Γενικά Τα δαχτυλιδια των παπαγαλων μας

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα σε ολους! 🙂Σε πολλα προσφατα forum εχω διαβασει αποριες για το δαχτυλιδι των παπαγαλων μας! Νομιζω πως δεν αξιζει το θεμα αυτο για αλλη συζητηση. Καταρχην μπορει κανεις να μου εγγυηθει οτι ο,τι αναγραφεται στο δαχτυλιδι ειναι αληθινο! Εγω σας εγγυωμαι οτι δεν ειναι.Ασχοληθηκα τον τελευταιο καιρο πολυ μ αυτο το θεμα και βρηκα μια αξιοπιστη απαντηση στο ερωτημα μου! Με το που γεννιουνται τα παπαγαλακια, οι διαφοροι εκτροφεις βαζουν ενα ταμπελακι σε ολα για την ημερομηνια γεννησης! Οταν γεννιουνται και τα αλλα μπλεκονται ολα μαζι και γινεται μια αναμειξη ημερομηνιων! Αλλα εχουν δαχτυλιδι αλλα οχι! Και ποιο το νοημα! Εγω ενα υγιες παπαγαλακι θελω, οπως και οι υπολοιποι! Και απο ενα αξιοπιστο πετ-σοπ. Και αν θελετε να μαθετε και κατι αλλο ολοι οι παπαγαλοι που ερχονται στην Ελλαδα ειναι χωρις δαχτυλιδι και μη σας πω οτι πολλοι ειναι παρανομοι και ιδιως οι ringnecks οι οποιοι σε πολλα πετ-σοπ δεν ερχονται με δαχτυλιδι! Οσο για το φυλο το δαχτυλιδι δεν λεει κατι. Για εσας που δεν σκοπευετε για τεστ DNA ψαξτε και βρητε σωστα πετ σοπ! Εγω τα δυο μου Lovebirds τα αγορασα απο διαφορετικα πετ σοπ ειναι σιγουρα ζευγαρι(επιβεβαιωση γιατρου και τα χω δει να ζευγαρωνουν)! Πηρα αυτο που αγορασα!
Ενα αλλο θεμα ειναι οι Ζακο.Ακουω πολλοι που λετε οτι εχουν και 1.500e! Εγω εχω δει απο 600-900Ε! Δηλαδη που πατε και τους βρισκετε σε τετοιες τιμες;Εχω μια τετοια απορια! Μπορει να ελλειψα πολυ καιρο απ την παρεα σας για καποιους προσωπικους λογους αλλα πιστεψτε με διαβασα και ανακαλυψα πολλα!
Αν ξερεται κατι διαφορετικο εσεις περιμενω απαντησεις! Ολες καλοδεχουμενες!
 
Σε κανένα δαχτυλίδι δεν αναγράφεται η ημερομηνία γεννησης, αλλά μόνο η χρονολογία, δηλαδή το έτος γεννήσεως του πουλιού.
 
Σε κανένα δαχτυλίδι δεν αναγράφεται η ημερομηνία γεννησης, αλλά μόνο η χρονολογία, δηλαδή το έτος γεννήσεως του πουλιού.

Συγγνωμη για την ασαφια αυτη αλλα στο ετος αναφαιρωμαι!:D
 
Νομίζω πως κάθε χρόνο οι εκτροφείς παίρνουν απο συλλόγους τους τα δαχτυλίδια που χρειάζονται για την κάθε χρονιά και κάθε χρόνο παίρνουν καινούρια. Το να βαλει κανείς ενα περσυνό δαχτυλίδι σε φετινό πουλί δεν ξερω αν το κανουν μιας και οι γνωστες που ενδιαφέρονται να αγοράσουν ενα ειδος και μάλιστα ακριβό, θα διαθέτουν και γνώσεις ( και αν όχι μπορούν να μάθουν απο γιατρούς και ειδικούς) για να αναγνωρίζουν κατά προσέγγιση την ηλικία του πουλιού πχ απο τα ρουθούνια του, το φτέρωμα κτλ κτλ.
 
...
Ενα αλλο θεμα ειναι οι Ζακο.Ακουω πολλοι που λετε οτι εχουν και 1.500e! Εγω εχω δει απο 600-900Ε! Δηλαδη που πατε και τους βρισκετε σε τετοιες τιμες;Εχω μια τετοια απορια!

Το θεμα ειναι εσυ που τους βρισκεις τοσο φτηνα εννοωντας μωρα ταισμενα στο χερι με δαχτυλιδι, ειτε απο Ελληνα εκτροφεα ειτε εισαγωγης και αρα με τα χαρτια εισαγωγης του; . 😀 Εγω με 600 ευρω εχω δει μονο ενηλικους και αγριους να πουλανε.
 
Ειναι με δαχτυλιδι και σε νεαρη ηληκια και σε ενα απο αυτα τα μαγαζια που τους εχω δει εχει τεσσερεις(οταν τους πουλαει φερνει παλι αρκετους!). Γενικοτερα ολα τα πουλια ειναι περιποιημενα και σε καλες τιμες! Οσο για αγριους δεν θα το ελεγα! Μπαινεις στο μαγαζι τους κοιτας τους μιλας και ουτε κραζουν ουτε τιποτα! Αντιθετως ειναι πολυ φιλικοι! Τωρα δεν ξερω αν εχεις την διαθεση να κατεβεις Περιστερι!
 
Ειναι με δαχτυλιδι και σε νεαρη ηληκια και σε ενα απο αυτα τα μαγαζια που τους εχω δει εχει τεσσερεις(οταν τους πουλαει φερνει παλι αρκετους!). Γενικοτερα ολα τα πουλια ειναι περιποιημενα και σε καλες τιμες! Οσο για αγριους δεν θα το ελεγα! Μπαινεις στο μαγαζι τους κοιτας τους μιλας και ουτε κραζουν ουτε τιποτα! Αντιθετως ειναι πολυ φιλικοι! Τωρα δεν ξερω αν εχεις την διαθεση να κατεβεις Περιστερι!

Αν ειναι καποιος να γλιτωσει 700+ ευρω, το να παει στο Περιστερι θα του ειναι σχεδον ανεξοδο. Βεβαια το να μιλας σε ενα πουλι και να μην χτυπιεται δε σημαινει οτι ειναι και εξημερωμενο πληρως η ταισμενο στο χερι. Ανεβαινουν σε χερια; Δεν ξερω αν εχεις δει μωρο παπαγαλο ταισμενο στο χερι αλλα εκεινα δεν ξεκολλανε απο τα καγκελα του κλουβιου και σε ακολουθουν οπου και να πας και ανεβαινουν πανω σου συνηθως με τη μια. Αυτα αφου οπως λες φορανε δαχτυλιδια κτλ εχω την εντυπωση οτι θα ειναι απο εκτροφειο οπου αφηνουν τα μωρα να τα μεγαλωσουν οι γονεις. Εχω δει κι εδω τετοια αλλα χρειαζονται αρκετη δουλεια και χρονο απο καποιον για να εξημερωθουν τελειως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
εγω ειμαι διατεθειμενος να κατεβω αρκει ν ισχυουν αυτα που γραφεις(μακαρι να ισχυουν) στειλε αν θελεις με πμ διευθυνση,τηλ, ονομα, κατι τελωσπαντων για να ερθω σε επαφη μαζι τους.
 
Καλησπερα σε ολους! 🙂Σε πολλα προσφατα forum εχω διαβασει αποριες για το δαχτυλιδι των παπαγαλων μας! Νομιζω πως δεν αξιζει το θεμα αυτο για αλλη συζητηση. Καταρχην μπορει κανεις να μου εγγυηθει οτι ο,τι αναγραφεται στο δαχτυλιδι ειναι αληθινο!Και αν θελετε να μαθετε και κατι αλλο ολοι οι παπαγαλοι που ερχονται στην Ελλαδα ειναι χωρις δαχτυλιδι... Ενα αλλο θεμα ειναι οι Ζακο.Ακουω πολλοι που λετε οτι εχουν και 1.500e! Εγω εχω δει απο 600-900Ε! Δηλαδη που πατε και τους βρισκετε σε τετοιες τιμες; Αν ξερεται κατι διαφορετικο εσεις περιμενω απαντησεις! Ολες καλοδεχουμενες!
Καλησπέρα Κώστα, στα θέματά σου, αρμοδιότητα άλλων κατάλληλες - υπεύθυνες τοποθετήσεις. Θα αναφερθώ στην αγορά του δικού μας ζακό, μας παρεδόθη έντυπο Ενδοκοινοτικού εμπορίου Ευρωπαϊκής Κοινότητας, Κεντρ. & Τοπικής Αρχής χώρας προέλευσης, στην περιγραφή του οποίου (ανάμεσα σε άλλα είδη) ανεγράφετο ο αρ. Δακτυλιδιού του. Το καλοκαίρι του 2008 πληρώσαμε πράγματι 1.400e. Οπότε μην είσαι τόσο κατηγορηματικός... "... Και αν θέλετε να μάθετε... όλοι οι παπαγάλοι... είναι χωρίς δακτυλίδι".
 
εγω ειμαι διατεθειμενος να κατεβω αρκει ν ισχυουν αυτα που γραφεις(μακαρι να ισχυουν) στειλε αν θελεις με πμ διευθυνση,τηλ, ονομα, κατι τελωσπαντων για να ερθω σε επαφη μαζι τους.

Συγγνωμη Κωστα αλλα οταν λες πμ,τι εννοεις;.
 
Back
Top