Γενικά Τα δύο αρσενικά java sparrow μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Κι όμως μια μικρή διαφορά στο ράμφος υπάρχει... 😛
 

Συνημμένα

  • P1010034.webp
    P1010034.webp
    15,8 KB · Προβολές: 78
  • P1010035.webp
    P1010035.webp
    18,2 KB · Προβολές: 73
  • P1010038.webp
    P1010038.webp
    6,1 KB · Προβολές: 57
  • P1010041.webp
    P1010041.webp
    17,5 KB · Προβολές: 76
  • P1010042.webp
    P1010042.webp
    18,2 KB · Προβολές: 84
Πολυ ομορφα τα πουλια σου! 🙂 Για το φυλο δεν καταλαβα αν εισαι σιγουρος η εχεις αμφιβολια αλλα υπαρχουν και αλλα μελη με java που ισως σε βοηθησουν να καταλαβεις περισσοτερα.
 
Σ' ευχαριστώ Ανέστη! Οχι δέν έχω αμφιβολία... Τα άτομα που λές όντως σε παλιότερα ποστ ειναι σιγουρα,όπως κι εγώ, οτι και τα δυο είναι αρσενικά! Απλα υπαρχει μια διαφορά στο ραμφος οπότε όσο μπορέι να υπάρχει διαφορα στο ράμφος μεταξυ αρσενικών και θυληκων έτσι μπορεί να υπάρχει και στα αρσενικά μεταξύ τους!'Η μπορεί να είναι μικρότερο σε ηλικία και να μην έχει αναπτυχθεί ακόμα το ράμφος του!(ολα τα λέω με κάθε επιφύλαξη καθότι δεν γνωρίζω αρκετά για τα πουλιά αυτά)!
 
Και τι εγινε που εχουν μια μικρη διαφορα; Δεν μπορει να ειναι copy-paste ολα τα πουλια μεταξυ τους...
Παντως τα χαρακτηριστικα του αρσενικου τα πληρουν και τα δυο
 
Κατι αλλο που παρατηρησα...
τι κιτρινιλες ειναι αυτες που εχει το ενα, στο μαγουλο του; Και του λειπουν και μερικα πουπουλα γυρω απο το ματι ή ειναι λευκα πουπουλακια;
 
Σωστή η παρατήρηση σου! Το ένα έχει καφέ πούπουλα γύρω απο το μάτι σαν φρείδια και στα μάγουλά του(άσπρη περιοχη)! Δε του λείπει τίποτα...😛Ακους εκεί που θα μας πεί και κιτρινιασμένους..😀!
 
Back
Top