα σπόρων παπαρούνας οι οποίοι έχουν βοήθεισει πολύ στο πύρωμα και κάποιες μέρες μαρούλι, λάχανο, μάπα, μήλο κτλπ. κάτι που ίσος να κάνω λάθος;
 
Γιατί αν την αφήσεις όλη μέρα το νερό θα το λερώσουνε και θα γίνει εστία μικροβίων.
Τα 30 λεπτά είναι υπεραρκετά για να κάνουν το μπάνιο τους, εάν αυτά το θέλουν και το έχουν ανάγκη.
Ο κος Γιάννης σου είπε να βάζεις μπάνιο πρωινές ώρες, μετά έχουν όλο τον χρόνο που χρειάζεται για να στεγνώσουν και να περιποιηθουν τα φτερά τους (διαδικασία που διαρκεί αρκετές ώρες)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δεν βάζω αυγό, τους έχω κόκκινη και κίτρινη αυγό τροφή αναμικτή,
Εγώ θα σου πρότεινα το αντίθετο.. ειδικά αν αυτά τα κόκκινα και κίτρινα είναι οι "βιταμίνες" των petshop που τα πουλάνε.
 
Καλημέρα. Λοιπών τα καναρίνια είναι έτοιμα ξαναέκαναν μπάνιο το πρωί και τώρα έχουν στεγνώσει... Τι κάνουμε;
 
Back
Top